هشدار سرپرست اداره فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی اهواز:

مسمومیت با قرص برنج مرگ حتمی را به دنبال دارد/ خانواده مراقبت کنند!

تاریخ انتشار: دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ | ۰۷:۳۱ ق٫ظ
مسمومیت با قرص برنج مرگ حتمی را به دنبال دارد/ خانواده مراقبت کنند! خوزستان- قلم ماندگار- سرپرست اداره فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی اهواز هشدار داد: مسمومیت با قرص برنج مرگ حتمی را به دنبال دارد.

قلم ماندگار:

سرپرست اداره فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی اهواز هشدار داد: مسمومیت با قرص برنج مرگ حتمی را به دنبال دارد.

دکتر حسین هادوی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری قلم ماندگار، اظهار کرد: براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی مسمومیت با قرص شیمیایی(فسفید آلومینیوم) یکی از شایعترین دلایلی است که باعث مرگ می شود.

وی گفت: این ماده ( قرص برنج) در حضور آب، بخار آب یا اسید معده گاز فسفین آزاد کرده و سبب مسمومیت شدید می شود.

هادوی ادامه داد: قرص برنج پادزهر ندارد و نشانه های سمیت بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ظاهر و مرگ در مدت ۲ تا ۲۴ ساعت اول مسمومیت اتفاق می افتد، همچنین باید توجه داشت که در یک فرد بالف یک سوم قرص فسفید آلومینیوم می تواند کشنده باشد.

این داروساز تصریح کرد: مهمترین نشانه های مسمومیت با قرص برنج استشمام بوی سیر یا ماهی گندیده از تنفس بیمار است.

هادوی با بیان اینکه استنشاق این ماده باعث ایجاد تنگی نفس و وقفه تنفسی، سرفه شدید همراه با خلط سبز رنگ، سردرد و گیجی، خواب آلودگی، تشنج و کما خواهد شد، بیان کرد: مصرف خوراکی این قرص باعث ایجاد سوزش زیر جناغ سینه، درد شکمی، تهوع و استفراغ، اسهال، سردرد و سرگیجه، خشکی دهان و تشنگی، کاهش فشارخون، وقفه تنفسی، تشنج و کما می شود.

سرپرست اداره فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی اهواز، ادامه داد: برای پیشگیری و کاهش عارضه های مسمومیت با قرص برنج تسریع در انتقال فرد مسموم به بیمارستان و آغاز هرچه زودتر درمان های حمایتی و علامتی مناسب، می تواند در پیشگیری از ایجاد عوارض خطرناک این مسمومیت موثر باشد.

هادوی در پایان یادآور شد: برای پیشگیری و کاهش بروز مسمومیت با قرص برنج، می توان به کاهش تمایل به مصرف قرص از طریق حل مشکلات، معضلات خانوادگی و اجتماعی افراد توسط سازمان های مددکاری، کاهش دسترسی افراد به قرص از طریق ممنوعیت فروش قرص در بازار غیر رسمی برای مصارف خانگی و غیر صنعتی و دفع استاندارد محتویات گوارشی بیماران مسموم اشاره کرد.

گزارش از حسین عبدالعزیزی

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار