مسجد جامع دزفول نمادی از معماری ایرانی اسلامی

تاریخ انتشار: سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۰ ب٫ظ
مسجد جامع دزفول نمادی از معماری ایرانی اسلامی [ad_1] دزفول – ایرنا – مسجد جامع دزفول با معماری خاص دوره اسلامی بعد از پل ۱۷۰۰ ساله ساسانی برجسته ترین اثر تاریخی کهن شهر دزفول است. به گزارش ایرنا این مکان مذهبی با حفظ حالت اولیه و ویژگی های معماری ایرانی اسلامی و نیز تاثیری که در طول تاریخ بر شهر دزفول داشته ، […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – مسجد جامع دزفول با معماری خاص دوره اسلامی بعد از پل ۱۷۰۰ ساله ساسانی برجسته ترین اثر تاریخی کهن شهر دزفول است. به گزارش ایرنا این مکان مذهبی با حفظ حالت اولیه و ویژگی های معماری ایرانی اسلامی و نیز تاثیری که در طول تاریخ بر شهر دزفول داشته ، آذرماه سال ۱۳۸۰ با شماره ۲۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
سبک معماری مسجد جامع دزفول الگو گرفته از معماری کاخ ایوان کرخه و معماری دوره ساسانی است که با گشتی در این مسجد زیبا و تاریخی خود را به رخ بیننده کشانده و گردشگران را در سفری به قرون گذشته با خود همراه می سازد.
مسجد جامع دزفول دارای شش ایوان کوچک و یک ایوان بزرگ است که هنرمند دزفولی با استفاده از چوب جغ در ایوانها بر زیبایی های این مسجد افزوده است.
در ساخت این مسجد تاریخی از ستون بعنوان عامل نگهدارنده سقف استفاده شده است که اخیرا در اقدامی ابتکاری از سوی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، بر زیبایی ایوان های آن با هنر خراطی به همت هنرمند صاحب نام دزفولی و دارای نشان یونسکو افزوده شده است.
عبدالرحیم فروتن هنرمند صاحب نشان یونسکو در ابتکاری نو هنر خراطی را در کنار معماری ایرانی اسلامی در ایوان های مسجد جامع دزفول بکار گرفته است.
این هنرمند دزفولی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:استفاده از هنر خراطی در ایوان های مسجد جامع دزفول جلوه ای ویژه به این مسجد تاریخی داده است.
وی با تاکید براینکه اجرای نمای خراطی در ایوان های مسجد جامع هیچ گونه دخل و تصرفی در بنای این مسجد موجب نشده گفت:چوب بکار برده شده در ایوان های این مسجد ۴ سانتی متر قطر و ۱۳ سانتی متر پهنا دارند که استفاده از این مقدار چوب برای کنترل بار شیشه های دوجداریه ایوان ها می باشد.
مسجد جامع دزفول در هسته مرکزی شهر دزفول در خیابان امام خمینی (ره) از جمله جاذبه های گردشگری دزفول می باشد که مورد استقبال مسافران نوروزی قرار گرفته است.
۷۲۷۸/۶۰۶۸

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار