معاون وزیر نیرو: ۱۰۰ میلیارد تومان برای رفع نواقص برق خوزستان اختصاص می یابد

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۲:۳۱ ق٫ظ
معاون وزیر نیرو: ۱۰۰ میلیارد تومان برای رفع نواقص برق خوزستان اختصاص می یابد [ad_1] اهواز – ایرنا – معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه ایستگاه های آب و فاضلاب خوزستان باید در کمترین زمان مجهز به دیزل ژنراتور شوند، گفت: وزارت نیرو ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای رفع مشکل برق خوزستان اختصاص می دهد. به گزارش ایرنا هوشنگ فلاحتیان شامگاه شنبه در ستاد […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه ایستگاه های آب و فاضلاب خوزستان باید در کمترین زمان مجهز به دیزل ژنراتور شوند، گفت: وزارت نیرو ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای رفع مشکل برق خوزستان اختصاص می دهد. به گزارش ایرنا هوشنگ فلاحتیان شامگاه شنبه در ستاد بحران خوزستان در سالن شهید رجایی اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که در نتیجه قطع برق و نبود برق اضطراری در تصفیه خانه های آب اهواز و تعدادی از شهرستان ها اتفاق افتاده است، مقرر شد این تصفیه خانه ها به سیستم برق اضطراری (دیزل ژنراتور) با ظرفیت ۱۵ تا ۴۰ مگاوات مجهز شوند.
وی با بیان اینکه قرار است ایستگاه های آب و فاضلاب خوزستان در کمترین زمان به دیزل ژنراتور مجهز می شوند افزود: با یک فروشنده در دوبی مذاکراتی شده است و قرار است این تجهیزات با ترک تشریفات و فوری برای رفع این مشکل خریداری شوند.
فلاحتیان اضافه کرد: خرید ۱۵ دستگاه مقره شور در اسرع وقت و بعد از ترک تشریفات نیز به تصویب رسیده است، البته تا زمان خرید، دستگاه هایی که به صورت امانت از سایر استان ها منتقل شده بود نگهدای می شود.
وی همچنین با بیان اینکه شرکت برق منطقه ای به یکی از بانک ها ۱۳۲ میلیارد تومان بدهکار است اظهار کرد: در این نشست مقرر شد وزارت نیرو مسئولیت این بدهی را بپذیرد تا این شرکت بتواند از بانک توسعه اسلامی وامی به مبلغ ۱۸۰ میلیون یورو دریافت کند.
فلاحتیان با بیان اینکه ظرفیت تولید برق در خوزستان سه برابر نیاز این استان است گفت: شرایط این استان حساس است و انتظار داریم این شرایط درک شود.

* آسیب پذیری یک سوم خطوط برق
مدیرعامل شرکت توانیر نیز در این نشست گفت: هشت هزار و ۵۰۰ کیومتر خط انتقال برق در خوزستان ایجاد شده که بیش از یک سوم آنها در معرض آلودگی محیطی و آسیب دیدگی است.
آرش کردی با بیان اینکه با تغییر اقلیم درکشور و منطقه روبه رو هستیم، افزود: سابقه حضور برق در خوزستان به بیش از چندین دهه می رسد این در حالیست که در سال های اخیر شاهد حوادثی در این بخش هستیم که هیچ طراحی و پیش بینی برای مقابله با آنها نشده است.
وی با اشاره به اینکه مقره های سیلیکونی در صنعت برق کمتر از یک دهه عمر دارد، اظهار کرد: بیش از ۹۳ هزار مقره در این استان نصب شده که قرار شده ۳۰ هزار مقره تعویض شوند و جنس آنها به سیلیکونی تغییر یابد که البته پیش از این برای تغییر این مقره ها اقدام جدی نشده بود.
کردی تاکید کرد: حجم حادثه ای که در این روزها برای شبکه برق استان اتفاق افتاده بسیار گسترده و خارج از پیش بینی صنعت برق بوده است.
وی گفت: ۲۴ پست حساس برق تا پیش از اردیبهشت ماه سال آینده باید با تزریق نقدینگی در خوزستان اجرا شود.
کردی با اشاره به شرایط حساس خوزستان تصریح کرد: این اقدامات نیاز به ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد که من و وزیر نیرو قول تامین آن را می دهیم.
بر اساس این گزارش، به گفته مدیران برق، مه گرفتگی شدید بعد از گرد و خاک اخیر باعث قطع برق در ۱۱ شهرستان شده که این مساله نیز موجب قطع آب در این شهرستان ها و خارج شدن پنج نیروگاه از مدار شده است.
این دومین بار است که در بهمن ماه امسال به دلیل افزایش رطوبت برق اهواز و چند شهر قطع می شود، پیش از این ۱۱ بهمن اهواز و شهرهای اطراف یک روز بدون آب و برق سپری کردند.
وزیر نیرو که گفته می شود برای بررسی مشکلات خوزستان امروز وارد اهواز شده است، در ستاد بحران استان، حضور نیافت. این دو مقام مسئول وزارت نیرو تنها در بخش اول جلسه ستاد بحران شرکت کرده و در نیمه های این نشست، به همراه استاندار سالن را ترک کردند که این مساله موجب اعتراض برخی از حاضران از جمله فرماندار اهواز شد.

/۶۰۰۲/۷۱۵۱
خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشاردهنده : کبری آقازری

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار