یادداشت:

علی ساری: نقش متقابل صنعت نفت در تحولات سیاسی و اجتماعی خوزستان

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۳ ب٫ظ
علی ساری: نقش متقابل صنعت نفت در تحولات سیاسی و اجتماعی خوزستان اهواز_ قلم ماندگار_ علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی نوشت: استان خوزستان از صنعت نفت انتظار خدمات متقابل دارد و می بایست صنعت نفت بیشتر از سایر صنایع در مورد نهادینه کردن خدمات متقابل اقدام کند.

قلم ماندگار: 

علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی نوشت: استان خوزستان از صنعت نفت انتظار خدمات متقابل دارد و می بایست صنعت نفت بیشتر از سایر صنایع در مورد نهادینه کردن خدمات متقابل اقدام کند.

علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: کتابی با عنوان «خدمات متقابل اسلام و ایرانیان» از نوشته های شهید مطهری تالیف شده است که در این کتاب وی به شرح خدمات متقابلی می پردازد.

این کتاب بیشتر به اسلام و مردم ایران پرداخته که باعث استحکام ریشه‌های عمیقی در خاک کشورمان شد.

بر اساس این مقدمه باید عنوان کرد استان خوزستان هم از صنعت نفت انتظار خدمات متقابل دارد و هم ، انتظار این بوده که صنعت نفت بیشتر از سایر صنایع در مورد نهادینه کردن خدمات متقابل اقدام کند.

البته پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی شاهد بوده‌ایم که این خدمات از سوی صنعت نفت نه تنها بیشتر نشده بلکه روز به روز رنگ باخته است.

ثروت و ظرفیت‌های اشتغال در خوزستان سال‌ها است که تمام و کمال در اختیار سایر استان‌ها قرار گرفته است.
همچنین به وضوح مشاهده شده است که مادران چگونه اول غذا را پیش روی فرزندشان می‌گذارند و منتظر می‌مانند تا اگر چیزی باقی ماند سر سفره بنشینند؟ و این در حالی است که حال وخیم خوزستان از حال آن مادر هم بحرانی‌تر است، حتی دیگر تصمیم‌گیری هم دست خودش نیست و از مرکز کشور تعیین می‌کنند که آن غذا چطور قسمت شود و در همین راستا از مرکز تصمیماتی برای بودجه‌ای که مبتنی بر نفت است گرفته می‌شود و می‌بینید که به عنوان مثال در لایحه بودجه‌ای که به دست مجلس رسیده است بودجه استان خوزستان به نسبت سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است.

در ادامه باید اذعان کرد ردیف‌های مختلف بودجه استان هم حذف شده و البته به همین هم بسنده نکرده‌اند.

در بخش دیگری هم باید به موضوع واگذاری دانشگاه صنعت نفت به وزارت علوم هم اشاره کرد که این امر نیز باید در دنباله مسائل مربوط به خوزستان دنبال کرد.

واضح و مبرهن است که این دانشگاه از نمادهای شناخته شده این استان است، چه در شهر اهواز و چه آبادان، دانشکده‌های صنعت نفت شناخته‌شده‌اند، اما تحت عناوین مختلفی همچون «یکسان‌سازی سیاست‌‌ها» می‌خواهند آن را به وزارت علوم واگذار کنند.

حقیقت این است که آقای مهندس زنگنه در بیرون از مرزها واقعا موفق ظاهر شده‌اند و در این شرایط سخت و ظالمانه تحریم، مغرورانه در صحنه اوپک ظاهر می‌شود اما جای تعجب دارد که در حوزه داخل و به‌ویژه استان خوزستان نمی‌توانند انتظارات را برآورده کنند.

مردم خوزستان، انتظارات بسیاری از وزیر نفت دارند، انتظار دارند موفقیت‌ عرصه‌های بین‌المللی‌شان را در حوزه داخل و در خوزستان آشکارتر تکرار کنند و ملموس‌تر آن را ببینند و چنانچه ظرفیت استخدام در صنعت نفت وجود دارد خود آقای زنگنه باید پرچم‌دار استخدام بومیان استان باشد.

البته این امر خلاف قوانین نیست و مطابق با مصوبات برنامه ششم توسعه است.

همچنین باید تاکید شود که مردم خوزستان از مهندس زنگنه انتظار دارند حمایتش را از دانشگاه صنعت نفت نشان دهد، زیرا که عنوان نفت با نام خوزستان پیوند خورده است و این پیوند را نباید کم‌رنگ کرد.

ناگفته نماند که نمونه دیگری از این کم‌رنگ شدن را در صنعت هواپیمایی دیدیم که بلافاصله پس از سانحه سقوط هواپیمای تهران- یاسوج و جان باختن تعدادی از هم‌وطنان‌مان، مهندس زنگنه دستور داد نام هواپیمایی نفت برداشته شود و به هواپیمایی کارون تغییر نام پیدا کند.
همچنین باید عرض شود، در زمان جنگ تنها شرکت هواپیمایی که وارد مناطق عملیاتی می‌شد و به کشور خدمت‌رسانی می‌کرد همین هواپیمایی نفت بود، حالا با این تغییر عنوان، بنا دارند آن نام نیک و ماندگار را از خاطره ها پاک کنند و این شرکت را به نام خصوصی سازی از سمت اهواز به جاهای دیگر ببرند.

البته در همین راستا، اعتراضاتی شد و ما به عنوان نماینده مردم انتظار داریم آقای مهندس زنگنه این اعتراضات را بشنود و نگذارد که این نام‌ها و پیوندهایی که استان خوزستان از گذشته با صنایع مختلف کشور داشته است از خاطره ها پاک شود.

البته بهترین اتفاق برای دانشگاه صنعت نفت، این است که دانشگاه از ضمایم این وزارتخانه باقی بماند. زیرا که انتقال این دانشگاه به وزارت علوم عملا به معنای تضعیف این دانشگاه، خارج کردنش از ریل تخصصی و دور کردنش از رسالت اصلی است که از آغاز دنبال شده است.

خلاصه امیدوارم همکارانمان در کمیسیون تلفیق بودجه اصلاحاتی که لازم است را بر روی موارد ذکر شده در لایحه بودجه سال ۹۸ اعمال کنند تا وقتی به صحن علنی مجلس آمد بتوانیم خواسته به حق ماندن دانشگاه صنعت نفت در زیرمجموعه وزارت نفت را دنبال کنیم.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار