نماینده ولی فقیه در خوزستان: جندی شاپور افتخاری برای ایران و مسلمانان جهان است

تاریخ انتشار: سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۲ ب٫ظ
نماینده ولی فقیه در خوزستان: جندی شاپور افتخاری برای ایران و مسلمانان جهان است [ad_1] دزفول – ایرنا – نماینده ولی فقیه در استان خوزستان گفت: مرکز علمی جندی شاپور با سابقه درخشان علمی در دوران کهن ، مظهر افتخار ایرانیان و مسلمانان جهان است. دانشگاه جندی شاپور دزفول در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.نخستین […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – نماینده ولی فقیه در استان خوزستان گفت: مرکز علمی جندی شاپور با سابقه درخشان علمی در دوران کهن ، مظهر افتخار ایرانیان و مسلمانان جهان است. دانشگاه جندی شاپور دزفول در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
نخستین نظام نامه آموزش عالی ۱۸۰۰ سال پیش در دانشگاه جندی شاپور شکل گرفت.
به گزارش خبرنگار ایرنا آیت الله سیدمحمدعلی موسوی جزایری روز سه شنبه در آئین افتتاحیه نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور در محل سالن اجتماعات دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول افزود:تاریخ جندی شاپور بیانگر شکوه ایرانیان و مظهر افتخار مسلمانان است چرا که این مرکز علمی با ورود اسلام به سرزمین ایران همچنان تا سالها در اوج علمی جهان قرار داشت و با نشاط علمی به فعالیت پرداخت.
وی با بیان اینکه جندی شاپور یک مسئله مهم و بین المللی است که باید با تمام ظرفیت مورد توجه قرار گیرد افزود: آنچه که امروز برای ما تکلیف ایجاد می کند ادامه فعالیت های علمی و پژوهشی جندی شاپور می باشد چرا که این ظرفیت علمی در دزفول و دیگر شهرهای استان خوزستان وجود دارد.
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با اشاره به فعالیت چشمگیر حوزه های علمیه در این استان گفت: وجود پنجهزار طلبه در حوزه های علمیه خوزستان از دیگر ظرفیت های شاخص این استان می باشد ضمن اینکه یکی از حوزه های پویا در خوزستان در دزفول فعالیت دارد.
وی به تاریخ جندی شاپور و سابقه درخشان این مرکز علمی در ۱۸۰۰ سال پیش اشاره کرد و گفت:برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور اقدامی شایسته درراستای معرفی هر چه بهتر این سرمایه علمی است.
آیت الله موسوی جزایری از دانشگاه جندی شاپور به عنوان یکی از چهار مرکز علمی بزرگ جهان در دوران کهن نام برد و گفت:در دوران گذشته چهار مرکز علمی مهم در آسیای مرکزی و حتی دنیا وجود داشت که دارالعلم جندی شاپور یکی از آنها بود.
وی با اشاره به تدریس پزشکی ، کیهان شناسی ، ریاضیات و سایر علوم در مرکز علمی جندی شاپور در دوران کهن و حضور دانشمندان یونانی ، هندی در این مرکز گفت: دارالعلم جندی شاپور در دوران گذشته از ظرفیت علمی بسیار بالایی برخوردار بوده که باید تلاش کرد این ظرفیت علمی بار دیگر احیا شود.
نماینده ولی فقیه در خوزستان با بیان اینکه فعالیت های علمی جندی شاپور در دوران اسلام هم ادامه داشت گفت:در زمان امام علی(ع) ،کمال و نشاط علمی در این مرکز متجلی شد.
وی در خاتمه از بانیان برگزاری اولین کنگره بین المللی جندی شاپور تجلیل کرد و گفت: این کنگره مهم و بین المللی با هدف بسیار خوبی برگزار شده و حضور میهمانانی چون دکتر فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و سایر شرکت کنندگان جای تقدیر دارد.
محمدرضا عصاری دبیر این کنگره نیز با ارائه گزارشی از روند پیگیری و اجرای این کنگره در سخنانی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول از شهریورماه سال ۹۳ پیگیر برگزاری این کنگره بین المللی بود گفت:ماندگاری آثار و دستاوردهای کنگره یکی از اهداف مهم این کنگره است.
وی گفت: هدف از برگزاری این کنگره معرفی میراث ارزشمند تاریخی جندی شاپور به مردم جهان می باشد ضمن اینکه این کنگره آغازی برای معرفی هرچه بیشتر این پیشینه فرهنگی است.
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با بیان اینکه دانشگاه جندی شاپور منشاء تولید علم بوده و نخستین نظام نامه آموزشی و بیمارستان در جهان در این دانشگاه در سال ۲۷۱ میلادی راه اندازی شده افزود: متجلی کردن توانمندی و ظرفیت های منطقه از دیگر اهداف مرکز تحقیقات جندی شاپور می باشد.
عصاری گفت:در ۲ سال گذشته آثار علمی مرتبط با جندی شاپور در جهان شناسایی شده و هشت کتاب مرجع در این خصوص گردآوری شده است که امروز رونمایی می شوند.
وی گفت:با فراخوان صورت گرفته ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره جندی شاپور ارسال شد که از این تعداد ۱۲ مقاله سفارشی از نخبگان در زمینه تاریخ،فرهنگ و علوم مرتبط با جندی شاپور می باشد.
وی افزود:پنج مقاله خارجی نیز درخواست شد که داوری آنها توسط ۲۰ داور انجام شد و از بین کل مقالات دریافتی ۵۷ مقاله پذیرفته شد ضمن اینکه انجام ۱۰ سخنرانی کلیدی علمی از دیگر برنامه های این کنگره ۲ روزه است.
اولین کنگره بین المللی جندی شاپور که از سوم اسفند ماه به میزبانی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول آغاز شده تا چهارم اسفندماه ادامه دارد.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی در شهر جندی شاپور تاسیس شد.
آثار برجای مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
احتمال داده می شود محوطه تاریخی جندی شاپور دزفول بین ۸۸۰ تا ۱۲۰۰ هکتار وسعت داشته باشد که دانشگاه جندی شاپور به عنوان نخستین دانشگاه بشر در ۱۰۰ هکتار میانی این محوطه واقع شده است .
۶۰۶۸/۷۲۸۱/۷۲۷۸
خبرنگاران:زهرا دهقان و رقیه کردی **انتشار: محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار