زمینه احیای دانشگاه باستانی جندی شاپور در خوزستان فراهم شود

تاریخ انتشار: سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۹:۳۵ ب٫ظ
زمینه احیای دانشگاه باستانی جندی شاپور در خوزستان فراهم شود [ad_1] دزفول – ایرنا – معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت:برای احیای ظرفیت علمی و پژوهشی ایران باید دانشگاه باستانی جندی شاپور را در خوزستان احیا کرد. به گزارش خبرنگار ایرنا محمدرضا واعظ مهدوی روز سه شنبه در نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول که با حضور […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت:برای احیای ظرفیت علمی و پژوهشی ایران باید دانشگاه باستانی جندی شاپور را در خوزستان احیا کرد. به گزارش خبرنگار ایرنا محمدرضا واعظ مهدوی روز سه شنبه در نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول که با حضور مسئولان کشوری و استانی در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار شد ،‌ دزفول را شهر فرهنگ و دانش معرفی کرد و گفت:برگزاری کنگره جندی شاپور به احیای سابقه تاریخی و وضعیت علمی و دانشگاهی جندی شاپور منجر می شود و بیش از آنکه یک موضوع منطقه ای باشد ارزش بین المللی دارد .
وی گفت:سابقه ۱۸۰۰ ساله جندی شاپور دزفول می تواند برای دانشجویان هویت بخش باشد و به آنها اعتماد بنفس بدهد.
مهدوی ،‌انقلاب اسلامی را حرکتی حیات بخش برای تجدید هویت ملی دانست و افزود:برای مبارزه با تهاجم فرهنگی نیاز به احراز هویت است که دانشگاه جندی شاپور دزفول با ۱۸۰۰ سال سابقه علمی می تواند هویت بخش علمی و مایه اعتمادبنفس برای دانشجویان باشد و زمینه بازگشت آنها به خویش و مصونیت از غرب و غرب زدگی را فراهم کند .
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اظهار امیدواری کرد وی افزود:با تلاش مسئولان میراث فرهنگی باقی مانده آثار تاریخی جندی شاپور کشف شود و در آینده تا با نتایج شگفت انگیز این منطقه آشنا شویم و بتوانیم با همت نمایندگان مجلس که اخیرا گام بزرگی در وزارت ورزش برداشتند گامی بزرگ نیز در حمایت از میراث فرهنگی کشور برداریم.
کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول از امروز به مدت ۲ روز با حضور وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری ودیگر مسئولان کشوری و استانی در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول در حال برگزاری است .
دکتر علی اکبر ولایتی رئیس کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و از چهره های ماندگار کشور از دیگر میهمانان این کنگره می باشند که در روز دوم این همایش برنامه سخنرانی دارند.
دانشگاه جندی شاپور واقع در محوطه باستانی شهر جندی شاپور دزفول که اکنون تنها بقایایی از آن برجا مانده، نخستین مرکز علمی جهان در زمان ساسانیان بود که رشته های پزشکی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار