ساماندهی مسیرهای گردشگری محوطه باستانی جندی شاپور دزفول

تاریخ انتشار: سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۵۶ ب٫ظ
ساماندهی مسیرهای گردشگری محوطه باستانی جندی شاپور دزفول [ad_1] دزفول – ایرنا – مدیر پایگاه گندی شاپور و ایوان کرخه گفت:به منظور فراهم کردن امکان بازدید گردشگران از محوطه باستانی جندی شاپور مسیرهای گردشگری در این محوطه باستانی ساماندهی شده است. یعقوب زلقی روز سه شنبه در حاشیه برگزاری اولین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – مدیر پایگاه گندی شاپور و ایوان کرخه گفت:به منظور فراهم کردن امکان بازدید گردشگران از محوطه باستانی جندی شاپور مسیرهای گردشگری در این محوطه باستانی ساماندهی شده است. یعقوب زلقی روز سه شنبه در حاشیه برگزاری اولین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود:در راستای برگزاری کنگره جندی شاپور و بازدید گردشگران و مسئولان از این محوطه طرح ساماندهی مسیرهای گردشگری محوطه باستانی جندی شاپور اجرا شد.
وی افزود:طی یک روز بیش از ۱۰۰ کمپرسی نخاله ساختمانی و پسماندهای موجود در ورودی روستای اسلام آباد و دیگر مناطق محوطه باستانی جندی شاپورجمع آوری شد.
زلقی ضمن تقدیر از همکاری اداره راه وشهرسازی و شهرداران دزفول و سیاه منصور و نیز دهیاری روستای اسلام آباد گفت:پل هایی که در مسیر گردشگری این محوطه قرار دارند نیز ساماندهی شده اند و جاده ها تسطیح و شن ریزی شدند.
نخستین کاوش باستان شناسان ایرانی در محوطه باستانی جندی شاپور دزفول از سوی پژوهشگاه باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با اعزامی یک تیم باستان شناس به سرپرستی دکتر یوسف مرادی از ۱۸ دی آغاز شد.
شهر باستانی جندی شاپور با ۸۰۰ هکتار وسعت در ۱۲ کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی حدود ۱۸۰۰ سال پیش در این شهر که اکنون بقایایی از آن بر جا مانده است تاسیس شد.
دانشگاه جندی شاپور واقع در محوطه باستانی شهر جندی شاپور دزفول که اکنون تنها بقایایی از آن برجا مانده، نخستین مرکز علمی جهان در زمان ساسانیان بود که رشته های پزشکی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد.
به گزارش ایرنا دانشگاه گندی شاپور در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجا مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
اولین کنگره بین المللی جندی شاپور از سوم اسفندماه در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول آغاز شده و همچنان تا فردا ادامه دارد.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار