زهرا نظری:

مصرف الکل احتمال ابتلا به انواع مختلف سرطان را افزایش می‌دهد/ تخریب ژن های DNA با مصرف الکل

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۷:۲۴ ق٫ظ
مصرف الکل احتمال ابتلا به انواع مختلف سرطان را افزایش می‌دهد/ تخریب ژن های DNA با مصرف الکل فوق تخصص هماتولوژی آنکولوژی گفت: الکل ماده ای است که وضعیت جسمی و ذهنی را تغییر داده، می تواند موجب از دست رفتن کنترل بر رفتار شود. الکل پس از نوشیدن، از طریق معده و روده کوچک جذب خون می شود و ۳۵ تا ۴۵ دقیقه بعد به حداکثر میزان غلظتش در خون می رسد.

قلم ماندگار:

 زهرا نظری درباره اینکه میزان غلظت خون به عواملی چون وزن شخص و نیز این که آیا شخص الکل با غذا خورده یا با معده خالی، بستگی دارد گفت:  اگر الکل را با غذا خورده باشید، بدن آن را کندتر جذب خواهد کرد.

وی ادامه داد: کبد، الکل را با سرعتی در حدود یک واحد در ساعت تجزیه می کند. بدن قادر به تغییر این مقدار نیست؛ بنابراین، هرچه بیشتر الکل بنوشید، بدن وقت بیشتری لازم دارد تا آن را تجزیه کند. در کوتاه مدت، نوشیدن زیاد الکل موجب مستی و خماری می‌شود و در درازمدت به اکثر دستگاه‌های بدن صدمه می زند؛ مصرف دائم الکل ممکن است موجب وابستگی به الکل و مشکلات اجتماعی از جمله خشونت خانوادگی و بلهوسی شود.

نظری افزود: سازمان بهداشت جهانی نیز نسبت به شیوع بیماری‌های سرطانی به دلیل افزایش شمار مصرف کنندگان نوشیدنی‌های الکلی در جهان هشدار داد.

بر این اساس بروز حداقل هفت نوع سرطان از جمله سرطان روده بزرگ (کولون و رکتوم)، سرطان پستان، سرطان مری ، سرطان حنجره ، سرطان کبد و سرطان دهان و گلو به طور مستقیم با مصرف الکل ارتباط دارد.  تحقیقات WHO نشان می دهد که اتانول مشروبات الکی مهم ترین عامل سرطان زا در بدن است که به سلول های سالم آسیب می رساند و باعث ایجاد توده های بدخیم در بدن انسان می شود.  همچنین مصرف همزمان الکل و دخانیات خطر ابتلا به سرطان را تا چندین برابر افزایش می دهد.

*** افزایش ریسک ابتلا به سرطان با مصرف الکل

این فوق تخصص هماتولوژی آنکولوژی تاکید کرد: به گفته سازمان بهداشت جهانی به عنوان مثال خطر ابتلا به سرطان سینه در یک زن با مصرف تنها ۴ لیوان شراب در روز تا ۵۰ درصد و مصرف ۸ لیوان تا ۱۳۰ درصد افزایش می یابد. این سازمان هشدار داده که مردم جهان اطلاعات کمی نسبت به خطرات مهلک نوشیدنی های الکلی دارند.کارشناسان بهداشت جهانی معتقدند، گاها اخباری به عنوان نقش موثر نوشیدنی های الکلی برای سلامتی انسان در برخی رسانه ها منتشر می شود که ریشه علمی ندارد و بیشتر روش پنهانی کمپانی های تولید کننده برای فروش محصولاتشان است.

*** تخریب ژن های DNA با مصرف الکل

نظری با اشاره به نتایج تازه ترین بررسی های محققان دانشگاه کمبریج که نشان داده است، مصرف الکل با تخریب ژن های DNA موجب بروز سرطان می شود گفت: محققان برای درک نحوه اثرگذاری الکل بر بدن، مقداری الکل رقیق شده را به موش های آزمایشگاهی خوراندند و سپس دنباله DNA آن ها را بررسی و کروموزوم ها را تجزیه و تحلیل کردند. در این تحقیقات مشخص شد، زمانی که بدن الکل را تجزیه می کند، یک ماده شیمیایی به نام استالدئید تولید می شود که DNA را تخریب می کند؛ در واقع هنگام مصرف الکل شکست های ژنتیکی ایجاد می شود که چیدمان کروموزوم ها را تغییر داده و ساختار DNA را جایگزین می کند.

وی افزود: این تخریب در سلول های بنیادی خون رخ می دهد که وظیفه تولید سلول های قرمز و سفید را بر عهده دارند؛ این سلول ها اکسیژن را به اندام ها می رسانند و با عفونت ها مقابله می کنند. بر اساس این تحقیقات تخریب دی ان ای در سلول های بنیادی دائمی است و کد ژنتیکی آن ها را جایگزین می کند و در نهایت منجر به بروز سرطان می شود.

*** رابطه الکل با سرطان روده بزرگ

نظری ضمن تاکید بر اینکه سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون یک نوع بیماری است که در آن سلول های سرطانی در داخل بافت روده شروع به تکثیر می کنند تصریح کرد:  اگر چه سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون از جمله معمولترین سرطانهای بشر به حساب می آید، ولی اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان پذیر است، اما از آنجایی که هیچگونه علامتی ندارد تشخیص آن در مراحل اولیه دشوار است ، لذا عملا درمان زودهنگام آن امکان پذیر نیست.رژیم غذایی نامناسب و مصرف الکل از جمله عواملی هستند که می توانند احتمال ابتلا به سرطان کولون را افزلیشدهند، و افرادی با سابقه فامیلی سرطان کولورکتال ممکن است بیشتر مستعد بروز اثرات مضر الکل باشند، به همین دلیل دانشمندان زیادی اثر مصرف الکل و سابقه خانوادگی را در بروز سرطان کولون بررسی کرده اند.

وی افزود: در این راستا مقاله ای در ژورنال American journalدر سال۲۰۱۵ به چاپ رسیده است. در این مطالعه ارتباط مصرف الکل و سابقه خانوادگی سرطان کولون با خطر بروز سرطان کولون مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی طی پیگیری ۲۶ ساله ۸۷۸۶۱ زن و پیگیری ۲۰ ساله ۴۷۲۹۰ مرد، ۱۸۰۱ مورد مبتلا به سرطان کولون مشخص شدند.

مصرف بالای الکل با افزایش خطر سرطان کولون در ارتباط بود. قابل ذکر است که تنها در مورد دریافت بالای الکل (مصرف بیش از ۳۰ گرم الکل در روز) و بروز سرطان کولون ارتباط معنی داری وجود داشت و ارتباط بین مصرف الکل و خطر بروز سرطان کولون بر اساس سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولورکتال متفاوت بود.

*** افزایش ریسک ابتلا به سرطان با مصرف الکل

این فوق تخصص هماتولوژی آنکولوژی با بیان اینکه خطر بروز سرطان کولون در افرادی با مصرف الکل بیش از ۳۰ گرم در روز و با سابقه فامیلی تقریبا دو برابر افرادی بدون سابقه فامیلی و با همان مقدار مصرف الکل بود و احتمال بروز سرطان کولون در افرادی با مصرف بالای الکل و سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال ۸/۲ برابر احتمال آن در افراد غیر الکلی با خانواده ای سالم بود گفت: دانشمندان در این مطالعه به این نتیجه رسیدند که عدم مصرف الکل خصوصا در افرادی با سابقه خانوادگی سرطان کولون، می تواند احتمال بروز سرطان کولون را کاهش دهد.

*** رابطه الکل با سرطان سینه

وی با اشاره به گفته کارشناسان که از حدود ۱۳ هزار سرطانی که در اثر مصرف الکل پدید می آید، ۳ هزار و ۲۰۰ مورد آن سرطان سینه است تاکید کرد:  بررسی نتایج ۵۳ تحقیق در این زمینه نشان می دهد به ازای هر وعده نوشیدنی الکلی در روز ، ۷ درصد شانس ابتلا به سرطان سینه افزایش می یابد.

زنانی که ۲ تا ۳ وعده الکل در روز مصرف می کنند، ۲۰ درصد بیشتر شانس ابتلا به سرطان سینه دارند.

نظری خاطرنشان کرد:‌ الکل به چند طریق شانس ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد:

– تاثیر بر متابولیسم استروژن: الکل بر روی متابولیسم استروژن تاثیر می گذارد و موجب بالا رفتن سطح استروژن خون می شود. سطح استروژن خون خانم هایی که الکل مصرف می کنند، بالاتر از خانم هایی است که الکل مصرف نمی کنند.

– کاهش سطح اسیدفولیک :نوشیدن الکل سطح اسید فولیک خون را کاهش می دهد. اسید فولیک در ترمیم و کپی برداری DNA ، نقش بسزایی دارد. پایین بودن سطح اسید فولیک ، درصد خطای همانند سازی DNA را افزایش می دهد و هر چه سطح خطای همانندسازی بیشتر باشد ، شانس سرطان سینه بیشتر است.

وی در پایان گفت:‌ برخی یافته ها نشان می دهد مبتلایان به سرطان سینه ای که در طول درمان و پس از پایان درمان الکل می نوشند ، شانس عود را افزایش می دهند.

منبع: فارس
برچسب‌ها: ,
آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار