صورتحساب سهام عدالت را پرداخت کنیم یا نه؟

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۹:۲۳ ق٫ظ
صورتحساب سهام عدالت را پرداخت کنیم یا نه؟ برای دریافت یک میلیون تومان سهام عدالت باید مبلغی در حدود ۴۷۰ هزار تومان پرداخت کنید، آیا پرداخت این مبلغ به نفع‌تان است؟

 به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار، بررسی‌ها نشان می‌دهد بهتر است مشمولان همه این مبلغ را پرداخت کنند تا صاحب کل سهام عدالت‌شان شوند، در همین حال سخنگوی سازمان خصوصی‌سازی‌ هم به مشمولان توصیه کرد این مبلغ را بپردازند.

هیچ رئیس‌جمهوری قبلا به مردم نگفته بود که برای دریافت یک میلیون تومان سهام عدالت باید مبلغی هم پرداخت کنند اما آنطور که اکنون قانون مشخص کرده است برای دریافت یک میلیون تومان سهام عدالت مشمولان باید به‌طور میانگین رقمی در حدود ۴۷۰ هزار تومان پرداخت کنند تا کل سهام به آنها اختصاص یابد در غیراین صورت اگر مبلغ را پرداخت نکنند فقط نیمی از سهام به آنها تعلق خواهد گرفت.

حتما شما هم از خودتان سؤال کرده‌اید که آیا باید بقیه اقساط سهام عدالت را پرداخت کنید یا خیر؟ برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید بدانیم که با پرداخت این مبلغ چه چیزی به‌دست خواهیم آورد.مطابق قانون وقتی که ۱۰سال پیش به هر نفر از مشمولان یک میلیون تومان سهام اختصاص یافت، قرار شد که مبلغ آن (یک میلیون تومان) از محل سود سالانه همین سهام تسویه شود.

از ۱۰ سال پیش تا‌کنون با درنظر گرفتن سود سالانه شرکت‌ها جمعا ۵۳۰ هزار تومان از این مبلغ تسویه شده است و اکنون اغلب مشمولان(به غیراز کسانی که قبلا سود گرفته‌اند) مالک ۵۳۰ هزار تومان سهام هستند. البته اگر قرار باشد همین حالا این مقدار سهام را بفروشید(هنوز خرید و فروش مجاز نیست) خریدارانی در بورس حضور دارند که حاضرند بیشتر از یک میلون تومان بابت آن پرداخت کنند.

اما تفاوت ماجرا در اینجاست که اگر بقیه مبلغ اقساط که برای اغلب مشمولان ۴۷۰ هزار تومان است و برای دسته‌ای دیگر از مشمولان ارقام متفاوت‌تری است از طریق سامانه سهام عدالت پرداخت کنید این مبلغ یکباره جهش می‌کند و به ۲ میلیون تومان می‌رسد. به بیان ساده‌تر اگر بقیه اقساط را به‌حساب خزانه دولت واریز کنید جمعا سهامی که ارزشش بیشتر از ۲میلیون است گیر‌تان می‌آید. اما یک نکته مهم‌تر از همه اینها هم و جود دارد و آن این است که سهامی که به شما اختصاص می‌یابد مجموعه‌ای از سهام شرکت‌هاست که در بورس دادوستد می‌شوند و اگر نگاهی به شاخص بورس در ۱۰ سال گذشته بیندازید متوجه می‌شوید که هزاران واحد رشد کرده است.

معنای این جمله این است که سهامدارانی که ۱۰ سال پیش در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند تاکنون هزاران درصد سود کرده‌اند این یعنی اینکه این پتانسیل وجود دارد که سهام ۲میلیون تومانی شما در طول سال‌های بعد حسابی رشد کند و شما را از سود سرشاری برخوردار کند.

توصیه به مشمولان؛ سهام را بخرید

در همین رابطه از جعفر سبحانی سخنگوی سازمان خصوصی‌سازی‌ پرسیدیم آیا شما به مشمولان توصیه می‌کنید که بقیه اقساط سهام عدالت را بپردازند؟ او توضیح داد:قانون هیچ اجباری برای مشمولان برای اینکه بقیه اقساط‌شان را پرداخت کنند یا خیر درنظر نگرفته است اما توصیه ما به مشمولان سهام عدالت با توجه به ارزشمند بودن سهام عدالت این است که این مبلغ را پرداخت کنند و مالک همه سهام‌شان شوند.

سبحانی تأکید کرد: در طول ۱۰سال گذشته ارزش کل سهام عدالت با دوبرابر افزایش به بیش از ۲میلیون تومان رسیده است با این شرایط ما به مشمولان سهام عدالت توصیه می‌کنیم که سقف دارایی‌هایشان را از طریق سامانه سهام عدالت افزایش دهند. او در ادامه همچنین توصیه کرد که مشمولان سهام عدالت تحت‌تأثیر افراد سودجو و کلاهبردار قرار نگیرند و اگر مشکلی دارند با مرکز تماس سازمان خصوصی‌سازی‌ که ۲۴ساعته پاسخگوی مشمولان است، تماس بگیرند. به‌گفته او مشمولان سهام عدالت می‌توانند با مراجعه به سامانه رسمی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir و یا از طریق شماره تلفن ۸۳۳۳۸ مشکلات خود را برای دریافت سهام عدالت مطرح کنند.

تاکنون چند نفر پول پرداخت کرده‌اند

سخنگوی سازمان خصوصی‌سازی‌ با بیان اینکه سامانه سهام عدالت تا ۲۹ اسفند پارسال فعال بود اما در ایام نوروز برای بارگذاری دوباره از دسترس مشمولان خارج شد گفت:از دیروز این سامانه بار دیگر در دسترس مشمولان قرار گرفته است و مشمولان سهام عدالت می‌توانند از طریق این سامانه مبالغ خود را پرداخت کنند.

او افزود: در همان مدت کوتاهی که سامانه در دسترس عموم قرار گرفت ۲۷ میلیون نفر به سامانه مراجعه کردند و در این مدت ۲میلیون نفر بقیه اقساط خود را برای دریافت سهام عدالت پرداخت کردند.

۶٫۵ درصد پول پرداخت کرده‌اند

مطابق آماری که سازمان خصوصی‌سازی‌ اعلام کرد از ۱۰سال پیش تاکنون به ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر سهام عدالت اختصاص یافته است که از این تعداد تاکنون یک میلیون و ۹۳۵هزار و ۷۳۹نفر فوت کرده‌اند؛ بنابراین در مجموع اکنون برای ۴۷ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۴۲۴ نفر صورتحساب صادر خواهد شد. در عین حال قانون تأکید کرده است که دهک‌های پایین جامعه که از قدرت اقتصادی پایین‌تری برخوردارند از پرداخت بقیه مبلغ معاف هستند.

براساس اطلاعاتی که سازمان خصوصی‌سازی‌ منتشر کرده است این تعداد مشمول رقمی نزدیک به ۱۴میلیون نفر است. با چنین ارقامی ۳۱میلیون نفر باید بقیه اقساط را به‌حساب خزانه دولت واریز کنند. بنابر این اگر ۲میلیون نفری که تاکنون صورتحساب خود را پرداخت کرده‌اند محاسبه کنیم تا‌کنون جمعا ۶٫۵درصد از مشمولان با پرداخت اقساط، خواستار دریافت کل سهام خود شده‌اند که مبلغی بیش از ۲میلیون تومان است. به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی‌ مشمولان درصورت تمایل می‌توانند صورتحساب سهام عدالت را تا شهریور ۹۶ پرداخت کنند تا مالک سهام عدالت شوند. همچنین مشمولان از ۲۰ فروردین به بعد باید نسبت به گشایش حساب بانکی اقدام کنند.

اگر صورتحساب را پرداخت نکنید چه خواهد شد

اگر صورتحساب سهام عدالت را پرداخت نکنید شما فقط مالک یک میلیون تومان سهام خواهید بود اما اگر صورتحساب را که رقمی در حدود ۴۷۰ هزار تومان است پرداخت کنید این مبلغ به ۲ میلیون تومان افزایش خواهد یافت. اما نکته دیگر این است که اگر شما صورتحساب را پرداخت نکنید سهام شما به دولت اختصاص خواهد یافت و دولت می‌تواند هر طور که تصمیم بگیرد این مقدار سهام را صرف کند. سبحانی درباره اینکه تکلیف این سهام چه خواهد شد، گفت: این سهام به خزانه دولت برمی‌گردد. او اما درباره اینکه آیا این مقدار سهام دوباره خصوصی خواهد شد یا همچنان در دست دولت باقی خواهد ماند، توضیحی ارائه نکرد.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار