شهروندان اهوازی خواستار حل مشکل ریزگردها و طرح های انتقال آب کارون شدند

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۴:۳۴ ق٫ظ
شهروندان اهوازی خواستار حل مشکل ریزگردها و طرح های انتقال آب کارون شدند [ad_1] اهواز- ایرنا- شماری از شهروندان اهوازی خواستار رسیدگی به مشکل گرد و خاک، طرح های انتقال آب از کارون و بحران قطع آب و برق در شهرهای این استان شدند. به گزارش ایرنا شمار از شهروندان اهوازی عصر دوشنبه ضمن تجمع در مقابل استانداری خوزستان پلاکاردهایی با مضمون 'کارون بی جان، مرگ خوزستان' و […]

[ad_1]


اهواز- ایرنا- شماری از شهروندان اهوازی خواستار رسیدگی به مشکل گرد و خاک، طرح های انتقال آب از کارون و بحران قطع آب و برق در شهرهای این استان شدند. به گزارش ایرنا شمار از شهروندان اهوازی عصر دوشنبه ضمن تجمع در مقابل استانداری خوزستان پلاکاردهایی با مضمون 'کارون بی جان، مرگ خوزستان' و 'ندای هر خوستانی کارون باید بمانی'، 'اینجا اهواز است مردم خاک می خوردند که زنده بمانند' و 'مردم خوزستان خواستار توقف طرح های انتقال آب هستند' در دست داشتند.
یکی از شهروندان حاضر در این تجمع با بیان اینکه مردم خوزستان بیش از ۱۰ سال با مشکل گرد و خاک دست به گریبان هستند، اظهار کرد: به دلیل سوء مدیریت ها، خوزستان به خاکستان تبدیل شده و ما می خواهیم از محل زندگی خود دفاع کنیم.
وی که خواست نامش فاش نشود، تأکید کرد: این تجمع به هیچ وجه سیاسی نیست زیرا همه مردم خوزستان از هر جناح و قومیت به یک اندازه از ریزگردها آسیب دیده اند.
یکی دیگر از شهروندان اهوازی نیز با انتقاد از طرح های انتقال آب کارون گفت: به رغم وعده دولت برای جلوگیری از این طرح ها، اما همچنان شاهد اجرای آنها هستیم؛ این در حالی است که خشک شدن و بی آبی رودخانه ها و تالاب های خوزستان منشاء اصلی ریزگردهاست.
اسماعیل ارزانی بیرگانی فرماندار اهواز نیز با حضور در این تجمع در صدد توضیح درباره علت قطع برق در روزهای اخیر برآمد. یک شهروند نیز خطاب به فرماندار اهواز که در این تجمع حضور یافته بود، نسبت به قطع آب و برق اعتراض کرد و گفت: آب کارون را برده اند و ما از گرد خاک و آب آلوده دچار انواع بیماری شده ایم.
وی با بیان اینکه به دلیل آلودگی شدید هوا عمل قلب انجام داده است، افزود: برای ما درباره علت قطع برق توضیح ندهید زیرا خواسته ما حل مشکل گرد و خاک به عنوان علت اصلی بی برقی در روزهای اخیر است.

** مدعی العموم: پرونده آب و خاک را بدقت رصد می کنیم
علاوه بر فرماندار اهواز، سرهنگ محمد صفری فرمانده نیروی انتظامی، مهرداد مخمل زاده مدیرکل امور اجتماعی استانداری و علی اصغر صادقی گندمانی معاون دادستان اهواز نیز در این تجمع حضور یافتند.
صادقی گندمانی معاون دادستان عمومی و انقلاب اهواز درباره علت حضور خود در این جمع گفت: پس از جلسه ای که در فرمانداری اهواز تشکیل شده بود متوجه تجمع مردم شدیم و برای بررسی اوضاع به این محل آمدیم.
وی درباره مطالبات مردم در این تجمع اظهار کرد: بر اساس چیزی که مشاهده کردیم این تجمع مخلوطی از مطالبات درباره آب، گرد و خاک، برق و گروه ملی بوده و عده ای نیز بر روی پل نادری راهپیمایی کرده اند.
صادقی گندمانی همچنین درباره موضع دادستانی اهواز به عنوان مدعی العموم درباره مطالبات مردم گفت: اگر مقصری وجود داشته باشد دستگاه قضایی برخورد می کند؛ البته باید در گام نخست مقصر، معلوم و سپس درباره آن قضاوت شود.
وی افزود: از گرد و خاک اخیر مدت زمان زیادی نگذشته و در این مدت همه مسؤولان از وزیر نیرو تا استاندار پیگیر مسأله بوده اند.
معاون دادستان اهواز با بیان اینکه هنوز هیچ پرونده ای در زمینه انتقال آب کارون و گرد و خاک در دستگاه قضایی تشکیل نشده، گفت: پیش از این پرونده آلودگی رودخانه کارون در ستاد جرایم خاص دادگستری مطرح شده اما به مسأله انتقال آب ورود نکرده ایم.
وی اضافه کرد: برای تشکیل پرونده، سازمان حفاظت محیط زیست می تواند شکایت کند و تشکل های مردم نهاد نیز می توانند به قضیه ورود کنند، اگر مقصری وجود داشته باشد دستگاه قضایی نیز در حد صلاحیت خود وارد می شود.

** شعار مردم: کارون آب نداره
'اهواز بی قراره کارون آب نداره'؛ 'کارون ما رو بردن خاکو به جاش آوردن'؛ 'هیهات من الذله' از جمله شعارهایی بود که تجمع کنندگان سرمی دادند.
تجمع کنندگان خواستار حضور استاندار خوزستان در این جمع و پاسخ به مطالبات خود شدند که ارزانی بیرگانی فرماندار اهواز به عنوان نماینده استاندار در دو نوبت میان تجمع کنندگان حضور یافت. وی به معترضان پیشنهاد کرد که ۲۰ نفر را به عنوان نماینده برای گفت وگو با استاندار و قائم مقام وزیر نیرو معرفی کنند.
این تجمع از ساعت ۱۶ در مقابل استانداری آغاز شد و در ساعت ۲۰ به پایان رسید.
تعدادی از تجمع کنندگان مسیر استانداری را به سمت فرمانداری اهواز و سپس خیابان نادری (مرکز شهر) طی کرده و دوباره به سمت استانداری بازگشته و به تجمع کنندگان پیوستند.
این تجمع در فضایی آرام و بدون تنش با حضور مأموران نیروی انتظامی در کنار تجمع کنندگان برگزار شد.
شبد**۷۱۵۱**۶۰۰۲**۱۵۰۴**خبرنگار: نادره وائلی زاده**ناشر: علی پاینده

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار