صدور کالا از گمرک خرمشهر و شلمچه در سال ۹۵ به ارزش ۸۷۸ میلیون دلار

تاریخ انتشار: شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۴:۱۴ ق٫ظ
صدور کالا از گمرک خرمشهر و شلمچه در سال ۹۵ به ارزش ۸۷۸ میلیون دلار [ad_1] خرمشهر – ایرنا – مدیر کل گمرک خرمشهر گفت: سال گذشته، ۳ میلیون و ۵۷۴ هزار تن کالای غیر نفتی به ارزش ۸۷۸ میلیون دلار از گمرک خرمشهر و شلمچه و از طریق مرزهای خشکی و آبی به خارج از کشور صادر شد. عارف باوی جمعه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با […]

[ad_1]


خرمشهر – ایرنا – مدیر کل گمرک خرمشهر گفت: سال گذشته، ۳ میلیون و ۵۷۴ هزار تن کالای غیر نفتی به ارزش ۸۷۸ میلیون دلار از گمرک خرمشهر و شلمچه و از طریق مرزهای خشکی و آبی به خارج از کشور صادر شد. عارف باوی جمعه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با تقدیر از حمایت های رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای حمایت از تولید داخلی، افزود:در راستای توسعه صادرات غیر نفتی و تمرکز بر تولید داخل طی سال ۱۳۹۵ ، ۳ میلیون و ۵۷۴ هزار تن کالا به ارزش ۸۷۸ میلیون دلار از گمرکات خرمشهر و شلمچه و از طریق مرزهای خشکی و آبی به کشورهای عراق و کویت صادر گردید.
وی اظهار داشت:عمده کالاهای صادراتی طی سال ۹۵، مصالح ساختمانی از قبیل سیمان، پودر سنگ، خورده سنگ ، گچ ساختمانی، میوه، تره بار، سبزیجات و صیفی جات و انواع علوفه بود و عملیات حمل کالاهای صادراتی فوق از طریق ۱۱۲ هزار دستگاه کامیون از مرز شلمچه به مقصد عراق صورت گرفت.
**میزان واردات کالا از گمرک خرمشهر طی سال گذشته
باوی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص عملکرد گمرک خرمشهر در سال ۹۵ تصریح کرد:تراز صادرات و واردات کشور از طریق گمرک خرمشهر در سال ۹۵ به گونه ای بود که حجم صادرات همچنان بر واردات کالا پیشی گرفته و طی این مدت، ۸۶۲ میلیون دلار کالا و به وزن ۳۴۱ هزار تن وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ از نظر ارزش دلاری ۳۳ درصد افزایش و از نظر وزن نیز ۱۳ درصد افزایش نشان می دهد.
وی اظهار داشت: عمده کالاهای وارداتی در این مدت پارچه، ماشین رختشویی، ظروف شیشه ای، پیچ و مهره، لاستیک چرخ، وسایل آشپزخانه، ماشینهای راهسازی و قطعات وسایل نقلیه موتوری بود.
مدیر کل گمرک خرمشهر گفت:از سویی دیگر در سال ۹۵، هفت هزار و ۸۰۰ تن کالا به ارزش ۲۰ میلیون و ۶۲۵ هزار دلار به صورت ترانزیت داخلی با مبدا و مقصد خرمشهر صورت گرفت که ارزش ترانزیت داخلی با مبدا خرمشهر ۳۸ درصد افزایش و با مقصد خرمشهر نیز ۱۴۰ درصد افزایش نشان می دهد.
باوی افزود:حجم ترانزیت خارجی کالا با مبدا و مقصد خرمشهر و ترانزیت خارجی با مرز خروجی شلمچه به مقصد عراق طی سال ۹۵، مجموعا به وزن ۹۲ هزار تن و به ارزش ۲۸۱ میلیون دلار بوده که سهم گمرک خرمشهر از این میزان ترانزیت خارجی را ۲۹ هزار تن کالا و به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار تشکیل می دهد.
وی تصریح کرد:میزان ترانزیت خارجی از مرز خروجی شلمچه طی این مدت بیش از ۶۳ هزار تن کالا به ارزش ۸۱ میلیون دلار بوه که انتقال کالاهای ترانزیتی فوق از این مرز به کمک ۲ هزار و ۸۳۰ دستگاه کامیون صورت گرفت.
مدیر کل گمرکت خرمشهر گفت:بیشتر کالاهای ترانزیت خارجی با مبدا و مقصد خرمشهر شامل وسایل نقلیه موتوری، خودروهای سواری، ظروف شیشه ای، لوله، بولدوزر، گریدر، بیل مکانیکی، لاستیک چرخ و لوازم، اتصالات لوله کشی، دستگاه های تهیه مطبوع، مبدل، قالب شمش ریزی، ماشینهای ریخته گری، شیر آلات و فر برقی و صنعتی بوده و مقصد کالاهای ترانزیت خارجی نیز کشورهای عراق، ترکیه ، مقدونیه، ترکمنستان و ارمنستان می باشند.
وی اظهار داشت:عمده کالاهای ترانزیت خارجی با مرز خروجی شلمچه به مقصد عراق شامل مرغ، تخم مرغ ، چوب و تره بار می باشند.
گمرک خرمشهر در منتهی الیه جنوب غربی خوزستان قرار گرفته است و تا خلیج فارس حدود ۶۰ مایل فاصله دارد.
اقتصاد شهرهای آبادان و خرمشهر از دیر باز متکی به فعالیت های حمل و نقل آبی ، خشکی و بازرگانی بوده است.
بنادر آبادان و خرمشهر از زیر ساخت های مناسب بازرگانی برخوردار است.
قرار گرفتن آبادان و خرمشهر در کنار آب شیرین اروندرود و کارون موقعیت بین المللی، تجاری و صنعتی نزدیکی به کشورهای حوزه خلیج فارس و امنیت آبراه اروندرود برای کشتیرانی از فرصت هایی است که بازرگانان می توانند کالاهای خود را به این بنادر وارد کنند.
۷۱۰۰/۶۱۲۵**خبرنگار:کمیله حجازی**انتشار دهنده: سید بهادر حسینی

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
شهردار اهواز
قلم ماندگار
تابناك وب
قلم ماندگار
محل كد آمار