معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست خوزستان:

سیلاب، ۹۰ درصد هورالعظیم را پرآب کرد

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۱ ب٫ظ
سیلاب، ۹۰ درصد هورالعظیم را پرآب کرد اهواز- قلم ماندگار- معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: سیلاب رودخانه کرخه، ۹۰ درصد از بخش ایرانی هورالعظیم را پس از سال ها پرآب کرده است.

قلم ماندگار:

سید عادل مولا بیان کرد:هم اکنون همه حوضچه های هورالعظیم آبدار هستند و حوضچه های چهار و پنج تالاب که بیش از ۲۰ سال است خشک شده بود، در حال آبگیری از آب شیرین کرخه است.
در پی بارندگی های اخیر وضعیت رودخانه کرخه سیلابی شده و حجم عظیمی از آب به هورالعظیم هدایت شده است.
وی افزود: به دلیل ورود حجم زیادی سیلاب به هورالعظیم، دریچه های بین حوضچه ها، همچنین دریچه های دایک مرزی بازگشایی شده و هم اکنون تعادل آبی در این تالاب برقرار شده است.
مولا با بیان اینکه هورالعظیم ظرفیت پذیرش حجم بیشتری از سیلاب کرخه را دارد، ادامه داد: مشکل
فعلی این است که رودخانه نیسان (از انشعاب های کرخه) به دلیل لایروبی نشدن، ظرفیت عبور سیلاب و انتقال آن به تالاب را ندارد، به همین دلیل شهر «رفیع» در معرض سیل قرار گرفته است.
وی گفت: آخرین بار در سیل سال ۹۵ بود که حجم زیادی سیلاب وارد هورالعظیم شد اما در آن زمان هم حوضچه های چهار و پنج از آب شیرین پر نشد و محل تخلیه زهاب کشاورزی و نیشکر بود، اما اکنون در حال برنامه ریزی آب به صورتی هستیم که در این ۲ حوضچه آب شیرین، آب شور خارج و جایگزین آب شور شود.
مولا اضافه کرد: انتهای جاده شط علی، لوله گذاری شده تا آب شیرین را وارد تالاب و آب شور را خارج کند.
وی همچنین درباره عبور لوله ها و تاسیسات نفتی و احتمال نشتی به داخل هورالعظیم گفت: هشدار لازم به شرکت های نفتی داده شده تا نشتی لوله ها باعث آلودگی آب نشود و امیدواریم با اقدامات این شرکت ها، آب شیرینی که پس از سال ها وارد تالاب شده آلوده نشود.
تالاب مرزی هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین در جنوب غربی کشور در خوزستان قرار دارد. یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم در عراق واقع شده است. این تالاب سال هاست با کمبود آب روبه روست. تابستان امسال هیچ آبی از کرخه وارد هورالعظیم نشد. به دلیل خشک شدن هورالعظیم، ۲۵ هزار هکتار از بخش عراقی این تالاب، دچار آتش سوزی شده بود و مدت چهار ماه، دود ناشی از این آتش سوزی شهرهای اطراف را فراگرفته بود.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار