رانت خواری در بازار فولاد!

نوسانات پرمعنا در بازار فولاد

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۵ ب٫ظ
نوسانات پرمعنا در بازار فولاد در حالیکه انتظار بود دخالت معاونت وزارت “صمت” بر پایه استدلال پاره ای از بازرگانان عرضه کننده محصولات نهایی فولاد اعم از میلگرد و ورق به سمت کاهش نرخ در بازار پیش برود اما عدم تقاضای کافی امروز برای یک محموله ۳۰ هزار تنی اسلب عرضه شده از سوی شرکت فولادخوزستان در بورس کالا بسیاری از آگاهان را با تعجب روبرو نمود.

قلم ماندگار:


به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار، در حالیکه انتظار بود دخالت معاونت وزارت “صمت” بر پایه استدلال پاره ای از بازرگانان عرضه کننده محصولات نهایی فولاد اعم از میلگرد و ورق به سمت کاهش نرخ در بازار پیش برود اما عدم تقاضای کافی امروز برای یک محموله ۳۰ هزار تنی اسلب عرضه شده از سوی شرکت فولادخوزستان در بورس کالا بسیاری از آگاهان را با تعجب مواجه کرد.

در شرایطی که برای محموله ۳۰ هزار تنی عرضه شده امروز فقط ۲۶ هزار تن تقاضا وجود داشت و ۴ هزارتن هم مازاد در کف بازار بورس کالا بدون مشتری مانده بود همین روند در مورخه ۱۰ مرداد به گونه ای معکوس رقم خورده بود.

در آن تاریخ عرضه ۳۰ هزار تنی محصول اسلب شرکت فولاد خوزستان با تقاضایی معادل ۸۰ هزار تن مواجه گشت در حالیکه بازار همچنان در هیجان مازاد تقاضا بسر می برد!

بزعم پاره ای از کارشناسان مدیریت بازار مصرف فولاد نمی تواند به کنترل صرفا قیمت از سوی معاونت وزارت صمت در حوزه “فولادخام” تعریف گردد و از سوی دیگر بازار محصولات نهایی بامان خدا رها شود.

این دو رویداد پرمعنا در حالی حادث شده اند که قیمت هر کیلو میلگرد در محدوده ۴۵۰۰ تومان و قیمت هر کیلو ورق در حول و حوش ۴۴۰۰ تومان دور می زند.

در تحلیل این رویداد و نحوه مدیریت بازار فولاد و تاکید معاونت وزارتخانه صمت در کنترل یک سویه و رها نمودن قیمت محصول نوردی که به دست مصرف کننده نهایی میرسد حدفاصلی معادل هرکیلو دو هزار تومان است که بجز رانت هیچ نامی بر ان نمی توان نهاد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: ,
آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار