تهدید جدی بهداشت عمومی با ذبح غیر مجاز دام در معابر عمومی

تاریخ انتشار: جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۹:۴۴ ب٫ظ
تهدید جدی بهداشت عمومی با ذبح غیر مجاز دام در معابر عمومی براساس ماده قانونی ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، ذبح غیر بهداشتی دام در معابر عمومی، تهدید علیه بهداشت عمومی محسوب می شود اما متاسفانه روزانه شاهد هستیم که درسایه نبود نظارت های جدی ذبح غیر مجاز دام در معابر عمومی در حال انجام است.

قلم ماندگار/ خوزستان:

به گزارش قلم ماندگار،براساس ماده قانونی ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، ذبح غیر بهداشتی دام در معابر عمومی، تهدید علیه بهداشت عمومی محسوب شده و مجاز نیست اما روزانه شاهد هستیم که درسایه نبود نظارت های جدی ذبح غیر مجاز دام در معابر عمومی در حال انجام است.

به گفته کارشناسان دام قربانی شده در معابر ممکن است دارای خون آلوده باشد و محیط را نیز آلوده کند، از این روز مبارزه با عرضه گوشت به صورت دست‌فروشی در شهرهای خوزستان از قبیل اهواز جدی گرفته نشده است و عرضه گوشت قرمز بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با احتمال انتقال کرونا از افراد ذبح کننده به خریداران انجام می‌شود.

جای تاسف است در برخی از شهرستان های استان خوزستان به ویژه در مسیر زرگان و به ویژه شهر اهواز که عنوان کلانشهر را نیز به یدک می‌کشد، همچنان مواردی از کشتار غیرمجاز و غیر اصولی دام و طیور و اقدام به خرید و فروش آن در محله‌ها و خیابان‌های شهر دیده می‌شود که علاوه بر تخریب منظره شهری، تبعات بهداشتی بسیاری را خواهد داشت.

ناگفته نماند که که مبارزه با عرضه گوشت به صورت دست‌فروشی در شهرستان اهواز آن گونه که باید و شاید جدی گرفته نشده است!

«سید محمد علوی» رئیس مرکز بهداشت خوزستان، در این زمینه می گوید: اینکه افراد مختلف برای خرید دام و مرغ زنده به این مکان‌ها مراجعه و در همان مکان آلوده نسبت به ذبح و پاک کردن آن توسط همان افراد اقدام می‌کنند، مسئله رد شده است که از نظر بهداشتی نیز مورد تأیید نیست.

وی در خصوص اقدام‌های انجام شده برای برخورد و جمع آوری این اماکن اضافه می کند: امور مربوط به دام زیر نظر دامپزشکی است اما هنگامی که به ماده غذایی تبدیل می‌شود، به متولیان بهداشت ارتباط دارد که ما نیز این نوع کشتارها را غیر مجاز می‌دانیم و به هیچ عنوان خرید و استفاده از آنها را سفارش نمی‌کنیم.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان هم در این خصوص گفته: با توجه به هزینه‌های مالی دولت یا بخش خصوصی تلاش می‌شود که فرآورده‌های پروتئینی سالم به دست مردم برسد؛ در این میان دامپزشکی تنها استفاده از گوشت و مرغ دارای تأییدیه بهداشتی را به مردم توصیه می‌کند و هیچ توصیه و تأییدی برای مصرف از کشتارهای غیرمجاز نمی‌شود.

«مصطفی کنار کوهی» با اشاره به اینکه مردم باید مراقب تبعات استفاده از گوشت‌های با کشتار غیرمجاز باشند، می گوید: متأسفانه با وجود گرفتن احکام قضائی متعدد و برخوردهای قضائی بسیار اما تلاش‌ها مثمر ثمر نیست و همچنان این مسئله ادامه دارد؛ به غیر از کشتارگاه‌های صنعتی و اماکنی که نفرات مورد تأیید دامپزشکی آنجا مستقر هستند و دست کم حداقل‌های بهداشتی در آنجا رعایت و لاشه و ضمائم آن بازرسی می‌شود، هیچ جای دیگری را پیشنهاد نمی‌کنیم.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان یادآور می‌شود: بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند از طریق دام زنده و همچنین از لاشه به انسان منتقل شوند که به طور عمده توسط همین دام و کشتارهای غیرمجاز که زیر نظر مأموران دامپزشکی نیستند، انتقال می‌یابند و به هیچ عنوان این احتمال رد نمی‌شود.

وی ادامه می‌دهد: بیش از ۸۰۰ نوع بیماری مشترک انسان و دام وجود دارد و بیماری‌های نوپدید مانند تب کریمه کنگو می‌تواند مستقیم از دام تب‌دار به انسان منتقل شود و همچنین بیماری‌های انگلی (چه انگل‌های داخلی و چه خارجی)، بیماری‌های میکروبی و ویروسی می‌توانند بیماری‌های وحشتناکی را به انسان منتقل کنند.

کنارکوهی در پایان گفت: پیشنهاد می شود دام ذبح‌شده (لاشه دام) از کشتارگاه ها، مراکز قانونی و استاندارد تهیه و خریداری شود و یا اینکه دام را به اماکنی که سازمان دامپزشکی تایید می نماید، منتقل و آنجا ذبح گردد.

در پایان باید اذعان کرد: نقش مردم دراین زمینه بسیار تاثیر گذار است و این خود مردم هستند که باید برای سلامت خود و خانواده خودشان ارزش و اهمیت بالایی قائل شوند و توصیه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی را در مسیر زندگی و حفظ سلامت خود به کار ببندند.

همانگونه که در موضوع بهداشت و سلامت از مسئولان ذی‌ربط انتظار رسیدگی و پیگیری داریم، به همان اندازه هم باید خود را در برابر سلامت خویش و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، مسئول بدانیم که اگر این‌گونه باشد، بسیاری از امور به راحتی مسیر قانونی و صحیح خود را طی خواهند کرد.

در این زمینه  هم چنانچه شهروندان برای خرید گوشت دام‌های کشتار غیرمجاز مطالبه و تقاضایی نداشته باشند، به خودی خود بحث «عرضه غیر مجاز» از بین خواهد رفت.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار