مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب:

مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب: ساخت گل حفاری فوق سنگین در مناطق نفتخیز جنوب

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۰ ق٫ظ
مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب: ساخت گل حفاری فوق سنگین در مناطق نفتخیز جنوب اهواز- قلم ماندگار- کارشناسان معاونت حفاری شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب موفق شدند در اقدامی نوآورانه، گل حفاری فوق سنگین را برای نخستین بار در کشور ساخته و مورد استفاده قرار دهند.

قلم ماندگار:

مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: چندی پیش یکی از چاه های ساخت گل حفاری فوق سنگین در مناطق نفتخیز جنوب تحت راهبری در میدان بی بی حکیمه دچار افزایش فشار نامتعارف و جریان شد که بعلت وجود ریسک فوران ، جهت کنترل و مهار چاه، کارگروه فنی معاونت حفاری مناطق نفتخیز جنوب تشکیل و کلیه راهکارهای مختلف بررسی شد و با توجه به شرایط عملیاتی و نبود گل حفاری با وزن مورد نیاز، گل فوق سنگین به وزن ۱۷۴pcf طراحی، ساخته و مورد استفاده قرار گرفت.
احمد محمدی افزود: سنگین ترین گل موجود و در دسترس در کشور، ۱۶۴pcf است که برای مهار این فشار می بایست گلی سنگین تر را تزریق می کردیم تا بتواند فشار بسیار بیش از ۲۴۰۰Psi چاه را مهار کند و مانع فوران آن شود.
وی با تاکید بر اینکه محاسبه وزن گل باید به صورتی دقیق باشد که علاوه بر جلوگیری از فوران چاه به درون سازند نیز نفوذ نکند، عنوان کرد: با استفاده از مدل های علمی و تجربه ی زیاد کارشناسان شرکت، ماده ای به نام سی وای مکس به همراه چند افزودنی دیگر مورد استفاده قرار گرفت و گل مورد نظر با وزن ۱۷۴pcf و شرایط رئولوژی مناسب آماده و با استفاده از آن بر جریان چاه غلبه و چاه کنترل شد.
مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب این دستاورد بزرگ را نتیجه تلاش و دقت عمل کارگروه فنی و تخصصی معاونت حفاری این شرکت دانست و ضمن تقدیر از مجموعه ی متولی این طرح گفت: ما آمادگی داریم دانش ساخت و تزریق این گل فوق سنگین را در اختیار سایر شرکت های ایرانی و خارجی که دارای مخازن پرفشار هستند، قرار دهیم.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار