همزمان با سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد

رونمایی از ۲۵ کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس

تاریخ انتشار: یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۴ ق٫ظ
رونمایی از ۲۵ کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس اهواز- قلم ماندگار-رئیس سازمان اسناد دفاع مقدس: تاریخ شفاهی روشی تازه برای گردآوری و روایت شفاهی رخداد‌ها و وقایع جنگ در ۸ سال دفاع مقدس است

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، آیین رونمایی از ۲۵ عنوان کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس؛ امروز (شنبه) همزمان با سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد در سالن جلسات ساختمان آرشیو اسناد ملی برگزار شد.
سردار سرتیپ دوم «غلامرضا علاماتی» رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس در این مراسم اظهار داشت: تاریخ شفاهی روشی تازه برای گردآوری و روایت شفاهی رخداد‌ها و وقایع جنگ در هشت سال دفاع مقدس است که کمبود منابع مستند در آن زمان را می‌تواند به نوعی بیان کند و مکملی برای اسناد باشد.
وی به بیانات رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: حضرت آقا فرمودند «دفاع مقدس یک ذخیره است و از این ذخیره بایستی برای پیشرفت کشور و رشد ملی و آمادگی در میدان‌های فراوانی که هر ملتی در برابر خود دارد، استفاده شود».
رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس تصریح کرد: سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس براساس وظیفه ذاتی خود در حوزه دفاع مقدس، سیاست‌گذاری برای ثبت و ضبط تاریخ شفاهی از زبان تمام ایثارگران، دستگاه‌های کشوری و لشکری و همچنین ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در فعالیت‌های دستگاه‌ها و ترویج حماسه‌های رزمندگان با استفاده از روایت رزمندگان در دفاع مقدس را برعهده دارد.
سردار علاماتی به همزمانی رونمایی این آثار با سالروز عملیات مرصاد اشاره کرد و افزود: عملیات مرصاد در مقطع پایانی جنگ و زمانی رخ داد که قطعنامه ۵۹۸ از سوی امام (ره) پذیرفته شده بود، ولی صدام دوباره تهاجم خود را در جنوب از سر گرفت، اما در غرب کشورمان با تهاجم منافقین کوردل روبرو بودیم که با پاسخ سخت رزمندگان و ملت ما روبرو شدند.
وی تاکید کرد: رهبری فرمودند «اگر شما جنگ را روایت نکنید، دشمن شما جنگ را آنطور که خودش دلش می‌خواهد روایت خواهد کرد» لذا ما در این سازمان تلاش می‌کنیم از قلب‌ها و دل‌های شاهدان عینی، وقایع و رخداد‌های دفاع مقدس خاطرات را ضبط و حفظ کنیم. به همین دلیل امروز به دنبال حرکتی که سال گذشته با رونمایی از ۱۰۰ عنوان کتاب رخ داد از ۲۵ عنوان کتاب تاریخ شفاهی رونمایی خواهیم کرد که حاصل تلاش همکاران ما در استان‌های قم، تهران، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، یزد، گلستان، مرکزی و کرمان است.
 سه فرضیه درباره زنده بودن «مسعود رجوی» 
در ادامه این مراسم سردار ناصر شعبانی جانشین دانشگاه امام حسین (ع) به ذکر خاطرات و تشریح چگونگی تهاجم منافقین به مرز‌های غربی کشورمان پرداخت و درخصوص مسعود رجوی گفت: گروهک منافقین همواره تهدید بوده‌اند، اما درباره وضع «مسعود رجوی» سه فرضیه وجود دارد که من به واسطه فعالیت‌ها و اسنادی که در کار‌های تحقیقاتی به آن رسیده ام این فرضیه‌ها را درباره او مطرح می‌کنم.
وی گفت: پیش‌بینی اول این است که مسعود رجوی مُرده است و وزیر اطلاعات عربستان نیز او را مرحوم رجوی خطاب کرد و این فرضیه را تایید کرد. فرضیه بعدی چیزی است که محافظ او نقل می‌کند که «من ماشین بنز او را دیده ام که از طرف شاگرد منفجر شد و قسمتی از ماشین سوخت». با توجه به این نقل‌قول این فرضیه مطرح است که چهره رجوی به‌قدری سوخته باشد که حال انسان از دیدن او بد شود. البته کارشناسان ما تایید می‌کنند که پیام‌هایی که از سوی سازمان منافقین منتشر می‌شود شبیه به همان پیام‌هایی است که سال ۱۳۶۰ منتشر می‌شده، اما تصویر ندارند؛ یعنی تایید اینکه رجوی زنده باشد. فرضیه آخر نیز این است که رجوی براساس اعتقادات خود غایب شده و منتظر فرصتی برای ظهور است.
در حاشیه رونمایی از کتاب‌های دفاع مقدس، نمایشگاه اسناد و تصاویر عملیات مرصاد نیز در ساختمان آرشیو ملی به همت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس برپا شد.
این نمایشگاه به طور همزمان در ۳۲ استان کشور برپاست.
در ادامه این مراسم از نمایندگان اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان‌های تهران، قم، کرمان، خوزستان، یزد، چهارمحال و بختیاری، گلستان و مرکزی تجلیل شد.
انتهای پیام/
آخرين اخبار
پر بحث ترين
قلم ماندگار
محل كد آمار