نماینده مردم اهواز: خوزستان نیازمند توجه ویژه دولت است

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۴:۵۰ ق٫ظ
نماینده مردم اهواز: خوزستان نیازمند توجه ویژه دولت است [ad_1] اهواز ـ ایرنا ـ نماینده مردم اهواز، حمیدیه و باوی در مجلس شورای اسلامی گفت: به رغم تلاش های ارزنده و خدمات صادقانه مجموعه دولت تدبیر و امید در سطح ملی ولی به دلیل عمق محرومیت در این استان نیازمند توجه جدی دولت هستیم. به گزارش ایرنا جواد کاظمی نسب الباجی شامگاه چهارشنبه در […]

[ad_1]


اهواز ـ ایرنا ـ نماینده مردم اهواز، حمیدیه و باوی در مجلس شورای اسلامی گفت: به رغم تلاش های ارزنده و خدمات صادقانه مجموعه دولت تدبیر و امید در سطح ملی ولی به دلیل عمق محرومیت در این استان نیازمند توجه جدی دولت هستیم. به گزارش ایرنا جواد کاظمی نسب الباجی شامگاه چهارشنبه در شورای اداری خوزستان با حضور معاون اول رییس جمهوری با اشاره به مطالبات و مشکلات مردم اهواز و خوزستان درحوزه های مختلف گفت: رفع این محرومیت ها همت بلند و اراده محکم دولت به ویژه معاون اول رئیس جمهوری به عنوان فرمانده ستاد مقاومتی و چهره مورد اعتماد مقام معظم رهبری و رییس جمهوری را می طلبد.
وی اضافه کرد: تنوع و گستردگی فعالیتها در حوزه صنعت یکی از مولفه های توسعه استان و عرصه مهم رونق تولید و اشتغال استان است.
وی ادامه داد: به دلیل سیاست ها و رویکردهای غلط دولت گذشته در ابعاد بین المللی و داخلی شاهد رکود و تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی و کارگاهها به ویژه کارخانجات بزرگ در اهواز و خوزستان از جمله گروه ملی صنعتی فولاد خوزستان، لوله سازی اهواز، صنایع نیشکر هفت تپه و غیره بودیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۴۰۰ واحد صنعتی و کارگاهی و ۱۴شهرک صنعتی در استان نیمه تعطیل یا تعطیل هستند، تصریح کرد: این امر علاوه بر کاهش تولید موجب بیکار شدن هزاران نفر و تحمیل بدهی کلان بر این واحدها شده است.
الباجی توضیح داد: انتظار می رود برای توانمند سازی این واحدها در قالب یک طرح ضربتی با تخصیص اعتبار ویژه بخشی از موانع ایجاد شده در صنعت آسیب دیده خوزستان برطرف شود.
وی بیان کرد: بسیاری از صنایع بزرگ و تولیدی خوزستان به ویژه درحوزه پتروشیمی ها، نیشکر و فولاد، وابسته به صندوق بازنشستگی کشور و بانک هاست به همین دلیل با توجه به تمرکز دخل و خرج و فرایند تصمیم سازی این صنایع در پایتخت، بخش اعظم این واحدها هیچ گونه هماهنگی با مدیریت استان ندارند و متاسفانه فاقد زمینه و کارکرد اجتماعی در مناطق محل استقرار خود هستند.
این نماینده مجلس تصریح کرد: این صنایع بیشترین آسیب را به زیرساخت های استان اعم از محیط زیست، آب ، راه و سایر حوزه ها وارد می کنند اما در مقابل خدمات لازم را به شهروندان خوزستانی به ویژه در حوزه اشتغال، جذب نیروی جوان و جویای کار بومی و کاهش آسیبهای اجتماعی و کمک به آموزش و تحصیل جوانان ارایه نمی دهند.
الباجی تاکید کرد: خوزستان با بحران فراگیر زیست محیطی بی سابقه ای مواجه است و پیامد های ناشی از این بحران کمتر از آثار منفی هشت سال جنگ تحمیلی نیست.
وی افزود: هر گونه تغییر در هر یک از عوامل برقرار کننده تعادل درمحیط زیست بدون تردید موجب تغییر در سایر عوامل ودر نهایت موجب برهم خوردن تعادل و تغییر تناسب محیط زیست می شود.
این نماینده مجلس گفت: نگران سلامتی شهروندان و محیط زیست و آینده این استان هستیم چرا که مسایلی مانند آلودگی هوا، آب و خاک و پدیده گرد و غبار ، بحران کم آبی ، افزایش ابتلا به سرطان های مختلف و ده ها چالش زیست محیطی دیگر عرصه زندگی را بر مردم تنگ کرده اند.
وی اظهار کرد: راه مقابله با کانون های داخلی ریزگردها در خوزستان فقط نهال کاری و مالچ پاشی نیست بلکه باید پهنه های آبی استان را احیا کرد و این امر جز از رهگذر تامین حقآبه مورد نیاز کشاورزان که زمینهای آنها به علت نبود آب به کانون ریزگرد تبدیل شده اند، امکان پذیر نخواهند بود.
الباجی ادامه داد:باید مردم را وارد کار کرد و زمینه کشت محصولات در این زمین ها توسط کشاورزان را فراهم کرد تا با این کار کانونهای خاک را مهار کنیم،
وی با تاکید بر لزوم ادامه آبیاری درختان کشت شده برای مهار ریزگردها ، تاکید کرد: درختکاری بعد از پنج سال نتیجه خواهد داد و در این مدت مردم همچنان با بحران ریزگردها مواجه خواهند بود.
وی توضیح داد: شهرستان کارون در استان خوزستان ۱۸۰ هزار نفر جمعیت دارد و محدوده ای شامل ۲۰شهرک و روستا تابع آن هستند ولی متاسفانه حتی یک هکتار از زمینهای این شهرستان هم تحت پوشش طرح احیاء کشاورزی مقام معظم رهبری قرار نگرفته است.
وی افزود: در صورتی که این زمینها حاصلخیز هستند و رودخانه کارون از قلب این شهرستان می گذرد.
این نماینده مجلس بیان کرد: خسارت ناشی از سیل بهار سال ۹۵کشاورزان خوزستان تا کنون پرداخت نشده که از معاون اول رئیس جمهوری تقاضای رفع این مشکل را داریم.
وی در ادامه گفت:با توجه به گسترش آلاینده های زیست محیطی و افزایش تعداد بیماران تنفسی، و اپیدمی های فعال پوستی و انگلی ، توسعه مراکز خدمات درمانی در استان با هدف جلوگیری از سونامی سرطان و غیره یک ضرورت جدی است.
الباجی تاکید کرد: از دولت انتظار داریم برای تصویب طرح و اعتبار لازم برای ساخت بیمارستان ویژه بیماریهای تنفسی در اهواز و تامین اعتبار دو بیمارستان دیگر در شهرهای حمیدیه و ملاثانی دستور مقتضی را صادر کند.
وی گفت: متاسفانه منابع نفتی در خوزستان تاکنون فقط عامل آلایندگی بوده و هیچ گونه اقدامی جهت خدمات دهی به مردم مناطق نفت خیز از جمله ساخت مدارس ، عمران روستاها ، بهداشت ، جاده و گازرسانی و اشتغال به عمل نیاورده است.
مغعاون اول رئیس جمهوری به همراه وزیران جهاد کشاورزی و صنعت معدن تجارت روز چهارشنبه برای افتتاح چند طرح به استان خوزستان سفر کرده است.
۷۱۶۴/۶۰۰۲/۶۰۶۴
خبرنگار : عاطفه جوادی**تنظیم : محسن بهاروند

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار