سارا ربیعی:

نگاهی به مشکلات شهر کوت عبدالله

تاریخ انتشار: شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۵ ق٫ظ
نگاهی به مشکلات شهر کوت عبدالله کوتعبدالله مرکز شهرستان کارون شهر جدیدی است که در زمستان سال ۱۳۹۱ از ادغام مناطق کوت عبدالله، استشن ، خزامی ، درویشیه ، شریعتی یک ، کوت نواصر ، کوی منتظری ، گاومیش آباد ، گندمکار ، و هادی آباد ایجاد گردیده است. با تصویب هئیت دولت و بر خلاف مخالفت های شدید مردم و اعتراض آنها به جدا شدن از شهر اهواز و تبدیل به شهر، مستقل شد و نام کوتعبدالله به کارون تغییر کرد و مرکز شهرستان کارون شهر منطقه کوت عبدالله اهواز و روستاهای اطراف آن که همواره از آن به عنوان حاشیه شهر نام برده می شد از این پس به شهرستان تبدیل شد.

 به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار،  کوتعبدالله مرکز شهرستان کارون شهر جدیدی است که در زمستان سال ۱۳۹۱ از ادغام مناطق کوت عبدالله، استشن ، خزامی ، درویشیه ، شریعتی یک ، کوت نواصر ، کوی منتظری ، گاومیش آباد ، گندمکار ، و هادی آباد ایجاد گردیده است. با تصویب هئیت دولت و بر خلاف مخالفت های شدید مردم و اعتراض آنها به جدا شدن از شهر اهواز و تبدیل به شهر، مستقل شد و نام کوتعبدالله به کارون تغییر کرد و مرکز شهرستان کارون شهر منطقه کوت عبدالله اهواز و روستاهای اطراف آن که همواره از آن به عنوان حاشیه شهر نام برده می شد از این پس به شهرستان تبدیل شد.

منطقه کوت عبدالله از شمال به پل ششم اهواز و از جنوب به ابتدای جاده آبادان و از شرق به جاده صنایع فولاد و از غرب به رودخانه کارون وصل است .
از سوی دیگر منطقه ای با شهرستان شدن به شکوفایی می رسد که صنایع و کارخانجاتی در آن وجود داشته باشد ولی کوت عبدالله فاقد چنین بستری است و مسئولانی که دلسوزانه از شهرستان شدن کارون حمایت می کنند اجازه ندادند شرکت بزرگ فولاد خوزستان که در گمانه زنی های اولیه جزو محدوده شهرستان کارون بود در این محدوده قرار بگیرد و این کارخانه بزرگ دقیقاً روی خطی قرار دارد که شهرهای کارون و اهواز را از هم جدا می کند ولی در نهایت عوارض و درآمد آن برای ساکنان اهواز ولی مشکلات و آلودگی های آنها را باید مردم کارون تحمل کنند که به نظر می رسد در این معادله، اصول اولیه انصاف نیز رعایت نشده است. از سوی دیگر دست زدن به بافت تاریخی شهرستان اهواز که همه کوتعبدالله را جزئی جدایی ناپذیر از آن می دانند با هیچ عقل و منطقی سازگار نیست. هم اکنون برخی از مردم کوتعبدالله به دلیل حساسیت بالایی که به تحصیل فرزندان خود دارند آنها را در مدارس مرکز شهر و مناطق بالای شهر ثبت نام کرده اند ولی بی شک با شهرستان شدن و جدا شدن این منطقه جلوی تحصیل این دانش آموزان در این مدارس گرفته می شود و این امر نگرانی را به مردم منطقه تحمیل کرده است.
منطقه کوتعبدالله از لحاظ امکانات شهری و بهداشتی دارای پائین ترین سطح رفاه می باشد و سطح آبرسانی خیلی کم و تنها با روشن کردن پمپ خانگی، فشار آب قوی می شود. آب آشامیدنی هم بدون تصفیه قابل آشامیدن نمی باشد. مردم کوتعبدالله برای نوشیدن یک لیوان آب مجبور هستند آن را از فروشندگان دوره گرد بخرند. ماجرا از این قرار است که مردم وقتی لوله آب را باز می کنند  با آبی متعفن با بوی فاضلاب مواجعه می شوند که نه تنها قابل شرب نیست بلکه قابل مصرف هم نیست و مردم حتی برای وضو گرفتن با اشکال شرعی مواجه شده اند و به نظر می رسد این آب پاکیزه نیست. شبکه انتقال آب کارون در برخی مناطق این شهر فرسوده است و نیاز به تعمیر اساسی دارد.
از دیگر مشکلات شهر کوتعبدالله می توان به جاری شدن رودخانه ای از فاضلاب بدبو اشاره کرد . پخش فاضلاب در سطح خیابانهای بسیاری از مناطق شهر کوتعبدالله از جمله کوی شهید چمران ( درویشیه ) ، اسلام آباد شرقی ، کوی شریعتی دو ( بازارچه خزامی ) ، کوی شریعتی یک و دیگر مناطق کوتعبدالله مشکلی است که شرایط زندگی را برای مردم خیلی سخت کرده است زیرا علاوه بر ایجاد مشکلات زیادی همچون تردد و زشت کردن چهره شهر ، بیم بیماریهای عفونی و انگلی را نیز در این شهر افزایش داده است . مردم کوتعبدالله از داشتن کمترین امکانات محروم هستند و می گویند پای هیچ مسئولی در استان به معابر شهر کوتعبدالله باز نشده است  تا مشاهده کند وضع فاضلاب چگونه زندگی عادی مردم را تحت تاثیر قرار داده است . با جاری شدن فاضلاب در فصل گرما بیماریهایی که در چنین محیطی امکان رشد دارند، کودکان این مناطق را در معرض خطر قرارداده است . اکثر مواقع ، فاضلاب و لجن ها برای مدت یک هفته درب منازل ، معابر و خیابان ها رها می شود تا خشک شود، باد و خودروها لجن های فاضلاب را در هوا پراکنده و موجب گسترش بیشتر آلودگی ها بین شهروندان ، عابران و ساکنان منطقه شده است .
از دیگر مشکلات این شهر می توان به جاده های آن و بخصوص اتوبان بهبهانی ( جاده کوتعبدالله ) را بیان کرد . اتوبان آبت الله بهبهانی معروف به جاده کوتعبدالله به عنوان طولانی ترین اتوبان شهری خوزستان این روزها شاهد تصادفات مرگباری است و مشکلاتی نظیر تاریکی این محور و سد معبر نیز بر کابوس رانندگی در این جاده افزوده است. تاریکی در مقاطع مختلف و حضور وانت بارهای فروش میوه در کنار جاده شرایط را به گونه ای رقم زده که اتوبان آیت الله بهبهانی به عنوان طولانی ترین اتوبان شهری استان خوزستان به عنوان پرحادثه خیز ترین نقطه شهری اهواز لقب بگیرد در خصوص تصادفات موجود در این اتوبان نکته ای جالب وجود دارد و آن اینکه برخورد خودروها با عابران پیاده فوق العاده بالاست متاسفانه به علت اینکه امتداد این اتوبان از مرکز شهر دور است رانندگان بدون هیچ ملاحظه ای بر پدال بی قانوی پا می فشارند و سرعت های بالای رانندگان قانون شکن بلای جان مردم شده است زیرا در طول این اتوبان بخصوص در قسمت کوتعبدالله، مامور راهنمایی و رانندگی وجود ندارد و این بهترین انگیزه برای قانون شکنی برخی رانندگان می باشد . طبق مطالعات انجام شده در  بلوار آیت الله بهبهانی کمتر از ده درصد شهروندان از پل عابر پیاده استفاده می کنند و برای افزایش استفاده شهروندان این پل ها باید مکانیزه شوند .
با توجه به پیام مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال ، در شهرستان کارون در خصوص اقتصاد مقاومتی کار ملموسی صورت نگرفته چون یکی از مولفه ای اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال است . اما در حوزه کوتعبدالله در رابطه با اشتغال زایی و تولید داخل اقدامی نشده است .
این همه توصیه های رهبری و مسئولین ما برای این است که ما وارد عمل شویم و نه فقط حرف بزنیم . اقتصاد مقاومتی یعنی اشتغالزایی و تولید داخلی و استحکام تولید داخلی که در شهرستان کارون کارنامه قابل لمسی ارائه نشده است  .
در بحث ریزگردها که این روزها بلای جان مردم خوزستان شده است سهم کارون از این ریزگردها به مساحت ۴۴ هزار هکتار می باشد که در جنوب کارون و جنوب شرق اهواز واقع شده است . عملیات مهار کانون ریزگردها از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است که نیاز به طرح نهال کاری و پخش آب در این محوده می باشد تا در تثبیت خاک و جلوگیری از پدیده ریز گردها موثر افتاد اما در این رابطه با این مسئله هنوز کار ملموسی نشده که نیاز به همت مسئولین دارد تا وارد عمل شوند و مردم این منطقه را از مضرات ریزگردها نجات دهند.
بیکاری و فقر در این منطقه بیداد می کند ، با توجه به اینکه شهرستان کارون از ظرفیت های بسیار خوب شیلات ، کشاورزی ، تولیدات و محصولات بومی ، محلی ، صنایع دستی ، صنعت و معدن برخوردار است، بدون تردید صنعت و کشاورزی مهم ترین صنایع برای ایجاد اشتغال هستند . برای رفع مشکل بیکاری جوانان کوتعبدالله باید شهرک های صنعتی در این منطقه فعال شوند تا با جذب جوانان زمینه اشتغال برای جوانان این منطقه محروم مهیا شود .
کارون یک شهرستان فنی است و بزرگترین شیلات و بزرگترین مجموعه گاومیش داری خاورمیانه و کشور ایران در این شهرستان قرار دارد که از امتیازات ویژه آن محسوب می شود . با وجود پتانسیل مهم در شهرستان کارون باید طوری برنامه ریزی شود که جوانان را برای انجام کار کشاورزی تشویق کنیم یعنی زمین و تسهیلات بانکی در اختیارشان قرار دهیم تا کار کنند و چرخه زندگی آنها را به گردش در آوردیم .
بی شک مشکلات شهرستان کارون سبب شده در حاشیه شهر اهواز قرار بگیرند و به طور حتم این مشکلات بدون مشارکت مسئولان استانی حل نخواهد شد.
انتهای پیام/
آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار