روند آبیاری زمین های کشاورزی منطقه سبیلی دزفول تسهیل شد

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۱:۱۲ ب٫ظ
روند آبیاری زمین های کشاورزی منطقه سبیلی دزفول تسهیل شد [ad_1] دزفول – ایرنا – مدیر شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان از اتمام پروژه لایروبی آبگیر و حوضچه مکش ایستگاه اصلی پمپاژ سبیلی در شبکه آبیاری دز خبر داد. محمد اسلامی روز یکشنبه به ایرنا افزود:عملیات تخلیه گل ولای موجود در حوضچه مکش پمپ های ایستگاه نیز به میزان ۲ هزار […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – مدیر شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان از اتمام پروژه لایروبی آبگیر و حوضچه مکش ایستگاه اصلی پمپاژ سبیلی در شبکه آبیاری دز خبر داد. محمد اسلامی روز یکشنبه به ایرنا افزود:عملیات تخلیه گل ولای موجود در حوضچه مکش پمپ های ایستگاه نیز به میزان ۲ هزار متر مکعب بصورت دستی و ماشینی انجام شد.
وی با اشاره به کاهش بارندگی های سال آبی جاری و عدم فرصت کافی جهت انجام این پروژه گفت:معمولا پروژه های تعمیرات اساسی در شبکه های آبیاری شمال خوزستان در فرصت بارندگی و عدم نیاز آبی زمین های کشاورزی انجام می شود اما امسال با وجود فرصت محدود در برخی از مراحل پروژه ،تامین موقت آب اراضی سبیلی و عملیات لایروبی بصورت همزمان انجام شد.
به گفته وی با خالی شدن بستر آبگیر و حوضچه مکش پمپ ها از گل ولای ،هدایت آب به ایستگاه پمپاژ سبیلی و آبیاری ۶ هزار هکتار از اراضی شمال دزفول به خصوص در بهار و تابستان آینده بهتر صورت می گیرد.
مدیر عامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان زمان کل این عملیات را بیش از یک ماه و هزینه این عملیات را بیش از چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعلام کرد .
معاون نگهداری و تعمیرات شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان نیز از رفع نقص و آماده سازی آشغال گیرهای حوضچه مکش ایستگاه سبیلی ،همزمان با عملیات لایه برداری خبر داد و گفت:سیستم آشغال گیر صرفا یک شبکه مکانیکی می باشد که بصورت ثابت در ابتدای ورودی آب به ایستگاه قرار دارد و فقط در موارد تعمیرات یا لایروبی حوضچه مکش پمپها از محل خود بیروی آورده شده و بعد از اتمام عملیات دوباره سرجای خودش صب می شود .
یعقوب کرمی افزود:در مدت اجرای پروژه لایروبی آبگیر و حوضچه مکش ایستگاه اصلی پمپاژ سبیلی ،۱۸ دستگاه از ماشین آلات سنگین از نوع لودر،بلدوزر،بیل بوم بلند ،بالابر ،کمرشکن ،تانکر سوخت رسان و غیره به کار گرفته شده است.
ایستگاه پمپاژ اصلی سبیلی در شمال دزفول و در بالادست سد تنظیمی دز با استفاده از ۸ دستگاه الکتروپمپ ،آب رودخانه دز را برای شبکه ۶ هزار هکتاری سبیلی پمپاژ می کند.
شبکه آبیاری دز با داشتن بیش از ۱۳۷۰ کیلومتر کانال و زهکش و ۱۲۰ هزار هکتار اراضی تحت پوشش یکی از بزرگترین شبکه های آبیاری و زهکشی کشور است.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار