فصل سوم مستند نگاری مسیر تاریخی شوش – تخت جمشید آغاز شد

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۲ ب٫ظ
فصل سوم مستند نگاری مسیر تاریخی شوش – تخت جمشید آغاز شد [ad_1] شیراز – ایرنا – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: فصل سوم کاوش و مستندنگاری بقایای راه تاریخی متعلق به سلسله هخامنشیان در مسیر شوش -تخت جمشید با هدف ثبت ملی آن آغاز شد. به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری […]

[ad_1]


شیراز – ایرنا – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: فصل سوم کاوش و مستندنگاری بقایای راه تاریخی متعلق به سلسله هخامنشیان در مسیر شوش -تخت جمشید با هدف ثبت ملی آن آغاز شد. به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری اظهارکرد: این مستند نگاری برای تعیین عرصه و اعلام پیشنهاد برای تعیین حریم این راه صورت می گیرد.
وی افزود: عملیات کاوش راه شاهی هخامنشی، در مسیر شوش – تخت جمشید به سرپرستی احسان یغمایی و با نظارت محمدجواد جعفری از ۱۴ اسفند جاری آغاز شده و تا ۱۴ فروردین ۹۶ ادامه دارد و در این مدت یک گروه مستند ساز، کار مستندنگاری را در قالب کارگروه انجام می دهند.
وی ادامه داد: اعتبار انجام این کار از ابتدا تا پایان عملیات کاوش، از سوی طرح های پژوهشی پژوهشگاه تامین می شود و پس از پایان عملیات، همه اشیا موزه ای و مطالعاتی به دست آمده به امین اموال اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس تحویل داده خواهد شد.
امیری بیان کرد: همچنین نتایج پژوهش های میدانی به صورت مقاله تحلیلی برای چاپ در مجله علمی- پژوهشی پژوهشکده باستانشناسی به این نهاد ارائه می شود.
راه شاهی هخامنشی، ۲ هزار و ۶۹۹ کیلومتر (یک هزار و ۶۷۷ مایل) طول دارد و حدود هر ۲۴ کیلومتر دارای یک توقفگاه است که مشتمل بر ۱۱۱ ایستگاه می شود.
راه شاهی، نخستین شاهراه شناخته شده ایران و نخستین شاهراه بین‌المللی جهان است. در خوزستان این راه از شوش، شوشتر و رامهرمز عبور می‌کند.
در ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، داریوش اول در ایران آغاز به ساخت یک سلسله جاده‌های پهن و عریض کرد که یکی از آنها راه سلطنتی نام داشت و در زمان خود در زمره بهترین شاهراه‌ها به شمار می آمد.
دریافت خبر: سید احمد نجفی ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار