راه مقابله با تهدیدات فضای مجازی ایجاد تفکر جهاد مجازی است

تاریخ انتشار: جمعه ۸ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۱ ب٫ظ
راه مقابله با تهدیدات فضای مجازی ایجاد تفکر جهاد مجازی است حسین عبدالعزیزی فعال حوزۀ رسانۀ خوزستان در یادداشت خود عنوان کرد: دشمن از طریق تولید، ترویج شبهات و تولید محتوای ضد عفت و حیا، به‌ دنبال انحراف جوانان مؤمن و سالم از اصل دین و دریدن پرده‌ های حیا است و امروز این کار در بستر فضای مجازی انجام می شود.

حسین عبدالعزیزی فعال حوزۀ رسانه ی خوزستان در یادداشتی با اشاره به آسیب ها و فرصت های فضای مجازی نوشت: “باید اذعان نمود که همواره نسل جوان انقلاب در معرض آسیب های فضای مجازی قرار دارند از این رو، می بایست خانواده ها بویژه جوانان را از خطرات این فضا آگاه کرد”.

 متن کامل یادداشت حسین عبدالعزیزی (فعال حوزۀ رسانه ی خوزستان) :

همانطور که می دانیم دشمنان قسم خورده ی انقلابمان پس از شکست در جنگ سخت بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی، طراحی ‌های گسترده‌ ای برای مقابله با کشورمان در عرصه ی جنگ نرم کرده‌ اند، بی شک این معاندان با طراحی انواع شبکه ‌های سرگرم‌کننده در فضای مجازی با دو پوشش عمومی و خصوصی و با ایجاد اختلال در نظام فکری، عقیدتی و دینی ما ؛ در حال فعالیت علیه کشورمان هستند.

همچنین باید گفت که اولین ضرر فضای مجازی اتلاف وقت است و ناگفته نماند که دشمن از طریق تولید، ترویج شبهات و تولید محتوای ضد عفت و حیا، به‌ دنبال انحراف جوانان مؤمن و سالم از اصل دین و دریدن پرده‌ های حیا است و امروز این کار در بستر فضای مجازی انجام می شود و ما روزانه شاهد وضعیت نابسامان فضای مجازی در کشورمان هستیم، که برای حل این مشکل می بایست ارتباط حقیقی را به جای ارتباط مجازی تقویت کنیم.

البته باید از فضای مجازی به عنوان یک فرصت استفاده کنیم و برای این کار حتماً می بایست پایگاه های مخرب پایش و با تخلفات اینترنتی نیز برخورد جدی کرد.

باید اذعان نمود که همواره نسل جوان انقلاب در معرض آسیب های فضای مجازی قرار دارند از این رو، می بایست خانواده ها بویژه جوانان را از خطرات این فضا آگاه کرد.

ناگفته نماند که رهبر معظم انقلاب بارها فرموده اند که “تأثیرگذاری گسترده ی فضای مجازی به عنوان یک قدرت نرم فوق العاده در عرصه های مختلف از جمله فرهنگ، سیاست، اقتصاد، سبک زندگی، ایمان، اعتقادات دینی و اخلاقیات است” و بر (لزوم طراحی مناسب و دقیق برای حفظ حریم امنیت فکری و اخلاقی جامعه در این عرصه) تأکید کرده اند و به همین دلیل با دستور ایشان در اسفندماه سال ۹۰، شاهد تشکیل شورای عالی فضای مجازی بودیم.

رهبر انقلاب در آن زمان آثار چشمگیر شبکه ی جهانی اینترنت در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، لزوم برنامه ریزی و هماهنگی به منظور صیانت از آسیب های ناشی از آن، و بهره گیری حداکثری از فرصت ها در راستای ارائه ی خدمات گسترده و مفید به مردم را از دلایل اصلی ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی برشمردند که این مهم حاکی از اهمیت بیشمار فضای مجازی داشت.

البته باید تفکر جهاد مجازی و سنگربندی در فضای مجازی در کشور محقق شود و طبیعتاً اگر چنین تفکری در کشور حاکم بشود، بسیاری از منویات مقام معظم رهبری نیز بر ذهن و فکر مسئولان امر حاکم خواهد شد.

از جمله تسریع در راه اندازی شبکه ی ملی اطلاعات، و اهتمام ویژه به سالم سازی و حفظ امنیت همه جانبۀ فضای مجازی کشور و همچنین ترویج هنجارها، ارزش ها و سبک زندگی اسلامی – ایرانی در کشور شکل می گیرد.

البته باید هشدار داد که کودکان و نوجوانان جزو اهداف اصلی تهدیدات فضای مجازی هستند و باید تاکید کرد که امروز تهاجم فرهنگی با استفاده از ابزارها و فناوری های جدید ارتباطی خیلی جدی است ؛ صدها وسیله و راه ورود اطلاعات به سمت فکر جوان و نوجوان ما وجود دارد.

در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که دشمن به صورت گسترده افکار و شبهه های گوناگون را با انواع شیوه های تلویزیونی و رادیویی و رایانه ای بر علیه کشورمان استفاده می کند که می بایست در مقابل آنها با هوشیاری و هوشمندی ایستاد و جهت تحقق این مهم می طلبد که مسوولان متولی با تلاش مضاعفی در این عرضه وارد شوند.

 

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار