دکتر ایرج مزارعی کارشناس روابط بین الملل و مدرس دانشگاه:

نقش دلار در راهبرد آمریکا و حمایت از خاشقچی

تاریخ انتشار: شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۸:۲۷ ب٫ظ
نقش دلار در راهبرد آمریکا و حمایت از خاشقچی دکتر مزارعی: متاسفانه هزاره سوم با قتل و کشتار زیادی آغشته شده است که به جرات میتوان گفت مهندسی و شکل گیری همه انها از طرف غرب و در راس آن سیاست های امپریالیستی امریکا بوده است .

قلم ماندگار:

متاسفانه هزاره سوم با قتل و کشتار زیادی آغشته شده است که به جرات میتوان گفت مهندسی و شکل گیری همه انها از طرف غرب و در راس آن سیاست های امپریالیستی امریکا بوده است . موضوع قتل خاشقچی نیز که اتفاقا خود وابسته امنیتی به عربستان سعودی و آمریکا دارد و مرتکب جنایات زیادی نیز شده است در بحث حقوق بشر و افکارعمومی جامعه جهانی انعکاس زیادی داشت و همه کشورهای جهان این حرکت مذموم و نکوهیده را بشدت رد کردند ، بجز ترامپ که بن‌سلمان را محور حمایت راهبردی خود قرار داده و از سیاستهای این شاهزاده حمایت قاطع کرده است .

نمیتوانم این موضوع را “جنایت قرن” نامگذاری نمایم چرا که وقتی جنایت داعش را در یمن ، سوریه و عراق مورد بررسی خود قرار میدهیم به این مهم میرسیم که عمق جنایت در آنجا بسیار بیشتر بوده است . اما این موضوع از رویکرد دیگری نیز برخوردار است ، چرا که ترور روزنامه نگار سعودی جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول تنها به شاهزاده بن سلمان متهم اصلی آن آسیب نمی رساند، بلکه به سیاست اصلی راهبرد آمریکا در خاورمیانه آسیب و صدمه اساسی و ویران کننده زده است .

اشتباهی که رئیس جمهور دونالد ترامپ و جرد کوشنر، داماد وی یعنی تدوین کنندگان اصلی این راهبرد مرتکب شدند ، این است که شاهزاده بن سلمان را محور اصلی راهبرد حمایتی خود قرار دادند و عملا با نزدیک شدن طناب محکومیت به گردن وی طناب ضد دموکراسی و ضد حقوق بشری را از گردن بن سلمان درآوردند و با این راهبرد خود مانع از فروپاشی کامل نظام سلطنتی عربستان شدند و با نگاه سودگرایانه و اقتصادی خود منافع آنی آمریکا را تامین کردند هرچند که منافع دراز مدت و پایدار آمریکا که همان پرچمداری دموکراسی در جهان بود به معنی واقعی زیر سوال رفت .

البته به موازات ان باید اختلافات داخلی امریکا نسبت به این موضوع را نیز مدنظر قرار دهیم چرا که کنگره و سازمان سیا موضع مستقلی از کاخ سفید اتخاذ کره اند ،
و گمان نمی کنم تلاش های بی وقفه ترامپ برای تبرئه شاهزاده بن سلمان از جنایت قتل خاشقجی با موفقیت کامل در این زمینه همراه شود.

شواهد و قراین نیز نشان میدهند که دوستان شاهزاده بن سلمان از اطراف وی چه به شکل مستقیمم و چه غیر مستقیم در حال جدا شدن هستند. بعنوان مثال شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی هنگام سفر اخیر خود به ریاض با شاهزاده بن سلمان دیدار نکرد و بن سلمان برخلاف عادات خود در هنگام دیدار این میهمان اماراتی با پدرش ملک سلمان بن عبدالعزیز حضور نیافت و با توجه به روابط منحصر بفرد این دو یعنی بن سلمان و بن زاید این مسئله قابل تعمق است ، که صد البته سفر امروز بن سلمان به ابوظبی را میتوان در همین راستا نیز تحلیل و ارزیابی کرد .

نکته قابل توجه تر این است که ترامپ علی رغم اینکه اشراف کامل به سیاست های تقابل گونه خود با دموکراسی و حقوق بشر دارد اما وقتی که سود دوشیدن گاو شیرده را میبیند تمام مباحث ماهوی و پذیرفته شده انسانی را زیر پا میگذارد و صرفا دلار و سود را بعنوان راهبرد اساسی خود فارغ از نگاه افکار عمومی جهان ملاک قرار میدهد .
بنابراین به نظر میاد که روابط عربستان و آمریکا تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت که شاهزاده بن سلمان از قدرت خارج شود، زیرا تمام شاهزاده گان در خاندان حاکم عربستان خواهان حفظ روابط با آمریکا و تزریق دلار نفتی خود به این کشور هستند و آمریکا نیز غیر از این منافع چیزی از شاهزادگان نمیخواهد ، هر چند راهبرد آنها در جهان ویران شود .‌

دکتر ایرج مزارعی
کارشناس روابط بین الملل و مدرس دانشگاه

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار