در گفت و گوی اختصاصی قلم ماندگار با دکتر خدادادی متخصص ايمني شناسي باليني مطرح شد؛

موافق قلع و قمع درختان کنوکارپوس نیستم/ بطور تقریبی ۱۵ درصد جامعه آلرژی و افزایش حساسیت نشان می دهند/ضرورت اجرای صحیح پدافند غیر عامل برای پیشگیری از بحران تنگی نفس

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ | ۰۷:۳۹ ق٫ظ
موافق قلع و قمع درختان کنوکارپوس نیستم/ بطور تقریبی ۱۵ درصد جامعه آلرژی و افزایش حساسیت نشان می دهند/ضرورت اجرای صحیح پدافند غیر عامل برای پیشگیری از بحران تنگی نفس دکتر خدادادی در گفت و گو با قلم ماندگار گفت: بطور تقریبی ۱۵ درصد جامعه آلرژی و افزایش حساسیت نشان می دهند و به همین دلیل اجرای صحیح پدافند غیر عامل برای پیشگیری از بحران تنگی نفس در خوزستان ضروری است.

قلم ماندگار/ خوزستان:

دکتر علی خدادادی در گفت و گوی اختصاصی با قلم ماندگار گفت: بطور تقریبی ۱۵ درصد جامعه آلرژی و افزایش حساسیت نشان می دهند و به همین دلیل اجرای صحیح پدافند غیر عامل برای پیشگیری از بحران تنگی نفس در خوزستان ضروری است.

به گزارش قلم ماندگار، کونوکارپوس گیاهی است که معمولاً به صورت درختچه ای با ارتفاع ۵/۱ تا ۴ متر دیده می شود، البته گاهی اوقات می تواند به صورت درختی حتی تا ارتفاع ۲۰ متر نیز رشد کند. این درختچه متعلق به تیرۀ گیاه شناسی Combretaceae است. به دلیل سازگاری با هوای گرم و خشک، خاک خشک، شرایط ضعیف تهویه خاک، زهکشی بد، آلودگی هوا و نیز خاک های متراکم اهمیت با شکوهی در دهۀ گذشته در کشور و به ویژه در استان خوزستان پیدا کرده است. علاوه بر آن کنوکارپوس درخت همیشه سبز و مقاومی است که در مقابل شوری و گرما و کم آبی به خوبی تاب می آورد. در شهرها در کناره پیاده روها و میادین و خط میانی خیابان ها آن را می کارند و سایه خوبی هم دارد، با آنکه در آمریکا ( به ویژه سواحل کالیفرنیا و فلوریدا)، برزیل و بخش هایی از آفریقا کاشت می شود اما به نظر می رسد از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس وارد کشورمان شده است، همچنین در ایران علاوه بر استان خوزستان دو استان بوشهر و هرمزگان نیزمیزبان این درخت شده اند.
به گفته کارشناسان کنوکارپوس گیاهی سریع الرشد و همیشه سبز است و به همین دلیل برخی مدیران کشور علاقه خاصی به آن پیدا کرده اند و در نتیجه تبدیل به تجارتی شیرین برای برخی از تولیدکنندگان نهال آن شده است.
به گفته برخی کارشناسان محیط زیست این گونه یک گونه مهاجم به حساب می آید چرا که از نظر نیاز آبی و محیط زیست آن را برای مناطق جنوبی ایران مناسب نمی دانند و می بایست تحقیقات جامع و کاملی در این زمینه انجام شود تا در صورت وجود مشکل سریعا جلوی کشت بیش از حد آن گرفته شود.
البته شهرداری ها کنوکارپوس را به طور دایم آبیاری می کنند اما از آنجا که آب شیرین در مناطق جنوبی حکم طلا را دارد این گونه معنای واقعی اسراف در منابع آبی است که باید ساعات آبدهی کمتر شود زیرا این گیاه مقاومت زیادی به گرما و خشکی دارد.
در این زمینه با دکتر علی خدادادی دارای دکتری تخصصی ایمنی شناسی بالینی و دانشیار رسمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت و گو کردم .

وی می گوید: هر چند وارد کردن گیاه کنوکارپوس به کشور و به ویژه استان خوزستان کار اشتباه و غلطی بود و می بایست از گیاهان و درختان بومی استفاده می شد اما این گیاه می تواند در پاکسازی خاک از آلودگی نفتی، پاکسازی هوا و پیشگیری از ریزگردها و تصفیه هوا گزینه خوبی است ‌سرسبزی چشمگیری را برای شهرستان اهواز فراهم کرده است.
دکتر خدادادی می گوید: آلِرژی یا حَساسیت واکنش شدید سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل حساسیت زای گوناگون است و افرادی که دچار حساسیت هستند، دارای زمینه لازم در پاسخ به انواع الرژن که نسبت به مواد ظاهراً بی‌ضرر موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌ دهند گفت: برای مثال گرده گیاهان، می‌تواند سیستم ایمنی شخص آلرژیک را تحریک و فرد را با خطر جدی روبرو نماید.
رئیس جمعیت هلال احمر خوزستان افزود: هنگامی که بدن با آلرژن خاصی در تماس قرار می‌گیرد، واکنش سیستم ایمنی بسته به نوع الرژن باعث التهاب پوست، سینوس‌ها، راه‌های هوایی و دستگاه گوارش می‌شود. شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می‌تواند از تحریک جزئی تا شوک آنافیلاکسی که تهدید کننده‌ی حیات است، متغیر باشد. با اینکه آلرژی را نمی‌توان درمان کرد، اما می‌توان علائم آن را کاهش داد.
وی با بیان اینکه تنها ۱۵ درصد جامعه به آلرژی حساسیت دارند، گفت: بیشتر آلرژی‌ها با اجتناب از تماس با آلرژن‌ها، و تغییرات شیوه‌ی زندگی قابل کنترل هستند.
وی افزود: شیوع حساسیت و آلرژی به گیاهان (آلرژی فصلی) در کشور ما نسبتا قابل توجه است و قطعی ترین درمان این نوع از آلرژی تنفسی اجتناب از تماس با گرده گیاهان آلرژی زا است، بنابراین آگاهی از زمان گرده افشانی گیاهخان آلرژی زا می تواند کمک شایانی به کنترل و درمان این نوع از بیماری های تنفسی (آلرژی فصلی و یا بیماری آسم)داشته باشیم.
وی با بیان اینکه کاشت درخت کنوکارپوس می تواند برای ۸۵ درصد مردم مفید باشد، گفت: برای پیشگیری از حساست ۱۵ درصد جامعه حتما می بایست رسانه ها کمک کنند و با توجه به اینکه در حال حاضر کشور و به ویژه استان خوزستان دچار بحران بیماری منحوس کرونا، و شیوع آنفلوآنزا است حتما می بایست افراد زمینه دار با نظر پز شک خود پیش درمانی لازم را قبل از اولین بارندگی انجام دهند یعنی قبل از اولین بارش پاییزی داروهای تجویز شده خود را استفاده کنند.
وی ادامه داد: افراد دارای تنگی نفس و حساس باید حتما در اولین بارش پاییزی در خانه بمانند و ماسک بزنن و داروهای خود را مصرف کنند تا با توجه به شرایط کرونا یکباره باتوجه به مراجعات سال‌های قبل ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر به بیمارستان ها هجوم نیاورند.
خدادادی گفت: نیروها های درمانی وامدادی آمادگی لازم را برای مقابله با این بحران داشته باشند و مکان مناسبی نیز در این خصوص در نظر گرفته شود.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر خوزستان همچنین یادآور شد: سرشاخه درخت ها و عامل گرده ها نیز باید هرس کرد و نباید تنه درخت را قطع کرد زیرا که قطع درخت کمکی نخواهد کرد و تنها باعث ضربه زدن به محیط زیست می شود.
خدادادی در پایان با تاکید بر اینکه موافق قلع و قمع درختان کنوکارپوس نیستم گفت: درحال حاضر برای اینکه این گیاه را به عنوان متهم اصلی بحران تنفسی معرفی کنیم باید تحقیقات علمی بیشتری در این زمینه انجام داد.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز با اشاره به آغاز بارش های پاییزی از ماه جاری و اینکه این روزها بیمارستان ها درگیر بیماران کرونایی هستند از شهروندان خواست برای پیشگیری از تنگی نفس و بروز بحرانی دیگر در معرض بارندگی قرار نگیرند و در خانه بمانند.

دکتر فرهاد ابول نژادیان افزود: در چنین شرایطی عدم خروج از منزل برای کارمندان ادارات و شرکت ها که باید به محل کار بروند عملا غیر ممکن است.

وی گفت: بر این اساس با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان بهداشت و پزشکان معتقدند تنگی نفس ناشی از بارش های پاییزی احتمال دارد عوارض ویروس کرونا را تشدید نماید و باعث بروز بحران در استان و بیمارستانها شود، بی شک تعطیلی ادارات و عدم خروج مردم از منازل میتواند مانع بروز بحرانی دیگر شود.

ابول نژادیان در پایان یادآور شد: براساس پیش بینی سازمان هواشناسی از امروز برخی شهرهای استان میزبان اولین باران پائیزی خواهند بود.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار