سالروز آغاز امامت امام زمان (عج) مبارک باد

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۷ ب٫ظ
سالروز آغاز امامت امام زمان (عج) مبارک باد نهم ربیع الاول، نه تنها نخستین روز امامت امام عصر علیه السلام است، بلکه آغاز دوره ای حیاتی و مهم در تاریخ شیعه نیز به شمار می آید. در سال روز نهم ربیع الاول که یادمان آغاز امامت ولی عصر علیه السلام است.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، نهم ربیع الاول، نه تنها نخستین روز امامت امام عصر علیه السلام است، بلکه آغاز دوره ای حیاتی و مهم در تاریخ شیعه نیز به شمار می آید. در سال روز نهم ربیع الاول که یادمان آغاز امامت ولی عصر علیه السلام است.

روز جمعه، هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰ هـ.ق، امام حسن عسکری علیه السلام پس از این که نماز صبح را خواندند، بر اثر زهری که هشت روز قبل معتمد به ایشان خورانده بود، به شهادت رسید. این حادثه در شرایطی روی داد که امام یازدهم افزون بر این که مانند پدران خود زمینه را برای غیبت آماده کرده بود، شب پیش از شهادتشان، دور از چشم مأموران خلیفه، نامه های بسیاری به شهرهای شیعه نشین فرستادند. خبر شهادت امام در سراسر شهر سامرا پیچید و مردم به احترام او عزاداری کردند. به گفته مورخان، در روز شهادت امام علیه السلام، سامرا به صحرای قیامت تبدیل شده بود.

 بر اساس گفته شیخ صدوق، خود امام زمان علیه السلام با کنار زدن عمویش جعفر که قصد نمازگزاردن داشت، بر بدن پدر بزرگوارش نماز خواند.

حکومت عباسی از مدت ها پیش بر اساس سخن رسول الله صلی الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام مبنی بر این که مهدی فرزند امام حسن عسکری علیه السلام است، امام یازدهم را زیر نظر داشت و مراقب بود تا فرزندی از ایشان نماند، ولی امام یازدهم با پنهان نگه داشتن خبر ولادت فرزندش این نقشه را باطل کرده بود. پس از شهادت امام علیه السلام کم کم خبر فرزندی به نام مهدی علیه السلام پخش شد و تلاش چند باره خلیفه عباسی برای یافتن امام مهدی علیه السلام به نتیجه نرسید.

عثمان بن سعید، نائب اول امام علیه السلام بود و با آغاز غیبت ولی عصر علیه السلام نامه های حضرت را به شیعیان می رساند. از همین زمان بود که شیعیان برای نخستین بار طعم غیبت را چشیدند. آغاز غیبت صغرا مصادف با آغاز امامت حضرت مهدی علیه السلام بود تا مردم آرام آرام با مفهوم تلخ و دردناک غیبت آشنا شده، بتوانند تا آن زمان که به اشتباه خود پی می‌برند و به وظایف خود در برابر امامان آگاه می‌شوند، همچنان دیندار بمانند.

در دوران غیبت صغرا چهار نایب خاص،امر وساطت میان امام علیه السلام و شیعیان را به عهده داشته و چنان‌که خواهیم دید، همه آنها معروف و سرشناس بوده‌اند. آنان احکام دین را از وجود اقدس امام زمان علیه السلام گرفته و در اختیار شیعیان می‌گذاشتند. سؤالات [کتبی و شفاهی] ایشان را به حضور امام زمان علیه السلام برده و سپس پاسخ را به شیعیان می‌رسانیدند و همچنین، وجوه شرعی شیعیان را با وکالتی، که از امام داشتند، می‌گرفتند [و به حضرت تحویل می‌دادند یا با اجازه ایشان مصرف می‌کردند] آنان جمعی بودند که امام حسن عسکری علیه السلام در زمان حیات خود عدالتشان را تأیید فرمود و همه را به عنوان امین امام زمان علیه السلام معرفی کرد و بعد از خود، ناظر املاک و متصدی کارهای خویش گردانید، و آنها را با نام و نسب به مردم معرفی نمود.

پاسخ چند سوال امامت کودک

مسأله خلافت و امامت در اسلام، تنها بر اساس لیاقت و شایستگی افراد بوده و سن و سال هیچ تأثیری نداشته است. پیامبر اکرم (ص)در سال سوم هجرت بعد از دعوت خویشان خود به اسلام، علی علیه‏السلام را که نوجوانی پیش نبود به خلافت و وصایت منصوب کرد و به قوم خود دستور داد که از او اطاعت کنند. همچنین در واقعه مباهله با نصارای نجران، آن حضرت امام حسن و امام حسین علیه‏السلام را در حالی که کودک بودند به همراه خویش برد. شیخ مفید در این‏باره می‏ نویسد: پیامبر همراه حسنین در حالی که طفل بودند با نصارا مباهله کرد. بعد از آن، این امر هیچگاه سابقه نداشت. این وقایع و شواهد بسیار دیگر تاریخی، دلایلی است که امامت حضرت ولی عصر علیه السلام را در سن کودکی تأیید می‏کند.

سالروز آغاز ولایت امام زمان (عج)، روزی برای تجدید عهد

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: سالروز آغاز ولایت امام زمان (عج) روزی برای تجدید عهد با امام زنده خودمان است تا انسان‌ها توجهشان را نسبت به ارتباط با امام خود محکم و استوار کنند.

حجت الاسلام و المسلمین سید جعفر موسوی زاده با تسلیت سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) اظهار کرد: امام هادی(ع) پدر امام حسن عسکری(ع) توسط خلفای بنی‌عباس از مدینه به بغداد فرا خوانده شدند. امام حسن عسکری(ع) نیز به اجبار به سامرا رفتند. در سامرا منطقه‌ای به نام “عسکر” وجود داشت و ایشان زندگی خود را در این منطقه آغاز کردند و همین امر موجب شد یکی از القاب امام حسن(ع) عسکری باشد.

وی با بیان اینکه امام حسن عسکری(ع) جزو جوان‌ترین ائمه بوده‌اند، افزود: دشمنان اهل بیت(ع) لقب عسکری را به عسگری تبدیل کردند. تفاوت این دو در این است که عسگر به معنی عقیم است و دشمنان می‌خواستند با انتشار این لقب وانمود کنند که ایشان فرزندی نداشته است.

مدیر حوزه علمیه سفیران هدایت ولیعصر(عج) اهواز بیان کرد: اراده خداوند بر این بود که امام مهدی(عج) در جو پراختناق دوره بنی‌عباس متولد شوند و در سن پنج سالگی به امامت برسند.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: در آن شرایط برای جلوگیری از به دنیا آمدن فرزندان دیگری از ائمه مبارزات زیادی شد اما اراده خدواند این بود که امام مهدی(عج) به دنیا بیایند و پایان دهنده امامت ائمه معصومین(ع) باشند.

مدیر حوزه علمیه سفیران هدایت ولیعصر(عج) اهواز گفت: دوران امام حسن عسکری(ع) دوران اختناق شدیدی بود اما زمانی که اصحاب امام حسن عسکری(ع) سوال می‌کردند که امام بعد از ایشان چه کسی است، امام حسن عسکری(ع) برای آنها توضیح می‌داد. زمانی که امام مهدی(عج) به دنیا آمد در همان سن کودکی مانند حضرت یحیی(ع) و حضرت عیسی(ع) با حالت اعجاز به سوالات اصحاب پاسخ می‌دادند و امام حسن عسکری(ع) نیز وصایت و امامت امام مهدی(عج) را به صورت شفاف برای اصحاب خود تبیین کردند.

موسوی زاده گفت: امام زمان(عج) در غیبت صغری از طریق نواب اربعه با مردم ارتباط برقرار می‌کردند. پس از غیبت صغری، غیبت کبری آغاز شد که تاکنون ادامه دارد. سالروز آغاز ولایت امام زمان(عج) روزی برای تجدید عهد با امام زنده خودمان است تا انسان‌ها توجهشان را نسبت به ارتباط با امام خود محکم و استوار کنند.

انتهای پیام/

 1. شهیدزنده   ۰۵/۰۸/۱۳۹۹  

  لبیک اللهم لبیک
  سوره اسراآیه ۷۹وای رسول مادایم دعاکن که بارالهامرابه قدم صدق داخل وخارج گردان وبه من ازجانب خودبصیرت حجت روشنی که دایم یارومددکارباشدعطافرما۸۰وبگوکه (رسول)حق آمدوباطل رانابودساخت که باطل خودلایق محوونابودی(ابدی)است

  العبد نشانه ظهوراست
  وخبرمحل ظهورامام زمان دربهشت زهراتهران داد

  سوره مائده آیه ۶۶ای پیغمبرآنچه برتونازل شدبه خلق برسان که اگرنرسانی تبلیغ رسالت واداءوظیفه نکرده ای وخداتوراازشروآزارمردمان محفوظ خواهدداشت خداگروه کافران رابه هیچ راهی راهنمائی نخواهدکرد
  شهادت شهدا
  کسیکه خبرمحل ظهورامام زمان دربهشت زهراتهران دادگفت خبرشهادت شهدایی مثل شهیدذوالفقاری وحججی وهادی وسلیمانی راداده است
  وخبرشهادت شهیدمحمدی واهداءاعضابدنش رادرکنار
  یادمان شهیدذوالفقاری باوداده است
  رجعت شهدا
  العبد به شهیدذوالفقاری خبررجعت درزمان ظهورامام زمان داده وگفته به شهیدیادمان تونزدیک محل ظهورامام زمان قرارداردوباوگفته جایی یادمانت است رجعت میکنی نه جایی که خاکسپاری شدی یعنی  یادمان شهدای مکه پس بشابیدبسوی محل ظهوراگرخودرامنتظرامام زمان میدانید

  سوره اسراآیه۹۳مردم راچیزی ازهدایت ایمان بازنداشت وقتی که قرآن آمدجزاین خیال باطل که گفتندآیاخدابشری راهرگزبه رسالت فرستاده است۹۴ای پیغمبربگواگرفرشتگان رادرزمین مسکن وقراربودی ماهم فرشته راازآسمان به رسالت برآنهامی فرستادیم ۹۵ای پیغمبر(پس ازاتمام حجت به امت)بگوخداشاهدمیان من وشماکافی است که اوبه احوال بندگانش آگاه وبصیراست۹۶هرکه راخدارهنمائی کندآن کس به حقیقت هدایت یافته هرکه راگمراه کرددیگرجزخداهیچ رهنماودوست ونگهبانی براونخواهی یافت

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار