معاون وزیر نیرو: بازیافت پساب های کشاورزی و صنعتی باید در برنامه قرار گیرد

تاریخ انتشار: شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۰:۱۱ ب٫ظ
معاون وزیر نیرو: بازیافت پساب های کشاورزی و صنعتی باید در برنامه قرار گیرد [ad_1] اهواز – ایرنا – معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو زهاب های کشاورزی را از مهم ترین چالش های محیط زیست دانست و گفت: بازیافت و تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب ها و زهاب ها کشاورزی و صنعت باید در دستور کار قرار گیرد. به گزارش ایرنا رحیم میدانی شنبه در سیزدهمین […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو زهاب های کشاورزی را از مهم ترین چالش های محیط زیست دانست و گفت: بازیافت و تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب ها و زهاب ها کشاورزی و صنعت باید در دستور کار قرار گیرد. به گزارش ایرنا رحیم میدانی شنبه در سیزدهمین همایش بین المللی شبکه های آبیاری و زهکشی در گیت بوستان اهواز اظهار کرد: بر اساس اصول توسعه پایدار، نسل امروز باید طوری از مواهب طبیعی و منابع بهره برداری کند که محیط زیست برای آیندگان حفظ شود اما کارنامه جوامع بشری خلاف این مساله را نشان می دهد.
وی اضافه کرد: ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد مترمکعب آب در دنیا برای کشاورزی مصرف می شود که نیمی از آن دوباره به طبیعت باز می گردد.
میدانی یکی از بزرگترین آلاینده های محیط زیست را این آب های برگشتی دانست که همراه با بقایای کود، سم، فلزات سنگین و آلوده کننده های دیگر همچون عوامل بیماری زا وارد محیط می شوند.
وی اظهار کرد: از سوی دیگر تقاضای غذا در ۵۰ سال آینده رو به افزایش است و اگر تلاش برای تولید از طریق دیم از ۲٫۷ به ۴٫۵ تن برسد می توان بدون افزایش سطح زیرکشت آبی این مقدار را تامین کرد، در غیراینصورت باید به افزایش ۴۰ درصدی آب برای کشاورزی آبی تن بدهیم و تبعات آن را بپذیریم.
میدانی با اشاره به مشکلات محیط های پذیرنده زهاب گفت: بالا بودن حجم زهاب فراتر از ظرفیت خودپالایی و نبود سامانه پذیرنده مناسب ، همچنین کیفیت نامناسب زهاب و آغشته بودن آن با آلاینده هایی که سلامت را به مخاطره می اندازد، مشکلات محیط های پذیرنده زهاب های کشاورزی است.
وی با تاکید بر استفاده از رویکرد نجات بخش برای طراحی زهکش ها افزود: با این دیدگاه دیگر نمی توان زهکشی را جدا ازآبیاری و انسان و محیط زیست در نظر گرفت و طراحی و ارزیابی کرد.
معاون وزیر نیرو تصریح کرد: در برخی کشورها نباید به دنبال افزایش سطح زیرکشت آبی باشیم بلکه باید به افزایش بهره وری آب، آب مجازی، افزایش عملکرد محصولات و جلوگیری از آلودگی محیط زیست روی بیاوریم که در کشور ما این مسائل در شورای عالی آب، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و سازمان محیط زیست مطرح شده است.
وی با بیان اینکه باید از تفکر ساخت محور به سوی توسعه همه جانبه گام برداشت افزود: تصمیم گیری باید به نفع ذینفعان اصلی و جوامع محلی صورت گیرد و باید در نظام مدیریت بهره برداری تلاش شود آسیب به محیط زیست به حداقل برسد.
میدانی همچنین گفت: وزارت نیرو در سال ۹۴ برای اولین بار در کشور حقابه زیست محیطی را به میزان ۱۰٫۸ میلیارد مترمکعب به رسمیت شناخت و آن را ابلاغ کرد.
وی افزود: ۹۰ درصد کشاورزی ایران به صورت کشت آبی است و توسعه این نوع کشت در مناطقی که ظرفیت داشته باشد در برنامه است.
وی اضافه کرد: با شناخت رفتار و نظام حاکم بر سامانه های زهکشی کشور باید به گونه ای عمل کنیم که پایداری سرزمین، به مخاطره نیفتد.
میدانی همچنین بر انجام تحقیقات کاربردی در مورد تجهیزات و ماشین آلات، ایجاد مزارع آزمایشی و مهندسی ارزش تاکید کرد و گفت: بازیافت و تصفیه فاضلاب ها و زهاب ها و استفاده مجدد از کشاورزی و صنعت اهمیت بیشتری بدهیم.
کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی (ICID) در طول دوران فعالیت خود، همایش های فنی و تخصصی با موضوعات مختلف مرتبط با آبیاری و زهکشی را برگزار می کند که از جمله این رویدادهای تخصصی، برگزاری همایش بین‌المللی زهکشی (IDW) است که از سال ۱۹۷۸ تاکنون هر چند سال یکبار در یکی از کشورهای عضو برگزار شده است.
آخرین همایش بین‌المللی زهکشی که دوازدهمین آن بود؛ در تیر ماه ۱۳۹۳ (ژوئن ۲۰۱۴) در شهر سن‌پترزبورگ روسیه برگزار شد.
سیزدهمین همایش از ۱۴ تا ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۵ (۴ تا ۷ مارس ۲۰۱۷) در ایران و در شهر اهواز در حال برگزاری است.

۷۱۵۱/۶۰۰۲
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشاردهنده : کبری آقازری

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار