نامگذاری خیابانها و معابر دزفول تنها با اسامی فارسی

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۰:۵۳ ب٫ظ
نامگذاری خیابانها و معابر دزفول تنها با اسامی فارسی [ad_1] دزفول – ایرنا – معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه دزفول و دبیر شورای نامگذاری این شهرستان گفت:طبق دستورالعمل وزارت کشور از این پس خیابانها و معابر این شهر تنها با اسامی فارسی نامگذاری می شوند. به گزارش ایرنا امیر عیسی زاده روز سه شنبه در نخستین نشست شورای نامگذاری خیابانها و معابر دزفول […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه دزفول و دبیر شورای نامگذاری این شهرستان گفت:طبق دستورالعمل وزارت کشور از این پس خیابانها و معابر این شهر تنها با اسامی فارسی نامگذاری می شوند. به گزارش ایرنا امیر عیسی زاده روز سه شنبه در نخستین نشست شورای نامگذاری خیابانها و معابر دزفول در سالن جلسات فرمانداری افزود:بر اساس مصوبه شورای نامگذاری وزارت کشور ، شورای نامگذاری شامل یک فرد متخصص زبان و ادبیات فارسی ، کارشناس جغرافیا و چند کارشناس دیگر تشکیل شده و خیابانها ، معابر ، کوچه ها ،جاده های خروجی،کوه ها ،کوهپایه ها ، رودخانه و دیگر مکان ها که فاقد نام می باشند نامگذاری شده و در تقسیمات کشوری از این نامگذاری ها استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه نامگذاری ها در کمیته ویژه ای بررسی و تایید خواهند شد گفت:شورای شهر دزفول در مورخه ۲۴ آذرماه تعدادی از خیابانهای بدون نام دزفول را مشخص و نام های پیشنهادی را ارائه داده است که در این شورا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
دبیر شورای نامگذاری دزفول اضافه کرد:در شورای شهر خیابان حد فاصل پیام ۲۱ و پارک رسالت دزفول به نام محمد نامگذاری و پیشنهاد شده است که در این شورا این موضوع بررسی می شود.
وی با اشاره به قوانین وزارت کشور در خصوص نامگذاری خیابانها و معابر شهری گفت:حفظ هویت و جنبه های تاریخی مورد تاکید وزارت کشور می باشد ضمن اینکه نامگذاری هایی که صورت می گیرد باید به تقویت حاکمیت ملی منجر شود و از واژگان فارسی در نامگذاری ها استفاده شود .
وی افزود:طبق این مصوبه از انتخاب نام و اشخاص و افراد جز در موارد خاص نباید استفاده شود ضمن اینکه نباید در نامگذاری ها از اعداد استفاده نشود.
فرماندار دزفول نیز در این نشست گفت:نامگذاری خیابانها ، کوچه ها و معابر دزفول به نام شهدا اقدام ارزشمند و ماندگاری در راستای زنده نگه داشتن نام و یاد شهداست.
حبیب الله آصفی با تاکید بر اینکه در نامگذاری خیابانهای دزفول از فرهیختگان و دانشمندان و ادبای دزفولی نیز استفاده شود گفت: شاعران و فرهیختگان بسیاری در دزفول وجود دارد که نامی از آنها در نامگذاری شهری نیامده و باید به این امر توجه شود.
وی بر نقش تاریخی اسامی که در دزفول نامگذاری می شوند نیز تاکید کرد و افزود:در صورت مشارکت خیرین در بهسازی و زیبا سازی معابر و ساباط ها در دزفول می توان اسامی برخی معابر و ساباط ها را که توسط این افراد خیر بهسازی شده به نام آنان نامگذاری کرد.
فرماندار دزفول میراث،کشاورزی و گردشگری را محور ادارات دانست و گفت:قمش های دزفول از جمله میراث ارزشمند و بی نظیر شهرستان دزفول هستند که در نامگذاری ها باید به آنها توجه کرد .
وی همچنین خواستار تهیه نقشه ای با اسامی قدیم خیابانهای دزفول شد تا ضمن توجه به شناسنامه تاریخی شهر این نقشه ثبت ملی شود.
عظیم سرافراز رئیس شورای اسلامی شهرستان دزفول نیز در این نشست گفت:پیش از این درخواست تغییر نام و یا نامگذاری خیابانهای بدون نام توسط ادارات و یا ستادهای مردمی به شهرداری ارسال می شد و در کمیسیون فرهنگی شورای شهر مورد بررسی و تصویب قرار می گرفت.
وی افزود:در این کمیسیون نیز که با حضور نمایندگان اداره ها و نهادهای مختلف و متخصصان امر برگزار می شد موضوع بررسی و نام پیشنهادی در صحن علنی شورا تصویب می شد و در نهایت به تایید فرمانداری می رسید.
وی با اشاره به اینکه تاکنون ۹۹ درصد خیابانها و کوچه های نامگذاری شده از سوی شورای اسلامی شهر توسط فرمانداری تایید شده است گفت:تلاش بر این بوده اسامی قدیمی در دزفول باقی بمانند ضمن اینکه در شورای دوره دوم نیز اولویت با نامگذاری نام شهدا بود و اینگونه نیز عمل شد .
در این نشست مقرر شد کمیته ای تشکیل و مکان هایی که نام قدیمی دارند و نام جدیدی برای آنها در نظر گرفته شده در این کمیته بررسی و از اسامی قدیمی آنها استفاده شود تا به گذشته تاریخی مکان های دزفول لطمه وارد نشود.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار