قطب کشاورزی خوزستان در اسارتِ مافیای باغ ویلا!/ مدیریت کشاورزی دزفول پاسخگو باشد/ نقش میراث فرهنگی و دستگاه های متولی کجاست؟

تاریخ انتشار: شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۲ ب٫ظ
 قطب کشاورزی خوزستان در اسارتِ مافیای باغ ویلا!/ مدیریت کشاورزی دزفول پاسخگو باشد/ نقش میراث فرهنگی و دستگاه های متولی کجاست؟ باغ ویلا، یک بار دیگر توجه ها را به این معضل خانمان سوز جلب کرد؛ به طوری که از ابتدای اسفند ۹۸ تاکنون، بارها و بارها شاهدِ انتشارِ خبرِ پلمپِ باغ ویلاهایی هستیم که به اجاره افراد، مراسمات و یا پارتی ها داده شده اند؛ و البته پس از چند روز، به راحتیِ آبِ خوردن، فک پلمپ شده اند.

قلم ماندگار/ خوزستان:

کشاورزی دزفول، در اسارتِ مافیای باغ ویلا

به گزارش قلم ماندگار، «کشاورزی دزفول، در اسارتِ مافیای باغ ویلا!» عنوان خبری بود که در برخی شبکه های اجتماعی دزفول منتشر شد که حقیقتا شنیدن این خبر  دلها را اندوهگین می کند، با خود می گویم در سال جهش تولید چرا مسئولان شهرستان دزفول جلوی این معضلات را نمی گیرند و اگر هم گرفته اند چرا در رسانه ها انعکاس داده نمی شود!

 بی شک باغ ویلا، یک معضل خانمان سوز است؛ به طوری که از سال گذشته تاکنون، بارها و بارها شاهدِ انتشارِ خبرِ پلمپِ باغ ویلاهایی هستیم که به اجاره افراد، مراسمات و یا پارتی ها داده شده اند؛ و البته پس از چند روز، به راحتیِ آبِ خوردن، فک پلمپ شده اند.

مسئله باغ ویلا، با وجودِ نکات مثبتی چون جذب گردشگر و توسعه اقتصاد_گردشگری در شهر، به دلیل رشد بی رویه، از بین بردنِ زمین های کشاورزی و باغات، و نیز به دلیل چاه های بیشمارِ غیرمجاز، آینده ای وحشتناک را برای این قطب کشاورزی کشور رقم خواهد زد.

آینده  مبهمی که باتوجه به برنامه ریزی شهرهای مختلف(از جمله شهر همجوار)، شاید دیر نباشد که پرتقال دزفول را از جای دیگری وارد کنیم؛ و شاید به راستی دیگر نامش پرتقال دزفول نباشد… .

 چه کسی مسئول رسیدگی به این معضل است؟

به گزارش شبکه خبری دز خبر ، پاسخ روشن است: مافیای باغ ویلا، با چراغ سبز چند مسئول ذی نفع در شهرستان کلید خورده است که حتمن می بایست مسئولان قوه قضاییه در بخش کشاورزی به این مهم ورود کنند.

مافیای باغ ویلا، به عنوان قوی ترین کانال برای تغییر کاربری زمین ها، آنچنان لابی و قدرتی دارند که حجم بالایی از باغ ویلاهای اطراف دزفول، دستپخت زیرکی و روابط‌شان در زیر میز است. این مافیا، چندان هم ناشناخته نیست و احتمالا اگر نامشان را بشنوید، شما هم بشناسید؛ جالب تر اینکه بعضا جزو محکومین قضایی به جرم زمین خواری هم بوده اند؛ و البته امروزه یک برَند معروف در تجارتِ باغ ویلا محسوب می شوند.

به گفته یک کارشناس کشاورزی، متاسفانه عده ای دلال  با سود جویی مبادرت به تحریب باغ ها کرده اند و با قطعه کردن باغ ها آینده کشاورزی دزفول رو به خطر انداخته اند و چنانچه برای این مهم چاره ای اندیشیده نشود آن هنگام دیگر خبری از محصول کشاورزی و آبهای زیرزمینی نخواهد بود.

این کارشناس ادامه می دهد دلیل این امر دلیل برداشت آب و پر کردن استخر ها است و متاسفانه عده ای فکر میکنند با حفر چاه و تخلیه آب به لایه های زمین بر می گردد اما کاملا اشتباه می کنند.

همچنین یک شاهد عینی می گوید:  برخی ها  برای تخریب باغ های کشاورزی بحث گردشگری و جذب توریست را  بهانه می کنند که باید عرض کنیم توریست کجا بوده است! ما چندین سال در شهرستان ساکن هستیم توریستی ندیدم که بخواهد ویلا اجاره کند.

یک کشاورز نیر در این زمینه می گوید: بنده چند سال است که کشاورزی می کنم و سالی حدود ۱۵۰ هکتار کشت میکنم، نمی توا نم در حد معقول زندگی دست و پا کنم.

وی ادامه می دهد: پیاز دادم ۴۰۰ بادمجان دادم ۲۰۰ سیب دادم ۱۰۰۰ مجبورم که یک بخش از باغم را بفروشم که ضرر کرد امسالم رو در بیارم.

 خرید ارزان محصول کشاورزی دلیل تغییر کاربری زمین کشاورزی

کشاورزی دیگر ضمن موافق بودن تغییر کاربری زمین کشاورزی است می گوید: تاکنون کشاورزان شهرستان دزفول خیری از فروش محصولشان ندیده اند و متاسفانه در زمان برداشت محصول به قیمت ارزان خریداری خواهد شد که به این دلیل مهم کشاورز مجبور به تغییر کاربری زمین کشاورزی اش می شود.

بی برنامگی تامین مواد غذایی نسل آبنده را به خطر می اندازد!

براساس گفته برخی کارشناسان حوزه کشاورزی، دلیل اصلی دستگاه های متولی شهرستان هستند که ابتدا برنامه ای برای کشت زمین‌ها ندارند و ثانیا با متخلفان با قاطعیت برخورد نمی کنند. آنها معتقدند برخی از فصل ها کشاورزی با بی برنامگی کشاورزان و اداره کشاورزی شهرستان، کاشت محصول ضرر ده می شود اما این موضوع دلیل جالبی برای توجیح ضرر ده بودن محصول کشاورزی نیست  زیرا با این اقدام بهترین زمین های کشاورزی را از بین می برند که در این صورت باید بپرسیم  تکلبف نسل بعدی چه می شود برای تامین غذایی چه چیزی باید استفاده کنند!

یادآور می شود: قانون کشور، جریمه سنگینی برای هرگونه تغییر کاربری زمین های کشاورزی و باغی درنظر گرفته است؛ و هرگونه تغییرکاربری یا تخریب باغ ویلاهای غیرمجاز، به عهده اداره جهاد کشاورزی است.

از سویی دیگر اداره میراث فرهنگی و گردشگری، براساس ابلاغ وزارت متبوع، بدون درخواست مجوزِ تغییرکاربری از صاحبانِ باغ ویلا، برای آن ها مجوزِ خانه مسافر صادر می کند، تا با کمترین محدودیت ها بتوانند باغ ویلاهای خود را اجاره دهند؛ باغ ویلاهایی که غالبا بدون مجوز، زمین های کشاورزی و باغی را تبدیل به باغ ویلاهای تفریحی کرده اند و با چاه های غیرقانونی خود، سفره های آبِ زیرزمینی را خشک می کنند تا باقی کشاورزان هم دست از کشاورزی بردارند.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
قلم ماندگار
محل كد آمار