مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان: آغاز طرح پخش سیلاب برای مقابله با ریزگردهای خوزستان

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۳:۳۹ ب٫ظ
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان: آغاز طرح پخش سیلاب برای مقابله با ریزگردهای خوزستان [ad_1] اهواز – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به بازدید هوایی وزیر نیرو از کانون های ریزگرد گفت: طرح پخش سیلاب در کانون های فوق بحرانی گرد و خاک در اطراف اهواز و تامین حقابه تالاب ها به منظور مقابله با ریزگردها عملیاتی می شود. احمدرضا لاهیجان زاده پنجشنبه در گفت […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به بازدید هوایی وزیر نیرو از کانون های ریزگرد گفت: طرح پخش سیلاب در کانون های فوق بحرانی گرد و خاک در اطراف اهواز و تامین حقابه تالاب ها به منظور مقابله با ریزگردها عملیاتی می شود. احمدرضا لاهیجان زاده پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی متعهد شده اند تمام راهکارهای پخش سیلاب در کانون های گرد و خاک را بررسی کنند و هم اکنون مشاوران و عوامل این ۲ وزارتخانه اقدامات خود را در اهواز آغاز کرده اند.
وی افزود: امروز بعد از نشستی که با حضور چیت چیان وزیر نیرو، میدانی معاون وزیر نیرو و شمسایی رئیس سازمان آب و برق خوزستان برای بررسی کانون های گرد و خاک برگزار شد بازدید هوایی از کانون های اطراف اهواز، ماهشهر، امیدیه، هندیجان و تالاب شادگان و رودخانه های جراحی و زهره نیز انجام گرفت.
لاهیجان زاده در ادامه با اشاره به انجام مطالعات شناسایی کانون های گرد و غبار استان اضافه کرد: در این مطالعات هفت کانون ریزگرد شناسایی شد که کانون های ۳ و ۴ شامل ۱۳۰ هزار هکتار در شرق و جنوب شرق اهواز قرار دارد.
وی اظهار کرد: بخش دیگری از این کانون ها عرصه های تالابی است که به دلیل تامین نشدن حقابه، مساحت و کاربری تالابی خود را از دست داده و تبدیل به کانون گرد و غبار شده اند.
لاهیجان زاده گفت: تالاب شادگان، محدوده خوریات هندیجان و ماهشهر شامل ده ها هزار هکتار است که تا سال ۷۷ و حتی در سال ۸۲ در زمستان به وسیله سیلاب ها آبگیری می شد اما چندین سال است که هیچ آبی به آنها نمی رسد و خشک شده و بخشی از کانون گرد و غبار را تشکیل داده اند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین تاکید کرد: در این نشست وزارت نیرو متعهد شد تمام راهکارهای تامین حقابه تالاب های شادگان و هورالعظیم را بررسی و اجرایی کند.
وی افزود: یکی از راه های طبیعی تامین آب تالاب شادگان، نهرهای مالح و بحره هستند که مشاوران سازمان آب و برق با همکاری جهاد نصر قرار است لایروبی و تامین آب آنها را اجرا کنند.
لاهیجان زاده با تاکید بر ضرورت تامین حقابه تالاب های استان گفت: در این سال ها مشخص شده است که محقق نشدن حقابه تالاب های شادگان و هورالعظیم چقدر می تواند در اقلیم و شرایط آب و هوایی خوزستان تاثیرگذار باشد.
وی ادامه داد: طوفان های اخیر نتیجه اتفاقاتی است که طی ۲۰ تا ۳۰ سال پیش رخ داده و اگر از حالا به فکر علاج بخشی آن نباشیم قطعا در آینده خسارت های بیشتری به بار می آید به طور مثال در ۸ بهمن امسال کمتر کسی تصور می کرد که ریزگردها به شبکه برق آسیب می رساند.
لاهیجان زاده همچنین با اشاره به مصوبه مقابله با ریزگردها در سال ۹۳ گفت: با وجودی که اعتبار زیادی برای اجرای این مصوبه تامین نشد، اما با بسیج امکانات و توانمندی های استان اقدامات خوبی صورت گرفت که احیای تالاب هورالعظیم و نهالکاری و مالچ پاشی ۱۰ هزار هکتار از بیابان های استان و خرید دستگاه های سنجش آلودگی هوا از آن دسته است.
وی تاکید کرد: در صورت تمدید و تامین اعتبار کامل این مصوبه می توان چند برابر این اقدامات را برای مهار کانون های گرد و غبار و کاهش این پدیده به اجرا درآورد.
بر اساس این گزارش، در پی وقوع طوفان گرد و خاک در ۸ بهمن شبکه برق خوزستان دچار اختلال شده و چندین روز قطع برق، آب و تلفن و اینترنت و تعطیلی مدارس را موجب شده است.
به دستور جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، وزیر جهاد کشاورزی با همکاری وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه مسئول پیگیری سریع مهار کانون های گرد و غبار شده اند.
منشاء گرد و غبار اخیر کانون های اطراف اهواز اعلام شده اند که بخشی از ۲ کانون فوق بحرانی ریزگردهای استان هستند. به گفته ابتکار رئیس سازمان محیط زیست ۲۰ هزار هکتار کانون فوق بحرانی ریزگرد در استان وجود دارد.

۷۱۵۱/۶۰۰۲
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشاردهنده : کبری آقازری

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
تابناك وب
قلم ماندگار
محل كد آمار