مشاهده کانون‌های بیماری تب برفکی در دام سنگین خوزستان

تاریخ انتشار: سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۸ ق٫ظ
مشاهده کانون‌های بیماری تب برفکی در دام سنگین خوزستان اهواز- قلم ماندگار-مدیرکل دامپزشکی خوزستان از مشاهده کانون‌های بیماری تب برفکی در دام سنگین برخی از شهرستان‌های خوزستان خبر داد و بر لزوم انجام اقدامات کنترلی و پیشگیرانه تاکید کرد.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، دکتر مصطفی کنارکوهی با تاکید بر ضرورت اقدامات کنترلی و و پیشگیرانه بیماری تب برفکی در دام‌های سنگین خوزستان اظهار کرد: کانون‌های بیماری تب برفکی در دام سنگین برخی از شهرستان‌های خوزستان از جمله اهواز، باغملک و دشت آزادگان مشاهده شده است.

وی افزود: با توجه به مخاطرات بهداشتی و اقتصادی شیوع این بیماری در صنعت دامداری، جهت ایمن‌سازی دام‌های استان علیه این بیماری، عملیات واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت گاو و گوساله خوزستان با مشارکت اکیپ‌های مایه‌کوبی بخش دولتی اجرا می‌شود.

کنارکوهی با اشاره به چگونگی پیگیری و اجرای اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای به منظور جلوگیری و کاهش موارد بیماری توسط دامداران، گفت: دامداران با توجه به بهادار بودن واکسن تب برفکی در دام سنگین، نسبت به خرید فوری واکسن از مراکز مجاز با هماهنگی ادارات دامپزشکی اقدام کنند.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان توصیه کرد: از خرید و فروش و حمل و نقل دام خارج از نظارت و کنترل‌های دامپزشکی جداً خودداری و حمل و نقل هرگونه دام تنها با اخذ مجوزهای بهداشتی قرنطینه‌ای دامپزشکی انجام شود. همچنین باید از ورود افراد، به ویژه کسانی که با اماکن خرید و فروش دام، کشتارگاه‌ها و سایر دامداری‌ها ارتباط دارند به داخل محوطه دامداری جلوگیری شود.

وی ادامه داد: دامداران علاوه بر فعال کردن حوضچه‌های ضدعفونی در ورودی واحد دامداری خود از ورود افراد، وسایل نقلیه و تجهیزات متفرقه به داخل واحد دامداری جلوگیری کنند و در موارد ضروری از قبیل ورود خودرو حمل شیر و آذوقه، پس از ضدعفونی دقیق اجازه ورود داده شود.

کنارکوهی از دامداران، تولیدکنندگان و فعالان در حوزه دام درخواست کرد: با مشاهده علائم این بیماری نظیر آبریزش دهان، وجود تاول و زخم در دهان، کاهش اشتها و لنگش در دام‌ها، علاوه بر جداسازی دام‌های مبتلا از دام‌های سالم و رعایت اصول بهداشتی، نسبت به ضدعفونی مناسب دامداری خود اقدام کرده و موضوع را سریعا به اداره دامپزشکی شهرستان خود اطلاع دهند.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار