دکتر پریسا اعتصام:

نکانی در خصوص داروی آداپالن/ درمان آکنه یا…

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۵ ق٫ظ
نکانی در خصوص داروی آداپالن/ درمان آکنه یا… کارشناس دارویی دفتر تحقیق و توسعه آموزش مردمی معاونت غذا و داروی اهواز گفت:  یکی از فرآورده های پوستی از دسته رتینوئید ها که برای آکنه ممکن است پزشک برای شما تجویز کرده  باشد، آداپالن است.این دارو با نام تجاری دیفرین (Differin) و نام های دیگر در بازار دارویی موجود است.

قلم ماندگار:

دکتر پریسا اعتصام کارشناس دارویی دفتر تحقیق و توسعه آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز  در گفت و گو با پایگاه خبری قلم ماندگار، گفت:  یکی از فرآورده های پوستی از دسته رتینوئید ها که برای آکنه ممکن است پزشک برای شما تجویز کرده  باشد، آداپالن است.این دارو با نام تجاری دیفرین (Differin) و نام های دیگر در بازار دارویی موجود است.

وی افزود: آداپالن عمدتا جهت درمان آکنه ولگاریس و روزاسه به کار میرود. این دارو به شکل پماد یا ژل عمدتا غروب یا  یک بار در روز قبل از خواب به کار می رود مگر اینکه پزشک دستور متفاوتی به شما داده باشد. این دارو فقط برای استفاده موضعی است و برای مصرف خوراکی یا چشمی و داخل واژینالی و… نمی باشد.

دکتر اعتصام  ادامه داد: دست های خود را قبل و بعد استفاده بشویید و ناحیه ای که دارو استفاده میکنید قبل از استفاده به خوبی تمیز کنید و مطمین باشید به خوبی خشک شده باشد.

کارشناس دارویی دفتر تحقیق و توسعه آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: یک حس زودگذر گرما و سوزش به مدت کوتاهی بعد از مصرف ممکن است رخ دهد. علایم و نشانه های پوستی مانند اریتم و قرمزی، خشکی، پوسته پوسته شدن، سوزش، سوختگی یا خارش ممکن است در طول درمان رخ دهد.این موارد بیشتر در طول ۲-۴ هفته اول متداول است و معمولا با ادامه مصرف کمتر می شود.

وی گفت: مرطوب کننده ها ممکن است در صورتی که لازم باشد، تجویز گردند .بر اساس شدت تحریکات پوستی ،می توان مرطوب کننده به کار برد یا دفعات استفاده را کمتر کرد یا مصرف را قطع نمود.

دکتر اعتصام بیان کرد: در طول چند هفته اول درمان ممکن است آکنه ها بنظر بیاید که بدتر شده اند، ممکن است ۸-۱۲ هفته طول بکشد تا نتیجه دارو را مشاهده کنید.

درمان با این دارو می تواند حساسیت پوست به گرمای زیاد، باد یا سرما زیاد، شود.

کارشناس دارویی دفتر تحقیق و توسعه آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت:  از مصرف همزمان داروهای پوستی مانند داروها یا صبون های ساینده، تمیز کننده ها یا لوازم آرایشی با اثر خشک کننده قوی مانند محصولات با غلظت بالای الکل، قابضها به دلیل امکان افزایش حساسیت پوستی باید اجتناب نمود.

دکتر اعصام تصریح کرد: مولتی ویتامین ها به دلیل وجود ویتامین A ،E،D، K فولات و آهن ممکن است باعث افزایش عوارض جانبی مشتقات رتینوییک اسید شود.

وی گفت: توصیه می شود در خانم ها قبل از مصرف تست بارداری انجام شود و در صورت بارداری از مصرف خودداری شود. در شیردهی با توجه به ترشح دارو در شیر توصیه به احتیاط مصرف در زمان شیردهی می شود.

کارشناس دارویی دفتر تحقیق و توسعه آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: از تماس با خورشید،حمام آفتاب، لامپ های خورشیدی به دلیل افزایش حساسیت پوست به آفتاب سوختگی خودداری کنید و حتما ضد آفتاب بزنید و دستکش و عینک آفتابی بپوشید.

وی با بیان اینکه از موم انداختن در طول مصرف به دلیل افزایش تحریک پوستی خودداری کنید، گفت:  از تماس دارو با نواحی سائیده یا خراشیده شده ،شکسته ،اگزمایی یا پوست آفتاب سوخته یا غشاهای موکوزی و چشم ها و لب ها و زوایای بینی خودداری شود.

دکتر اعتصام در پایان افزود: بیمار باید از مصرف فرآورده های حاوی آلفا هیدروکسی و گلیکولیک اسید خودداری نماید.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار