با حضور معاون اول رئیس جمهور

فاز نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به بهره‌برداری رسید

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۶ ق٫ظ
فاز نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به بهره‌برداری رسید فاز اول ۵۵۰‌هزار هکتاری صبح امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور، رئیس سازمان حفاظت‌از محیط زیست، وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مسؤولان کشوری و استانی به‌بهره‌برداری رسید.

قلم ماندگار:

فاز اول طرح احیای ۵۵۰‌هزار هکتار از اراضی استان‌های خوزستان و ایلام صبح امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور در شهرستان باوی برگزار شد.

در این مراسم رئیس سازمان حفاظت‌از محیط زیست، وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی، استاندار خوزستان، علی ساری و دیگر نمایندگان اهواز در مجلس، آیت‌الله حیدری نماینده خوزستان در مجلس خبرگان و جمعی از مسؤولان کشوری و استانی به‌بهره‌برداری رسید.

اجرای طرح موسوم به احیای ۵۵۰ هکتاری از سال ۸۷ آغاز شد و تأمین اعتبار تکمیل آن از نخستین مصوبات نخستین سفر رئیس جمهور روحانی به خوزستان بود.

۵۰۰ هزار هکتار از این طرح در خوزستان و ۵۰ هزار هکتار در استان ایلام است.

این طرح در سال ۷۵ در سفر مقام معظم رهبری به خوزستان به دستور وی کلید خورد که به گفته نمایندگان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، تأکید رهبر انقلاب بر اجرای طرح در ۲ میلیون هکتار از زمین‌های خوزستان بود که مسؤولان بعدها این مساحت را کاهش دادند.

افتتاح فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری توسط اسحاق جهانگیری و پیش‌بینی مدت ۴ سال برای اجرای فاز دو این طرح در حالی است که رئیس جمهور در سال ۹۲ در جمع مردم خوزستان، بر اجرای طرح در مدت سه سال تأکید کرده بود.

اهداف اقتصادی این طرح، ایجاد فرصت استفاده و به‌کارگیری از ظرفیت‌های بالقوه کشاورزی استان خوزستان، استفاده از آب‌های قابل استحصال در پایاب سدهای منطقه با توجه به امکان استفاده از ۷ سد و دشتهای وسیع و حاصل‌خیز منطقه، استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری انجام شده در بالادست شبکه‌های فرعی، افزایش تولیدات کشاورزی و سطح‌زیرکشت محصولات آبی، ایجاد قطب کشاورزی در منطقه و توسعه اقتصادی و اجتماعی در راستای توسعه پایدار، ایجاد اشتغال پایدار و افزایش درآمد شاغلین بخش کشاورزی عنوان شده است.

برای این طرح ۶۹۵ کیلومتر کانال‌ اصلی و فرعی احداث شده و ۱۸۳ هزار هکتار زهکش زیرزمینی و ۱۹۸ هزار هکتار تجهیز و نوسازی اراضی انجام شده است.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار