زائران سرزمین وحی به توصیه های بهداشتی توجه کنند

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۴ ق٫ظ
زائران سرزمین وحی به توصیه های بهداشتی توجه کنند خوزستان- قلم ماندگار- سرپرست مرکز بهداشت خوزستان زائران سرزمین وحی را به رعایت توصیه های بهداشتی توصیه کرد.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، سرپرست مرکز بهداشت خوزستان  گفت: مصرف آب آشامیدنی و غذای سالم از جمله مهمترین مواردی است که باید رعایت شود به گونه‌ای که زائران برای آشامیدن حتماً از آب بطری و بسته بندی شده استفاده کنند.

دکتر سید مهدی حسینی زاده افزود: همچنین مواد غذایی پخته شده باید در کوتاه‌ترین فاصله زمانی (حداکثر ۲ ساعت بعد) مصرف، و از لیمو ترش و یا آبلیمو همراه با غذا استفاده کنند.

وی با توصیه به لزوم رعایت بهداشت فردی بیان کرد: دست‌ها در طول روز در اثر تماس با محیط اطراف آلوده می‌شوند و در صورتی که به درستی با آب و صابون شست و شو نشوند می‌توانند انواع بیماری‌ها را انتقال دهند بنابراین باید به طور مرتب به ویژه پیش از مصرف مواد غذایی، شست و شو به روش بهداشتی صورت گیرد.

حسینی زاده ادامه داد: شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون و رعایت آداب تنفسی (پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه) از اهمیت زیادی در پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌های تنفسی برخوردار است.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: زائران در صورت بروز علائم بیماری‌های تنفسی به پزشک مراجعه کنند و دستورات پزشک شامل استراحت کافی، تغذیه مناسب و استفاده از مایعات هنگام بیماری را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: افراد دچار علائم تنفسی از در آغوش گرفتن، بوسیدن و دست دادن و همچنین رها کردن دستمال کاغذی مصرف شده در محیط خودداری کنند؛ توصیه می‌شود زمانی که به عیادت بیماران می روید، از بیمار حداقل یک متر فاصله بگیرید و حتماً از ماسک استفاده کنید.

حسینی زاده بیان کرد: زائران به دلیل مصادف شدن آئین حج تمتع امسال با فصل گرما، لازم است توصیه‌های ارائه شده برای جلوگیری از گرمازدگی را جدی بگیرند.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: زائران می‌توانند با نوشیدن مقدار زیاد آب، پوشیدن لباس گشاد به رنگ روشن و حضور نیافتن زیرتابش مستقیم آفتاب به ویژه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر از گرمازدگی پیشگیری کنند و در هنگام حضور در زیر نورخورشید، با لباس و کلاه سایبان دار از خود محافظت کنند.

وی بیان کرد: زائران برای پیشگیری از گرمازدگی، بهتر است آب خنک حاوی آب لیمو، عرقیات دارای طبع خنک مانند (بیدمشک و کاسنی) و خاکشیر با خود همراه داشته باشند تا درصورت تشنگی یا رویارویی با گرما از آن استفاده کنند.

حسینی زاده با تاکید بر رعایت توصیه‌های بهداشتی در زمان بازگشت از سفر حج افزود: اگر علائم تب، سرفه، تنگی نفس، اسهال آبکی یا اسهال خونی را داشتید بلافاصله به پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی مستقر در فرودگاه، نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی یا پزشک مراجعه کنید.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: اگر تا ۱۴ روز پس از بازگشت از سفر حج تمتع دچارعلائمی چون تب، سرفه و تنگی نفس شدید حتماً به پزشک مراجعه و سابقه مسافرت خود را بیان کنید.

وی ادامه داد: ممکن است خانواده شما قصد ذبح دام را داشته باشند که توصیه ما ذبح دام در مکان‌های تعیین شده توسط دامپزشکی و به روش بهداشتی است، در غیر این صورت در زمان ذبح دام باید از دستکش و چکمه استفاده شود و پس از ذبح حتماً دست‌ها به روش صحیح با آب و صابون شسته شوند.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار