معاون سازمان آب و برق خوزستان: ۸۵ درصد پیش بینی های بارندگی محقق نشد

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۴:۰۹ ق٫ظ
معاون سازمان آب و برق خوزستان: ۸۵ درصد پیش بینی های بارندگی محقق نشد [ad_1] اهواز – ایرنا – معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه پیش بینی بارندگی در این استان ۸۵ درصد به واقعیت نرسیده گفت: ۲٫۵ میلیارد مترمکعب از حجم ذخیره سدهای خوزستان خالی است. به گزارش ایرنا هوشنگ حسونی زاده شامگاه شنبه در ستاد بحران […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه پیش بینی بارندگی در این استان ۸۵ درصد به واقعیت نرسیده گفت: ۲٫۵ میلیارد مترمکعب از حجم ذخیره سدهای خوزستان خالی است. به گزارش ایرنا هوشنگ حسونی زاده شامگاه شنبه در ستاد بحران خوزستان در سالن شهید رجایی اظهار کرد: بر اساس پیش بینی هواشناسی باید در شهرستان بهبهان ۴۰ تا ۷۴ میلیمتر، در شادگان ۱۳۰ میلیمتر، در هندیجان ۱۴۰ میلیمتر و در اندیکا و لالی بیش از ۴۰ میلیمتر بارندگی در این هفته شاهد باشیم، این در حالیست که گزارش های هواشناسی نشان می دهد که ۸۵ درصد از پیش بینی های بارندگی در استان به واقعیت نپیوسته است.
وی با اشاره به برآورده نشدن توققعات از پیش بینی بارندگی شدید و سیلاب در ماه های گذشته افزود: هم اکنون ۲٫۵ میلیارد متر مکعب از ظرفیت سدهای خوزستان خالی است.
حسونی زاده همچنین نسبت به خطر فرسایش سواحل رودخانه های مارون- جراحی و زهره هشدار داد و گفت: بر اساس پیش بینی های فعلی حوضه رودخانه های مارون- جراحی و زهره بازه های بحرانی است و احتمال دارد ۵۰۰ متر از سواحل که در روستاها قرار دارد، ریزش کند بنابراین باید به اهالی اطراف اطلاع رسانی شود که از سواحل فاصله بگیرند.
وی تاکید کرد: با توجه به امکان تخلیه سیلاب در رامشیر از سیلاب بر موجود، مسیر این سیلاب بر باید پاکسازی شود تا بتوان این سیلاب را به تالاب شادگان هدایت کرد.
بر اساس این گزارش، هواشناسی در زمستان امسال سومین بار است که نسبت به بارش شدید و وقوع سیلاب هشدار می دهد اما در ۲ نوبت گذشته انتظارات برآورده نشد.

*موج جدید بارش از چهارشنبه
مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز در این نشست گفت: نقشه های پیش یابی نشان می دهد که با ورود سامانه بارشی، شاهد ابرناکی و وقوع بارندگی مناسب و رعد و برق در استان خواهیم بود.
کوروش بهادری افزود: در برخی نقاط احتمال بارش تگرگ و در شمال استان و منطقه زاگرس نیز احتمال بارش برف پیش بینی می شود.
وی میزان بارش ها را در شمال و شرق استان بیشتر از سایر نقاط دانست و اظهار کرد: احتمال طغیان و سیلاب بیش از همه در رودخانه های مارون و زهره وجود دارد.
به گفته وی امیدیه، ایذه، باغملک، بهبهان و هندیجان در روزهای آینده می توانند حادثه خیز باشند.
وی اظهار کرد: موج دوم بارش ها با ورود سامانه جدیدف بعد از یک وقفه یک روزه از چهارشنبه آغاز می شود که تا شنبه آینده ادامه می یابد.
بهادری اضافه کرد: پیش بینی می شود در موج دوم بارش شاهد ۸۰ میلیمتر بارندگی در برخی نقاط استان باشیم.
وی با بیان اینکه بهبهان و هندیجان بیش از سایر شهرها باران خواهند داشت افزود: برای اهواز بارش حدود ۱۸ میلیمتر باران در روزهای یکشنبه و دوشنبه پیش بینی شده است.
بهادری همچنین با اشاره به مواج بودن خلیج فارس در این روزها گفت: باید به ماهیگیران و صاحبان قایق ها هشدار داده شود که از دریاروی خودداری کنند.

*وزارت نیرو و افکار عمومی
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان نیز در این نشست با انتقاد از عدم پاسخگویی وزارت نیرو نسبت به وظایف خود گفت: ما در این نشست متوجه نشدیم که باید چه بگوئیم و چه پاسخی به مردم بدهیم، این در حالیست که وزارت نیرو باید پاسخگوی مردم خوزستان در این شرایط بی آبی و بی برقی باشد.
هاشم بالدی همچنین با اشاره به هشدارهای هواشناسی و سازمان آب و برق خوزستان مبنی بر وقوع سیلاب گفت: بر همین اساس در استان اعلام حالت آماده باش شود.
وی افزود: برخی عشایر و روستائیان در مسیر سیلاب ساکن هستند که باید به آنها اطلاع رسانی مناسب و به موقع شود.
بالدی اضافه کرد: برای بازگشایی احتمالی مسیرها در زمان وقوع سیلاب، هماهنگی و تقسیم کاری صورت گرفته تا شرکت نفت، سازمان آب و برق، بنیاد مسکن، جهاد نصر و … در این زمینه همکاری کنند.

*واکنش به غیبت وزیر نیرو
فرماندار اهواز نیز در این نشست از حضور نیافتن وزیر نیرو و ترک جلسه از سوی ۲ معاون وی انتقاد کرد و گفت: امیدوار بودیم که وزیر نیرو در این جلسه شرکت کند و گلایه های فرمانداران را بشنود زیرا در روزهای اخیر تبعات کم کاری های وزارت نیرو متوجه فرمانداران بوده است.
اسماعیل ارزانی بیرگانی با اشاره به بحران ناشی از قطع آب و برق در اهواز و چند شهر استان افزود: در پی وقوع این مشکلات و نارضایتی مردم، در سه هفته اخیر در فضای مجازی انواع آسیب های روحی و روانی را تحمل کرده ایم که امیدوار بودیم وزیر در این نشست حاضر می شد و به آنها پاسخ می داد.
حبیب الله آصفی فرماندار دزفول نیز در این جلسه گفت: در سیل امسال به دزفول ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است که در صورت داشتن امکانات و همکاری برخی دستگاه ها از جمله شرکت نفت می توانستیم جلوی بخشی از این خسارت ها را بگیریم.
بر اساس این گزارش، به گفته مدیران برق، مه گرفتگی شدید بعد از گرد و خاک اخیر باعث قطع برق در ۱۱ شهرستان شده که این مساله نیز موجب قطع آب در این شهرستان ها و خارج شدن پنج نیروگاه از مدار شده است.
این دومین بار است که در بهمن ماه امسال به دلیل افزایش رطوبت برق اهواز و چند شهر قطع می شود. پیش از این ۱۱ بهمن اهواز و شهرهای اطراف یک روز بدون آب و برق سپری کردند.
وزیر نیرو که گفته می شود برای بررسی مشکلات خوزستان امروز وارد اهواز شده است، در ستاد بحران استان، حضور نیافت. معاونان وی که در این نشست حاضر شده بودند نیز در نیمه های جلسه سالن را ترک کردند.
جلسات ستاد بحران امروز بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.
۷۱۵۱/۶۰۶۴
خبرنگار: نادره وائلی زاده** انتشار دهنده: محسن بهاروند

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار