رونمایی از هشت عنوان کتاب در کنگره جندی شاپور

تاریخ انتشار: سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۹:۵۳ ب٫ظ
رونمایی از هشت عنوان کتاب در کنگره جندی شاپور [ad_1] دزفول – ایرنا – همزمان با برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور در دزفول ،از هشت عنوان کتاب با محور جندی شاپور رونمایی شد. به گزارش ایرنا در آئینی با حضور وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری، معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی ،معاون فرهنگی وزیر علوم،رئیس کمیسیون ملی یونسکو، نماینده […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – همزمان با برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور در دزفول ،از هشت عنوان کتاب با محور جندی شاپور رونمایی شد. به گزارش ایرنا در آئینی با حضور وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری، معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی ،معاون فرهنگی وزیر علوم،رئیس کمیسیون ملی یونسکو، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و سایر مسئولان کشوری و استانی روز سه شنبه از هشت عنوان کتاب در خصوص جندی شاپور رونمایی شد.
‘درباره جندی شاپور’ نوشته علی اکبر ولایتی،’جندی شاپور شهر از دست رفته’ نوشته علم نوشته محمد محفوظ سویلمز ،’آکادمی گندی شاپور’ نوشته هینتس هربرت شفلر ،’جندی شاپور از منظر فرامنطقه ای’ (مجموعه مقالات ترجمه شده در باب جندی شاپور) ترجمه پارسا بامشادی ،’قرابادین شاپور سهل’ ، ‘تاریخ جندی شاپور’ نوشته نادر پورموسوی ،’تاریخ دانشمندان دانشگاه جندی شاپور’ نوشته نادر پورموسوی ،’مهندسی سازه های آبی در ایران باستان’ و ‘ پل اندامش’ نوشته سید نادر پورموسوی کتاب هایی می باشند که در این کنگره رونمایی شدند.
***افتتاح دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه جندی شاپور دزفول با حضور وزیر علوم
رئیس دانشگاه جندی شاپور دزفول روز سه شنبه در آئین افتتاح این ساختمان گفت:اعتبار ساخت این دانشکده از سوی بنیاد مستضعفین تامین شده است ضمن اینکه تا یک ماه آینده نیز ساختمان مرکزی دانشگاه نیز بهره برداری می شود .
محمدرضا عصاری افزود:این ساختمان شامل سالن آمفی تئاتر با ظرفیت ۱۰۰ نفر،۱۳ کلاس درس،۱۵ آزمایشگاه می باشد که در مساحت پنجهزار و ۵۸ متر مربع ساخته شده است .
وی گفت:اعتبار این ساختمان به همراه سالن آمفی تئاتر ۱۷۰ میلیارد ریال می باشد.
عصاری در کنگره جندی شاپور دزفول گفت:امروز بار دیگر به فاصله دراز آهنگ هزار و ۸۰۰ سال و به برکت حرکت خردمندانه نیاکان و دانشمندان ایران که به تاسیس اولین دانشگاه جهانی پرداخته اند گردهم آمده ایم تا خاطره مجاهدت های علمی آن دانشمندان را پاس داشته و تجدید عهدی با آنان داشته باشیم.
وی افزود: این کنگره به همت نهادهای علمی، فرهنگی و تلاش های دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول پس از دو سال پیگیری و برگزاری جلسات متعدد و پرحجم امروز برگزار می شود.
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول عنوان کرد: این کنگره جزو معدود همایش هایی است که همزمان در دو حوزه نظری و عملی گام های ارزشمندی را محقق کرده است که با اعلام فراخوان ۲۰۰ مقاله دراین زمینه از سراسر دنیا دریافت شده و هشت عنوان کتاب ترجمه ویا تالیف شده است.
وی هدف دیگر از برگزاری این کنگره را شناسایی، مستند سازی، نگارش،کاوش و صیانت از عرصه علم و اعیان مکان دانشگاه باستان جندی شاپور در دزفول برشمرد و افزود: با استقرار تیم های کاوش در محل و درفاصله کمی نتایج ارزشمندی کشف شد و سپس به همت استاد واعظ مهدوی و مسئولان وزارت علوم توانستیم زمینه لازم را برای ایجاد مرکز تحقیقات ایجاد کنیم و در این کنگره این مرکز تحقیقات در دانشگاه صنعتی جندی شاپور افتتاح خواهد شد.
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با بیان اینکه با این مرکز تحقیقات می توانیم در آینده نزدیک دانشگاه جندی شاپور باستان را به عنوان اولین دانشگاه جهان بصورت کاملا اثبات شده معرفی کنیم از افتتاح دبیرخانه جندی شاپور باستان در این دانشگاه خبر داد و گفت: همانگونه که براساس اسناد موجود بر سر در این دانشگاه باستان نوشته شده علم و فضیلت برتراز بازو و شمشیر است ما نیز باید این مهم را ادامه دهیم و اهداف جندی شاپور باستان را در سراسر جهان نمایان کنیم.
دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول دومین دانشگاه دولتی استان از نظر تعداد دانشجو است که دانشجویان آن در بیش از ۲۰ رشته کارشناسی و ۱۱ رشته کارشناسی ارشد تحصیل می کنند.
دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول که مجوز آن در سال ۱۳۵۱ و با اختصاص یک روز بودجه حاصل از در آمد فروش نفت صادر شد اکنون با بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو که حدود ۱۱ درصد آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی درحال تحصیل هستند فعالیت علمی و آموزشی دارد.
دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول دومین دانشگاه دولتی استان از نظر تعداد دانشجو می باشد که دانشجویان آن در بیش از ۲۰ رشته کارشناسی و ۱۱ رشته کارشناسی ارشد تحصیل می کنند .
طبق مستندات تاریخی موجود در شهر باستانی جندی شاپور دزفول ، نخستین نظام نامه آموزش عالی در ۱۸۰۰ سال پیش در دانشگاه جندی شاپور شکل گرفت.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی در این شهر تاسیس شد.
دانشگاه جندی شاپور دزفول در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجای مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار