مناطق نفتخیز جنوب در دفاع مقدس

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۷ ق٫ظ
مناطق نفتخیز جنوب در دفاع مقدس جنگ، مهم‎ترین و سخت‎ترین طرح بازدارنده‌ای بود که دشمن اندک زمانی پس از پیروزی انقلاب از طریق ایادی خود در منطقه، به آن دست یازیده است. در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ هـ . ش ارتش عراق تحت تأثیر تحریکات استکبارجهانی و به بهانه ادعاهای واهی مرزی به ایران حمله کرد و قسمت‎هایی از سرزمین ما را تصرف نمود و بسیاری از مردم شهرها را به اسارت گرفت و به شهادت رساند و در این میان کارخانه‎ها، فرودگاه‎ها، تأسیسات، بیمارستان‎ها و مدارس و مهمتر از همه بخش‌هائی از تأسیسات نفت مورد هجوم وحشیانه قرار گرفته و با خاک یکسان شد.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار به نقل از روابط عمومی مناطق نفت خیز جنوب، جنگ، مهم‎ترین و سخت‎ترین طرح بازدارنده‌ای بود که دشمن اندک زمانی پس از پیروزی انقلاب از طریق ایادی خود در منطقه، به آن دست یازیده است. در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ هـ . ش ارتش عراق تحت تأثیر تحریکات استکبارجهانی و به بهانه ادعاهای واهی مرزی به ایران حمله کرد و قسمت‎هایی از سرزمین ما را تصرف نمود و بسیاری از مردم شهرها را به اسارت گرفت و به شهادت رساند و در این میان کارخانه‎ها، فرودگاه‎ها، تأسیسات، بیمارستان‎ها و مدارس و مهمتر از همه بخش‌هائی از تأسیسات نفت مورد هجوم وحشیانه قرار گرفته و با خاک یکسان شد.

تجاوز گسترده‎ ارتش عراق به میهن‎ما با تجهیزات و استعداد جنگی کامل صورت گرفت. بر اساس آمار جمع‎آوری شده از منابع مختلف استعداد جنگی عراق که بر علیه ایران به کار گرفته شد مشتمل بر ۱۲ لشکر، ۸۰۰ قبضه توپ، ۵۴۰۰ دستگاه تانگ و نفربر، ۴۰۰ قبضه ضدهوایی، ۴۰۰ فروند بالگرد (هلی‎کوپتر) و ۳۶۶ فروند هواپیما، پشتیبانی می‎شد.

آبادان و خرمشهر از مهمترین بنادر و از شهرهای جنوب محاصره، اشغال و جزو نخستین متصرفات ارتش بعثی قرار گرفته و افق خونین غروب گاهی کارون به غم نشست و دیگر آن جلوه‎ها و چشم‎اندازهای زیبا، بدیع و خاطره‎انگیز را از دست داده و در غم شهادت جوانمردان دلیرش به سوگ نشست.

به گفته‎ صدام، عراق در جبهه‎‎ای به طول ۵۵۰ کیلومتر توانست به عمق ۲۰ تا ۱۱۰ کیلومتر به داخل ایران نفوذ کند و وسعتی معادل فلسطین اشغالی را به تصرف خود درآورد. در این عملیات عراق نیروهای خود را تا پشت دروازه‎های اهواز به پیش راند.

وضعیت تاسیسات

تاسیسات وزارت نفت بویژه امکانات و تجهیزات عملیاتی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در اقتصاد کشور اهمیت استراتژیک و نقش بسیار حساس و حیاتی داشت. این امکانات دستمایه اصلی کسب درآمدهای ارزی و عامل اساسی تامین سوخت و انرژی برای مصارف بخش های مختلف اقتصادی محسوب می شد.

از سوی دیگر وضعیت خاص کارخانه ها و تاسیسات نفتی از نظر خطرات بالقوه ای که در طبیعت مواد نفتی و سوختی موجود است، به گونه ای بودکه حتی به فرض نبود هیچگونه عامل تهدید و خطر خارجی این تاسیسات از درون آسیب پذیر بوده و مواد موجود در آنها می توانست حتی برای تاسیسات و اماکن اطراف نیز یک عامل تهدیدکننده جدی محسوب شود.

حمله به تاسیسات

از نخستین روز آغاز رسمی جنگ ایران و عراق تاسیسات صنعت نفت ایران به عنوان اهداف بزرگ و قابل دسترس اقتصادی آماج حملات زمینی ، هوایی و موشکی دشمن قرار گرفت . از همان دقایق آغازین  روز ۲۹شهریور، گلوله  باران پالایشگاه بزرگ آبادان که در خط مقدم جبهه بود ،آغاز شد و خارک نیز به عنوان بزرگترین بندر صادراتی نفت ایران هدف حملات پی در پی هوایی دشمن قرار گرفت.این در حالی بود که ماهها قبل از شروع جنگ عملیات خرابکارانه در خطوط لوله نفتی ایران که عموما با تحریک همسایه غربی و کشور های معاند صورت می گرفت، به دفعات انجام گرفته و عملیات حفاری شرکت ملی نفت ایران در مناطق مرزی غرب کشور ابتدا با حملات ایذایی مختل و بدنبال آن با حمله مستقیم بعثی ها متوقف و تعدادی از تجهیزات و دکل های نفت به عراق منتقل شده بود.

در اوایل جنگ حملات دشمن بر نفت‎کش‎ها و دیگر کشتی‎های تجاری چندان گسترده نبود ؛ چون دشمن عملاً به گسترش جنگ در حوزه‎ی خلیج‎فارس نیازی نداشت.  با این وصف، بسیج تدریجی نیروهای مردمی، تقویت جبهه‎های جنگ از سوی ایران و در فشار قرار دادن متجاوز، موجب شد که دشمن با اهدافی چون قطع صدور نفت ایران، اخلال در روند واردات و صادرات، قطع راه‎های آبی و بالاخره بعد بین‎المللی دادن به جنگ در جهت درگیر کردن دیگر کشورهای منطقه، به پیشرفت جنگ، اقدامات تحریک‎آمیز خود را در خلیج‎فارس شدت داد و دردی ماه ۱۳۶۰ با حمله به دو کشتی خارجی عملاً امنیت خلیج فارس را مختل کرد.

بدین طریق آبراه‎های جنوب ایران ناامن شدند و عراق برای تحقق بخشیدن به اهداف استراتژیک خود گام بر می‎داشت.  در آن هنگام دولت ایران با درک موقعیت، فعالیت‎های گسترده‎ای را در جهت بازسازی مناطق و تأسیسات نفتی آغاز کرد.  افزایش تولید نفت که به دنبال این اقدامات و در پی همین سیاست صورت می‎گرفت، توانمندی ایران را در راهبردی واداره امور جنگ به وضوح نشان داد.

عراق با موشک‎های اگزوسه، آرما و هواپیماهای سوپراتانداردی که از فرانسه دریافت کرده بود، مرتب به پایانه‎های نفتی و نفت‎کش‎های ما ضربه می‎زد.

در طول سالیان جنگ، تاسیسات و کارخانجات شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب خسارات ناشی از ۲۵۰۰ حمله هوایی و موشکی راتحمل کرد. با این حال به عنوان سکاندار کشتی اقتصاد کشور تا واپسین روز جنگ برنامه حفظ توان واستمرارتولید به میزان متوسط ۳میلیون بشکه در روز را  به سر انجام رساند.

 

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار