مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان:

لزوم آمادگی بیشتر بدلیل وجود گسل های جوان در خوزستان

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ | ۱۹:۱۷ ب٫ظ
لزوم آمادگی بیشتر بدلیل وجود گسل های جوان در خوزستان مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با تاکید بر نقش آموزش در پیشگیری از حوادث در بحران‌ها به ویژه در هنگام زلزله، گفت: وجود گسل‌های جوان در جغرافیای خوزستان، اهمیت توجه به خطر زمین لرزه و نحوه مقابله با آن را برای استان دو چندان می‌کند.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار به نقل از روابط عمومی مدیریت بحران خوزستان، کیامرث حاجی زاده روز سه شنبه در نشست هماهنگی برگزاری بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس خوزستان در اداره کل مدیریت بحران استانداری اظهار داشت: به این منظور باید آموزش، آگاهی‌بخشی و تبلیغات میدانی برای مقابله با بحران‌ها بیشتر شود و اطلاع رسانی مناسب و موثر از سوی رسانه‌ها در این زمینه صورت گیرد، اگر با بالابردن آگاهی‌بخشی بتوانیم حتی جان یک نفر را در بلایای طبیعی نجات دهیم به بیان قرآن مانند این است جان بشریت را نجات داده‌ایم.

وی افزود: وضعیت توگوگرافی اینجا با دیگر نقاط کشور متفاوت است، نوع و جنس خاک در نقاط زاگرسی این استان با جنوب غرب آن تفاوت دارد همین ویژگی ها نیاز به مطالعه و توجه ویژه به استان در حوزه لرزه نگاری را مشخص می کند.

حاجی زاده گفت: برگزاری مانورها تاکیدی بر بالا بردن ضریب ایمنی در مدارس، مناطق در معرض خطر، منازل مسکونی و… است و زمانی یک مانور موثر و نتیجه بخش خواهد بود که با آموزش همراه بوده و موجب بالابردن آگاهی مردم شود.

وی بیان کرد: در استان خوزستان مجموعه مدیریتی و مردم اغلب اوقات در حال چالش و دست و پنجه نرم کردن با بحران‌ها و رویدادهای طبیعی و غیر طبیعی هستند و همین امر نشان می‌دهد که کار کردن در استان خوزستان با دیگر استان‌ها متفاوت است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با بیان این که زمین لرزه یکی از بحران‌های مهم استان خوزستان به شمار می رود، بیان کرد: در سال جاری در استان خوزستان ۲ زمین لرزه بزرگ داشتیم که یکی از آن‌ها زمین لرزه مسجدسلیمان به بزرگی ۵.۷ ریشتر و دیگری زمین لرزه اندیکا با ۴.۶ ریشتر بود که هر دو نیز موجب خساراتی شدند، سال گذشته نیز نزدیک به ۱۲۰ زمین لرزه در گوریه و شعیبیه شوشتر داشتیم.

وی عنوان کرد: در زمین لرزه مسجدسلیمان سه گسل لهبری، رامهرمز و مسجدسلیمان فعال شدند و زمین لرزه ای با آن شدت را ایجاد کردند که می‌توانست تلفات بالایی داشته باشد، اما با لطف خدا، همکاری مردم و حضور میدانی دستگاه‌های متولی در زمان زمین لرزه تلفات جانی نداشتیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با تاکید بر نقش مهم آموزش و پرورش، جمعیت هلال احمر و صدا و سیما در مانور زلزله و ایمنی مدارس، توضیح داد: این گونه رزمایشها علاوه بر مدارس باید در دانشگاه‌ها نیز برگزار شود؛ چراکه جمع زیادی از افراد جامعه به ویژه نیروی انسانی جوان کشور در دانشگاه‎ها هستند.

حاجی زاده یادآور شد: با توجه به برنامه ریزی ها در ستاد مدیریت بحران استان و حضور همه دستگاه های شرکت کننده در مانور زلزله و ایمنی مدارس، طی ۲ سال گذشته خوزستان در این مانور رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص داده، اما نباید تنها کسب رتبه برتر برای استان مهم باشد بلکه سطح کیفی مانور هم نسبت به سال گذشته و هم نسبت به دیگر استان‌ها باید ارتقاء یابد.

لازم به ذکر است، بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس خوزستان ششم آذرماه سال جاری در یکی از مدارس خوزستان به طور همزمان با سراسر کشور برگزار می شود.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار