مدیرکل هواشناسی خوزستان: ۹ روز قبل نسبت به وقوع سیلاب اخطار داده بودیم!

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۷:۲۵ ق٫ظ
مدیرکل هواشناسی خوزستان: ۹ روز قبل نسبت به وقوع سیلاب اخطار داده بودیم! مدیرکل هواشناسی استان خوزستان با اشاره به اینکه نخستین سیلاب ایجاد شده ۱۱ فروردین به خوزستان رسید گفت: دوم فروردین و تقریباً ۹ روز قبل از واقعه براساس استانداردهای روز دنیا اخطاریه‌ها را صادر کردیم اما سازمان آب و برق به آن‌ها توجه نکرد.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، محمد سبزه‌زاری در نشست خبری با اشاره به اینکه در زمستان و بهار بیش از ۵۲۱ میلی‌متر بارندگی در خوزستان باریده است اظهار داشت: از ابتدای سال زراعی جاری که از یک مهرماه ۹۷ آغاز و تا ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۹۸ ادامه داشت، مجموع بارش کل استان بیش از ۵۲۱ میلی‌متر بود که این مقدار در مقایسه با مقدار بلندمدت آن در همین بازه زمانی ۶۳٫۵ درصد افزایش و در مقایسه با مقدار آن در دوره مشابه سال گذشته افزایش ۱۵۶٫۹ درصدی داشته است.

وی افزود: در نمودار اختلاف بارش استان‌های کشور خوزستان بالاتر از گیلان و مازندران، هشتمین استان و لرستان و ایلام به ترتیب نخستین و دومین استان پربارش کشور بودند.

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان با بیان اینکه نرم بارندگی در خوزستان به‌صورت درازمدت در دوره ۱۰ ساله ۳۲۰ میلی‌متر بود، تصریح کرد: بارش‌ها در سه حوزه مارون، دز و کرخه در سال زراعی گذشته بیش از ۳۲۰ میلی‌متر بوده که نشان‌دهنده افزایش چشمگیر بارش‌ها است.

سبزه‌زاری ادامه داد: مدیران سازمان آب و برق اعلام کرده‌اند که پیش‌بینی‌های فقط ۱۰ درصد بالای نرمال بارندگی‌ها بوده در صورتی‌که بارش‌ها ۲ برابر ترسالی اتفاق افتاده است.

وی با بیان دقت پیش‌بینی پدیده‌های مخرب در کشورهای پیشرفته دنیا، گفت: در حال حاضر آمریکا ۱۰ روز، انگلیس ۷ روز و ژاپن ۵ روز پیش از وقوع پدیده‌های مخرب می‌توانند آن‌ها را پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی کنند.

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان افزود: متأسفانه ضعف آگاهی در یک ساختار سبب می‌شود که برخی‌ها با عدم آشنایی با ادبیات هواشناسی اقدام به مدیریت منابع آبی کنند.

سبزه‌زاری با اعلام اینکه از ۲۰ اسفندماه به‌صورت تدریجی اخطاریه‌های خود را به سازمان آب و برق اعلام کردیم، ادامه داد: ما نخستین اطلاعیه در مورد احتمال بارش شدید باران را یکم فروردین و اخطاریه را دوم فروردین‌ماه در سه حوزه مارون، دز و کارون صادر کردیم و به سازمان آب و برق اعلام شد که هر چه سریع‌تر وضعیت سدها را مدیریت کنند.

وی با اشاره به اینکه نخستین سیلاب ایجاد شده از استان‌های بالادست ۱۱ فروردین به خوزستان رسید، عنوان کرد: ما تقریباً ۹ روز قبل از واقعه یعنی با همان استانداردهای آمریکا اخطاریه‌ها را صادر کردیم اما سازمان آب و برق به آن‌ها توجه نکرد.

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان تصریح کرد: روز ۵ فروردین‌ماه آخرین اخطاریه‌ها را به سازمان آب و برق اعلام کردیم و روز ششم فروردین بارش‌ها آغاز شد اما همچنان مدیران سد تراز کرخه را ۲ متر پایین‌تر از تراز نهایی سد نگه داشتند. در سد کرخه به‌ازای یک متر افزایش ارتفاع آب حدوداً ۱۶۰ میلیون مترمکعب آب به‌صورت حجمی ذخیره می‌شود و مدیران سد فقط به میزان ۴۰۰ میلی‌متر بارندگی سد را خالی گذاشته بودند.

وی افزود: پیش‌بینی‌های ما ۲ بارش سنگین با هسته‌های ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر بارندگی را نشان می‌داد اما اگر با ۵۰ درصد خطا نیز به این پیش‌بینی توجه می‌شد بازهم برای سدها خطرآفرین بود.

سبزه‌زاری با بیان اینکه سازمان آب و برق به‌صورت جداگانه یک مرکز تحقیقات آب جهت انجام پیش‌بینی بارش‌ها ایجاد کرده است، گفت: این مرکز در سال گذشته و قبل از آغاز بارندگی‌ها خشک‌سالی شدید را در کشور پیش‌بینی کرده و در تاریخ ۳۰ تیرماه ۹۷ اعلام کرد که خروجی‌های هواشناسی این سازمان کمبود رطوبتی و خشکی شدید را در زمستان پیش رو پیش‌بینی می‌کند.

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان ادامه داد: موسسه تحقیقات آب کشور خشک‌سالی در همه حوزه‌های آبریز کشور را اعلام کرد و مدیران سازمان آب و برق براساس آن عمل کردند اما هنگامی‌که در مخمصه افتادند سازمان هواشناسی را مقصر اعلام کردند.

وی تصریح کرد: به لحاظ قانونی، سازمان هواشناسی تنها مرجع صدور اطلاعیه و اخطاریه‌های آب‌ و هوایی کشور بوده و راه‌اندازی سایر مراکز و مؤسسات آب‌ و هوایی موازی‌کاری و هدر دادن پول بیت‌المال است.

سبزه‌زاری تأکید کرد: مدیران سازمان آب و برق می‌توانستند ۲۰ روز قبل از رسیدن سیلاب به سدها آن‌ها را بازکرده و با نیاز به بازگشایی کامل دریچه‌ها و ایجاد خسارت برای مردم نشوند. اکنون نیز حجم زیادی از بارش‌های برفی مناطق کوهستانی در حال آب شدن هستند و حجم آب قابل‌توجهی را به سمت سدها سرازیر می‌کند.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار