سد بالارود به زودی آبگیری خواهد شد

تاریخ انتشار: شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۱:۴۰ ب٫ظ
سد بالارود به زودی آبگیری خواهد شد با تبدیل ۶۵۰۰ هکتار زمین های کشاورزی دیم حوضه سد بالارود، با توسعه کشاورزی درآمد کشاورزان افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت و به رفع بیکاری مردم بومی منطقه کمک شایانی خواهد کرد.

 قلم ماندگار/ خوزستان:

به گزارش قلم ماندگار، محمد تقی منصوری کیا در گفتگو با شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان؛ با تشریح جزئیات سد بالارود شهرستان اندیمشک اظهار کرد: سد بالارود از سطح پی، ۸۵ متر ارتفاع و ۱۰۵۴ متر طول دارد که سدی خاکی با هسته رسی می باشد. این سد از سال ۸۴ عملیات اجرایی اش آغاز شده و می تواند در صورت آبگیری، آب کشاورزی ۶۵۰۰ هکتار از اراضی اندیمشک و الوار گرمسیری را تامین نماید.

مدیر توسعه سد و نیروگاه سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: البته بخش کوچکی از زمین های کشاورزی حوضه سد بالارود آبی هستند و از چاه، آب مورد نیازشان را تامین می کنند ولی با این سد مصرف آب شان تثبیت خواهد شد و عمده زمین ها که دیم کشت می شوند با هماهنگی سازمان آب و برق خوزستان و اخذ مجوزات لازم، کشت آبی خواهند شد.

وی افزود: مخزن سد بالارود ۱۳۱ میلیون مترمکعب گنجایش دارد و رودخانه پشت سد نیز بر اساس برآوردها، تقریبا ۱۷۱ میلیون مترمکعب آورد سالانه دارد. این سد دارای یک نیروگاه ۴ مگاواتی می باشد که تا حدودی کار تکمیل این نیروگاه انجام شده است ولی در قرارداد دیگری کار تکمیل آن توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد.

منصوری کیا با اشاره به ظرفیت سدبالارود در جهت تامین آب شرب مناطق مسکونی حاشیه، اظهار کرد: ۸ میلیون مترمکعب آب شرب مناطق اطراف توسط سد بالارود تامین خواهد شد.

مدیر توسعه سد و نیروگاه سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: به دلیل واقع شدن چند روستا در محدوده مخزن سد بالارود، مساحی و ارزیابی خسارات مالی ایشان در دستور کار قرار گرفت و تاکنون از ۲۴۳ پرونده، عمدتا رضایت معارضین کسب شده و بیش از ۱۰ میلیارد تومان به برخی از روستاییان پرداخت شده است و در این راستا یک روستا نیز به صورت کامل جابجا شده و جاده جدید این روستاها به صورت کامل ساخته شده است.

وی با توضیح تفاوت آبگیری سد با پایان پروژه، بیان کرد: میان آبگیری سد و اتمام پروژه تفاوت وجود دارد زیرا که اتمام پروژه زمانی حادث می شود که هیچ اجزایی از پروژه باقی نمانده باشد ولی آبگیری سد در شرایطی که امکان ایجاد مخزن پشت سد برای ذخیره سال بعد وجود داشته باشد؛ صورت می گیرد و ممکن است در واقع بخشی از ساختمان های بهره برداری تکمیل نشده باشند.

منصوری کیا با اعلام این خبر که آبگیری سد بالا رود هفته سوم اسفندماه صورت خواهد گرفت؛ تصریح کرد: اتمام کل پروژه تا پایان سال ۱۴۰۱ پیش بینی می شود در حالی که آبگیری همین امسال است.

مدیر توسعه سد و نیروگاه سازمان آب و برق خوزستان گفت: دو خط لوله انتقال نفت در مخزن وجود داشت که خط ۱۶ اینچ آن جابجا شده است و شرکت های مخابرات و خطوط لوله در حال جابجایی و به روزرسانی آنها با قطر لوله های بزرگتر و المانهای فنی و ضریب ایمنی بالاتر هستند.

وی تغییر و تقویت زیرساختهای مسیر مخزن سد را ضرروی برشمرد و افزود: پل تک تکاب به دلیل قرار گرفتن در مخزن سد بالارود نیازمند تقویت است بنابراین در حال انتخاب پیمانکار برای تقویت این پل در مسیر اندیمشک به پلدختر هستیم.

منصوری کیا ادامه داد: سد بالارود سدی بی نظیر است به این دلیل که میان دو سد بزرگ کرخه و دز قرار گرفته و تنها سدی است که تمام برکات آن مستقیم مختص مردم الوار گرمسیری و حسینه اندیمشک خواهد بود زیرا که سدهای بزرگ کرخه و دز قادر به تامین منابع آبی به صورت مستقیم نیستند.

مدیر توسعه سد و نیروگاه سازمان آب و برق خوزستان گفت: در اطراف مخزن سد یک سایت باستانی وجود دارد که با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فاز اول مطالعات به جهت حفظ و نگهداری از آن صورت گرفته و اکنون فاز دوم این مطالعات در دست انجام است و خوشبختانه تحقیقات نشان داد با آبگیری مخزن سد، به این سایت آسیبی وارد نخواهد شد.

وی با مهم خواندن توجه به روستاهای اطراف پروژه ادامه داد: برای روستاهایی که از جاده های منتهی به مسیر سد استفاده می کردند خصوصا روستای دم بلوطه راه اسفالته جدید ساخته شده است و به زودی با ایجاد آبنما مسیر دسترسی به روستا تکمیل خواهد شد.

منصوری کیا سد بالارود را سد با کارکردهای گسترده و نعمات فراوان دانست و افزود: سد بالارود به شدت باعث افزایش گردشگری در استان خوزستان خواهد شد زیرا از سمت شمال که یکی از مهمترین ورودی ها به استان می باشد و چه از مسیر اتوبان جدید و چه قدیم در بدو ورود، شاهد یک دریاچه زیبا در خوزستان خواهیم بود. این سد جزو معدود سدهایی است که دریاچه آن در حوزه شهری است در حالی که سدهایی مانند کرخه و دز در مسیرهایی کوهستانی و در فاصله با شهرها قرار گرفته اند.

مدیر توسعه سد و نیروگاه سازمان آب و برق خوزستان گفت: به دلیل قرار گرفتن دریاچه سد در بخش های پرجمعیت شهری و روستایی و مسیرهای اصلی، وظیفه سنگین ایمن سازی و نصب علائم هشدار دهند بر عهده سازمان آب و برق خوزستان قرار گرفته است و تمام مسیرها و نقاط خطرناک مشخص و ایمن می شوند.

وی افزود: یک قطعه بزرگ ۶ هکتاری فضای سبز در مسیر ورودی سد طراحی و  آماده شده است که به خوش منظر شدن دریاچه، افزایش کیفیت محیط طبیعی و همچنین جذب گردشگر کمک زیادی خواهد کرد. سال آینده از طریق مهندسی مدیریت عمومی سازمان آب و برق خوزستان با بخش خصوصی به جهت توسعه زیرساختهای گردشگری وارد مذاکره خواهیم شد.

منصوری کیا در پایان اظهار کرد: با تبدیل ۶۵۰۰ هکتار زمین های کشاورزی دیم حوضه سد بالارود، با توسعه کشاورزی درآمد کشاورزان افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت و به رفع بیکاری مردم بومی منطقه کمک شایانی خواهد کرد.

انتهای پیام/

  1. wepea.com   ۱۱/۱۲/۱۳۹۹  

    awesome post, i love it

    https://www.wepea.com

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار