دبیر نظام صنفی کشاورزی امیدیه:

قول استاندار برای کشت تابستانه در امیدیه و هندیجان هم عملی نشد

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ | ۲۰:۳۹ ب٫ظ
قول استاندار برای کشت تابستانه در امیدیه و هندیجان هم عملی نشد امیدیه- قلم ماندگار-دبیر نظام صنفی کشاورزی امیدیه با اشاره به وعده های استاندار خوزستان در خصوص کشت بدون محدودیت تابستانه در سال جاری گفت: متاسفانه قول استاندار برای کشت تابستانه در امیدیه و هندیجان هم عملی نشد.

قلم ماندگار:

امیر شریفات با اشاره به عدم تامین آب کشت تابستانه در حوزه رودخانه زهره گفت: در این خصوص شاهد عدم نظارت و کنترل در بالادست هستیم و عملا برداشت های غیرمجاز وجود دارد. مدیریت کلان استان در این خصوص اراده ای برای کنترل وضع موجود ندارد.
وی افزود: در حوزه هایی مانند بهبهان، سردشت زیدون، لنگیرات و حیدر کرار حدود ۲۰۰۰ هکتار کشت شده است که جزو کشت های پرآب بر مانند برنج هستند در حالی که کل حوزه زهره از حیدر کرار تا آخرین نقطه که هندیجان می باشد مصوب شده بود که ۱۲۰۰ هکتار کشت شود و قرار بود آب تخصیص داده شده بین تمام شهرستان های این مسیر تقسیم شود ولی اکنون می بینیم که مدیریت درستی صورت نگرفته و ۲۰۰۰ هکتار در بالادست کشت شده و می گویند نمی توانیم به امیدیه و هندیجان آب بدهیم.
وی با اشاره به بی مهری صورت گرفته در حق کشاورزان امیدیه و هندیجان گفت: کشاورزان این دو شهرستان حتی از حداقل های تامین آب هم محروم شده اند این در حالی است که کشاورزان امیدیه و هندیجان کشاورزان قانع و سختکوشی هستند و دنبال کشت پرآب بر مثل برنج نیستند و قصد داشتند در تابستان امسال محصولات کم آب بر کشت کنند. منطقی نیست در بالادست هر چه بخواهند بکارند ولی کشاورزان امیدیه و هندیجان محروم از آب باشند. کشاورزان امیدیه و هندیجان هم مانند سایر کشاورزان باید خرج و مخارج زندگی خود را تامین کنند ولی امسال علیرغم اینکه استاندار اعلام کرد کشاورزان برای کاشت هر نوع محصولی آزاد هستند ولی می بینیم که این قول برای کشاورزان امیدیه و هندیجان عملی نشد.
دبیر نظام صنفی کشاورزی امیدیه گفت: قریب به ۱۰ سال است که کشاورزان امیدیه بدلیل محدودیت منابع آبی از کشت تابستانه محرومند و برای کشت زمستانه هم همواره با مشکلاتی روبرو هستند. سال گذشته استاندار در قالب مصوبه ستاد خشکسالی اعلام کرد که به کشاورزان محروم از کشت، معوض کشت می دهند ولی این وعده هم عملی نشد.
شریفات در بخشی دیگر گفت: حوزه زهره هیچ منبع تامین آبی ندارد و فقط از سد کوثر که بالادست رود زهره که آن هم فقط جهت تامین آب شرب چند استان است مقداری آب تحت عنوان آب شرب به پایین دست می رسد که به کشاورزان امیدیه و هندیجان هم نمی رسد.
وی در پایان از استاندار خوزستان خواست به وعده های خود در قبال کشاورزان پایبند باشد و این گونه کشاورزان را مورد بی مهری و بلاتکلیفی قرار ندهد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار