انتقاد شدید استاندار خوزستان از مسئولان دستگاه‌ها:

ضربه‌ای که به اعتماد خوزستانی‌ها وارد شد، به‌راحتی قابل جبران نیست/مشکلات مردم را سیاسی نکنیم

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۹:۰۹ ق٫ظ
ضربه‌ای که به اعتماد خوزستانی‌ها وارد شد، به‌راحتی قابل جبران نیست/مشکلات مردم را سیاسی نکنیم استاندار خوزستان با اشاره به توفان خاک گفت: هنگام بروز چنین اتفاقاتی تمام دستگاه‌ها موظف هستند تحت مدیریت بحران قرار گرفته و کوچکترین مسائل را باید به مدیریت بحران اطلاع رسانی کنند.

غلامرضا شریعتی در جلسه کمیته بحران استانداری خوزستان با بیان اینکه باید با مدیریت، مشکلات را کاهش داد تا مردم در رنج و محنت کمتری به سربرند، اظهار داشت: اگر ما یک مقداری مدبرانه‌تر و به موقع‌ تصمیم‌ می‌گرفتیم این اتفاقات رخ نمی‌داد، هنگامی که مدیرکل هواشناسی خوزستان درباره فعال‌شدن کانون‌های گرد و خاک اخطاریه داد، ضرورت داشت که یک جلسه ستاد بحران در استان تشکیل و فقط به ابلاغ اخطاریه به فرماندارن اکتفا نمی‌شد.

استاندار خوزستان گفت: روز پنجشنبه باید یک جلسه ستاد بحران با حضور فرمانداران برگزار و در همان جلسه هماهنگی‌های لازم انجام می‌شد اینکه به ابلاغ اخطاریه بسنده کنیم کفایت نمی‌کند؛ وقتی اخطاریه صادر می‌شد باید متوجه نوع مسئله باشیم.

وی خطاب به مسئولان سازمان برق استان، عنوان‌کرد: در حوزه برق آیا به‌وجود آمدن این مشکل پیش‌بینی شده بود و اگر پیش‌بینی شده بود نباید فرآیند شست‌وشو تمام دستگاه‌های توزیع برق را همزمان آغاز می‌کردید؟ فرآیند شست‌وشوی پست‌های توزیع برق باید در یک برنامه منظم در طول سال انجام شود.

شریعتی با بیان اینکه بارندگی در روز جمعه رخ داد ولی چرا قطع برق روز شنبه صورت گرفت؟ بیان‌کرد: روز جمعه ۴ بعد ازظهر تقریبا مسئله ریزگردها رفع شد پس چرا از ساعت ۴ بعدازظهر تا ۵ صبح که برق قطع شد، فرآیند شست‌وشو را انجام ندادید و آیا زمانی که ۹ ایستگاه پست توزیع برق روز جمعه دچار مشکل شدند، اطلاع رسانی لازم به مدیریت بحران را داشتید؟

وی افزود: چرا روز جمعه اعلام نکردید که ۹ دستگاه ایستگاه برق از مدار خارج شده تا برای رسیدگی تمام امکانات استان بسیج شود در صورتی که باید روز جمعه این موضوع اعلام و ستاد بحران نیز تشکیل می‌شد.

استاندار خوزستان عدم اطلاع‌رسانی به موقع از وضعیت‌های به‌وجود آمده را کم‌کاری مسئولان دستگاه‌ها دانست و گفت: چرا روز شنبه با وجود مشکل در پست‌های توزیع برق معاون بهره‌برداری توانیر به تهران رفت و در جلسه شرکت کرد.

وی افزود: چندین مرتبه است که چنین مسائلی رخ می‌دهد آیا ضرورت نداشت که برق‌رسانی تصفیه‌خانه از چند مسیر انجام می‎‌شد تا هنگام قطعی برق با قطعی آب مواجه نشویم در صورتی که مسئولان این دستگاه‌ها مرتب با بنده در ارتباط هستند.

شریعتی با بیان اینکه تمام ادارات و مدارس باید روز گذشته تعطیل می‌شدند، عنوان‌کرد: به موقع تصمیم‌گیری نکردیم و نشان دادیم که در این مشکل به‌طور پیشگیرانه مدیریت مناسبی نداریم. شدنی نیست که جایگاه و مسئولیتی را اشغال کرد اما احساس مسئولیت نکرد زیرا ما متولی ۵ میلیون نفر هستیم  و باید شایستگی‌ خودمان را به آن‌ها نشان دهیم.

وی افزود: این مشکل حل شد اما با رنج و آسیبی که به همکاران و مردم و همچنین آسیبی که به اعتماد عمومی مردم وارد شد، خاتمه یافت. ضربه‌ای که به اعتماد مردم استان وارد شد به راحتی قابل جبران نیست و در این مورد اعتماد عمومی کمتر مورد توجه قرار گرفت.

استاندار خوزستان گفت: تا کنون موردی از آب و برق به بنده اعلام نشده و بیان‌نکردن و رها شدن مشکلات اصلا قابل توجیه نیست زیرا مدیران وظیفه‌ای دارند و اگر بنا است که مسئولیتی را بپذیرند باید با تمام مشقات مسئولیت را بپذیرند.

وی  با بیان اینکه تصمیمات ما برای کاهش رنج مردم مهم است، عنوان‌کرد: در حال حاضر سطح شهر به دلیل گردو خاک چهره مناسبی ندارد و امر پاکسازی باید با بسیج امکانات به طور سریع انجام شود. درباره کانون‌های گرد و خاک قرار است بعد از دریافت اطلاعات لازم از دستگاه‌های محیط‌زیست، منابع طبیعی و سازمان هواشناسی، جلسه‌ای تشکیل شود که اگر رفع مشکل با توان استان قابل حل باشد؛ ورود کنیم در غیر اینصورت با پیگیری‌های لازم از توان دولت استفاده می‌کنیم.

شریعتی با بیان اینکه مشکلات مربوط به مردم و دانش آموزان را محلی برای بازی‌های سیاسی قرار ندهیم، بیان‌کرد: اعلام می‌کنم هنگام بروز این چنین اتفاقاتی تمام دستگاه‌ها موظف هستند تحت مدیریت بحران قرار گرفته؛ حتی کوچکترین مسائل را باید به مدیریت بحران اطلاع رسانی و تمام مسائل نیز با هماهنگی ستاد بحران اخذ شوند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار