مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان: وجود ۳۰۰ سازه آبی تاریخی در خوزستان

تاریخ انتشار: شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۳:۰۵ ب٫ظ
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان: وجود ۳۰۰ سازه آبی تاریخی در خوزستان [ad_1] اهواز – ایرنا – مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: بیش از ۳۰۰ سازه آبی تاریخی در خوزستان وجود دارد. به گزارش ایرنا محمدرضا شمسایی شنبه در افتتاحیه سیزدهمین همایش بین المللی شبکه های آبیاری و زهکشی در گیت بوستان، خوزستان را دارای رتبه نخست کشور در سازه های آبی تاریخی عنوان کرد […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: بیش از ۳۰۰ سازه آبی تاریخی در خوزستان وجود دارد. به گزارش ایرنا محمدرضا شمسایی شنبه در افتتاحیه سیزدهمین همایش بین المللی شبکه های آبیاری و زهکشی در گیت بوستان، خوزستان را دارای رتبه نخست کشور در سازه های آبی تاریخی عنوان کرد و افزود: قدمت این سازه های تاریخی در استان از سه هزار و ۳۰۰ سال تا چندصد سال است.
وی اضافه کرد: از مهم ترین آنها سازه های آبی شوشتر مربوط به ۲ هزار و ۵۰۰ سال و چغازنبیل با عمر بیش از سه هزار و ۲۰۰ سال (اولین تصفیه خانه و سیستم جمع آوری آب های سطحی جهان) در فهرست آثار تاریخی جهان ثبت شده اند.

*هشت میلیارد مترمکعب از سدها خالی است
شمسایی با اشاره به خشکسالی ۱۶ ساله در خوزستان گفت: متوسط آورد رودخانه های خوزستان ۲۵ میلیارد مترمکعب است که در ۱۰ سال اخیر به شدت کاهش یافته و به حدود ۱۵ میلیارد مترمکعب رسیده است.
وی اظهار کرد: ۹ سد در خوزستان با حجم مخزن ۲۳ میلیارد مترمکعب و ظرفیت منصوبه نیروگاهی ۹ هزار و ۸۰۰ مگاوات در دست بهره برداری است.
شمسایی اضافه کرد: ۱۳ سد تنظیمی و انحرافی در خوزستان در حال بهره برداری است و ۱۰۰ درصد ظرفیت سدسازی این بخش در خوزستان پر شده و دیگر جا و نیازی به سد انحرافی و تنظیمی در استان نداریم.
وی افزود: سازمان آب و برق ۲۲۷ ایستگاه در حوزه های آبریز دارد که ۱۲۰ ایستگاه هواشناسی و ۱۰۷ ایستگاه هیدرومتری است.
شمسایی همچنین اظهار کرد: مطالعات شبکه های آبیاری و زهکشی برای یک میلیون و ۱۶۰ هزار هکتار انجام شده و تاکنون شبکه های آبیاری و زهکشی در ۴۲۰ هزار هکتار از اراضی استان اجرا شده است.
وی با اشاره به وجود بیش از ۲۰ شبکه آبیاری و زهکشی در استان، افزود: مابقی زمینهای در حال مطالعه و یا اجرا هستند و در بعضی موارد به دلیل نبود اعتبار و یا نبود آب به اجرا درنیامده است.
به گفته وی، طول کانال های اصلی سه هزار و ۳۰۰ کیلومتر و طول زهکش های اصلی ۲ هزار و ۹۰۰ کیلومتر است و طرح های ساخت کانال ۹۰ درصد پیشرفت دارد.

*تولید ۲ میلیارد مترمکعب زهاب
مدیرعامل سازمان آب و بر خوزستان در ادامه گفت: بیش از ۲ میلیارد مترمکعب زهاب کشاورزی در استان تولید می شود.
وی زهکشی در خوزستان را با توجه به شوری بالا زمین و بالا بودن سطح آب های تحت الارضی، ضروری دانست و گفت: مدیریت زهاب و حفاظت از محیط زیست یکی از چالش های مهم خوزستان است.
شمسایی مطالعات علاج بخشی برای زهاب ها، انتقال به محیط پذیرنده کم خطر، اصلاح روش های آبیاری و افزایش راندمان و کاهش حجم زهاب ها را از جمله راهکارهای مدیریت زهاب عنوان کرد.

*پذیرش ۱۶۰ مقاله
دبیر اجرایی سیزدهمین همایش بین المللی زهکشی نیز در این همایش گفت: ۱۶۰ چکیده مقاله به دبیرخانه همایش رسیده که از این میان ۶۳ مقاله پذیرفته شده است.
نرگس ظهرابی با بیان اینکه از ۶۳ مقاله دریافتی، ۳۶ مقاله از شرکت کنندگان خارجی و ۲۷ مقاله از محققان داخلی است، افزود: از این تعداد ۳۶ مقاله به صورت شفاهی (۲۱ مقاله خارجی و ١۴ مقاله داخلی) و ۲۷ مقاله به صورت پوستر ارائه خواهند شد.
وی اظهار کرد: محققانی از ۲۲ کشور شامل ازبکستان، آفریقای جنوبی، آلمان، آمریکا، اندونزی، اوکراین، بنگلادش، پاکستان، تایلند، ترکیه، چینی، روسیه، زیمباوه، سودان، فنلاند، کره جنوبی، کنیا، لیتوانی، مصر، نروژ و هند برای این همایش مقاله ارسال کرده اند.
به گفته وی، حضور ۵۰ نفر مهمان خارجی را در این همایش شاهد هستیم که شش سخنران کلیدی و ۲۰ نفر از این تعداد در همایش مقاله ارائه می دهند، همچنین ۱۴ نفر از ارائه کنندگان مقاله ایرانی هستند.
کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی (ICID) در طول دوران فعالیت خود، همایش های فنی و تخصصی با موضوعات مختلف مرتبط با آبیاری و زهکشی را برگزار می کند که از جمله این رویدادهای تخصصی، برگزاری همایش بین‌المللی زهکشی (IDW) است که از سال ۱۹۷۸ تاکنون هر چند سال یک بار در یکی از کشورهای عضو برگزار شده است.
آخرین همایش بین‌المللی زهکشی که دوازدهمین آن بود؛ در تیر ماه ۱۳۹۳ (ژوئن ۲۰۱۴) در شهر سن‌پترزبورگ روسیه برگزار شد.
سیزدهمین همایش بین المللی زهکشی، ۱۴ اسفند ماه به میزبانی سازمان آب و برق خوزستان در اهواز با حضور ۵۰ مهمان خارجی آغاز شده است.
این همایش تا ۱۷ اسفند ماه به مدت سه روز در اهواز ادامه دارد.
۶۰۰۲/۷۱۵۱
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشار دهنده : کبری آقازری

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار