سفیر عراق در ایران: روادید شش ماهه برای بازرگانان ایرانی صادر می شود

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ | ۲۱:۴۲ ب٫ظ
سفیر عراق در ایران: روادید شش ماهه برای بازرگانان ایرانی صادر می شود [ad_1] آبادان – ایرنا – سفیر عراق در ایران گفت: بازرگانان ایرانی در عراق می توانند روادید ۶ ماهه این کشور را دریافت کنند. به گزارش ایرنا ‘راجح صابر عبود الموسوی’ پنجشنبه در نشست با بازرگانان و تاجران ایرانی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر با بیان اینکه موضوع صدور روادید متعدده، […]

[ad_1]


آبادان – ایرنا – سفیر عراق در ایران گفت: بازرگانان ایرانی در عراق می توانند روادید ۶ ماهه این کشور را دریافت کنند. به گزارش ایرنا ‘راجح صابر عبود الموسوی’ پنجشنبه در نشست با بازرگانان و تاجران ایرانی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر با بیان اینکه موضوع صدور روادید متعدده، افزایش ساعات اداری عراق در مرز شلمچه و توسعه بارانداز از اولویت کاری کشور عراق است، گفت: با توجه به روابط حسنه بین ایران و عراق نباید صدور روادید ویژه بازرگانان مانع کارشان شود.
وی اظهار داشت: یک بخشنامه در ایام اربعین حسینی صادر شد که برمبنای آن هیچ روادیدی صادر نمی شود مگر با هماهنگی و نامه رسمی از سوی وزارت خارجه که شخصا مخالف این بخشنامه هستم و برای گرفتن روادید بازرگانان ایرانی پافشاری کردم چون برای توسعه اقتصادی دو کشور لازم و ضروری است.
الموسوی با بیان اینکه مشکلات مربوط به تبادل کالای تجاری بازرگانان ایران از مرز شلمچه، با هماهنگی دولت مرکزی عراق در بغداد پیگیری و رفع می شود، گفت: برای گرفتن روادید متعدده هر بازرگان ۱۰۰ دلار پرداخت می کند و پرداخت بیش از این غیرقانونی است.
وی صدور روادید در سه ماه گذشته را یکهزار و ۱۹۰ فقره عنوان کرد و گفت: در سه ماهه گذشته یکهزار و ۱۹۰ فقره روادید برای بازرگانان ایرانی صادر شد.
سفیر عراق در ایران کنترل و نظارت بر دفاتر صدور روادید در کشور ایران را خواستار شد و گفت: بعضی دفاتر، روادید جعلی با مبالغ بیش از ۲۰۰ دلار برای زائران و یا تجار صادر می کنند و این خلاف قانون است چرا که مبلغ روادید برای زائران ۴۰ دلار و بازرگانان و تاجران ۱۰۰دلار می باشد.
'راجح صابر عبود الموسوی ' با بیان اینکه نباید از صدور روادید متعدده سوء استفاده شود، گفت: رشد دفاتر غیررسمی افزایش یافته و کنترل دفاتر صدور روادید برای حفظ امنیت زائران ایرانی لازم و ضروری است.
وی در بخش دیگری در خصوص افزایش ساعات اداری گمرک شلمچه عراق یادآور شد: برای افزایش ساعات اداری گمرک از سمت عراق به صورت ۲۴ ساعته از بغداد پی گیری خواهیم کرد و اگر نیاز به افزایش نیروی انسانی بود، نیرو نیز اضافه خواهد شد.

** دو میلیون و ۵۰۰ هزار زائر ایرانی در اربعین حسینی به عتبات عالیات عراق مشرف شدند
سفیر عراق در ایران گفت: در چند سال اخیر ۳۰۰ هزار نفر برای زیارت اربعین از کشور ایران وارد عراق می شدند و در اربعین حسینی اخیر دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مرزهای ایران به عتبات عالیات عراق مشرف شدند.
'راجح صابر عبود الموسوی ' با بیان اینکه دشمنان مشترک جمهوری اسلامی ایران و عراق به مسئله پیاده روی اربعین اعتراض دارند، گفت: استکبار جهانی هدف مشخصی برای براندازی حکومت اسلامی در ایران و عراق را دارد و تحریم ها را در ایران و تروریست ها را در عراق وارد کرده است.
وی ادامه داد: همه اطلاع دارند نقشه های شوم استکبار جهانی برای برقراری امنیت کامل اسرائیل ، اقدام به برهم زدن روابط حسنه بین ایران و عراق، سوریه و لبنان بوده و این امر در روابط این کشورها تاثیر به سزایی دارد.
الموسوی، شعار امسال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری را مطلوب خواند و گفت: این شعار نه تنها در کشور ایران بلکه برای جمهوری عراق نیز مفید و مورد تایید است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر در این نشست گفت: توسعه و رونق اقتصادی بین دو کشور ایران و عراق میسر نخواهد شد مگر با همت، درایت و جهاد مرتبط با امور تجاری و اقتصادی.
هانی فیصلی مشکلات عمده فراروی تاجران و فعالان اقتصادی را صادر نشدن روادید متعدده بازرگانان عنوان کرد و گفت: اکثر اوقات روادید با مدت زمان سه ماهه برای تاجران و بازرگانان صادر می شود که این امر مشکلاتی را برای آنان به وجود می آورد.
وی با بیان اینکه متاسفانه قوانینی که برای صدور روادید افرادی که می خواهند مقیم شوند و تاجران یکسان است، گفت: با توجه به اینکه تاجران قصد اقامت ندارند و برای کار تجاری چند روزه به عراق سفر می کنند امیدواریم نسبت به افرادی که می خواهند مقیم شوند استثنائی برای آنان قایل شوند.
فیصلی در بخش دیگری افزایش ساعات کاری گمرک عراق را خواستار شد و گفت: با توجه به اهمیت و حجم بالای صادرات کالا و توقف طولانی کامیون های کالاها، تعامل بین دو گمرک ایران و عراق برای افزایش ساعات کاری لازم است.
به گزارش ایرنا نشست هماهنگی سفیر عراق در ایران با مدیران مرز شلمچه، تاجران، بازرگانان و مسئولان مرزی شلمچه روز پنجشنبه با محور افزایش ساعات کاری گمرک صادراتی شلمچه و گسترش مساحت بارانداز این گمرک در سالن جلسات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر برگزار شد.
در پایان این نشست مقرر شد سفیر عراق در ایران، موانع پیش روی صادرات کالای ایرانی در مرز شلمچه را با هماهنگی وزارت اقتصاد و دارایی در بغداد پیگیری کند.
این نشست با حضور هانی فیصلی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر، سیداحمد اوالی مدیر گمرک تجاری مرز شلمچه ، هنگ مرزی و تنی چند از مسئولان محلی خرمشهر برگزار شد.
مرز بین المللی شلمچه از مرزهای مشترک ایران و عراق است که به گفته مسئولان روزانه تا ۸۰۰ کامیون ایرانی از این مرز، کالای تولیدکنندگان را به عراق صادر می کنند.
۷۱۰۰/۶۰۶۴
خبرنگار:کمیله حجازی ** انتشار دهنده: محسن بهاروند
کانال خبری ایرنا خوزستان:irnaahvaz@
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار استان خوزستان به کانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپیوندید.

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار