نگاهی به موفقیت­ها و دستاوردهای یکساله شرکت ملی مناطق نفت­خیز جنوب

تاریخ انتشار: دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۷:۴۴ ق٫ظ
نگاهی به موفقیت­ها و دستاوردهای یکساله شرکت ملی مناطق نفت­خیز جنوب اهواز- قلم ماندگار- شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان بزرگ ترین شرکت تولیدکننده نفت خام کشور، جایگاه ویژه ای در تامین انرژی و گردش اقتصاد کشور دارد.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان بزرگ ترین شرکت تولیدکننده نفت خام کشور، جایگاه ویژه ای در تامین انرژی و گردش اقتصاد کشور دارد. وجود صدها پروژه فعال در این شرکت علاوه بر ایجاد فرصت های کسب و کار و رونق اقتصادی استان های حوزه نفت خیز واقع در حوزه فعالیت، نقش مهمی در تحقق اهداف عالی نظام در زمینه پیشرفت و تعالی کشور و دستیابی به اهداف برنامه های توسعه دارد. مروری بر موفقیت ها و دستاوردهای شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در یکسال گذشته از هفته دولت ۱۳۹۷ تا هفته دولت ۱۳۹۸ نشان دهنده عزم و اراده و همت و پشتکار مجموعه مدیریت و کارکنان این شرکت برای افزایش و استمرار تولید و دستیابی به اهداف و برنامه های از پیش تعیین شده منطبق با برنامه ابلاغی از سوی شرکت ملی نفت ایران و مبتنی بر رونق تولید، حمایت از ساخت داخل و بومی سازی نیازمندی ها است. برخی از مهمترین دستاوردها و موفقیت های این شرکت در یکسال سال گذشته به این شرح است:
 
راه اندازی  مشعل بدون دود واحد بهره‌برداری اهواز ۳
مشعل بدون دود واحد بهره برداری شماره ۳ اهواز با هدف حفظ محیط زیست احداث و راه اندازی گردید. اجرای پروژه بهسوزی مشعل بنگستان واحد بهره برداری اهواز ۳ از سال ۱۳۹۵ به مرحله اجرا درآمد که در این پروژه تجهیزاتی نظیر مخزن مایع گاز فلر (K.O.D) جهت حذف قطرات هیدروکربنی همراه گاز ارسالی به مشعل، تیپ مشعل (Flare Tip) با نازل های خاص جهت حذف کربن نسوخته (دوده) گاز مشعل و عامل کمکی گاز سوخت با فشار بالا (HP Assist Gas) جهت ایجاد شرایط احتراق کامل و دستیابی به درجه شفافیت یک (تیرگی ۲۰ درصد) گاز ارسالی براساس مقررات زیست محیطی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شد. چنین پروژه ای برای نخستین بار در سطح مناطق نفت خیز جنوب اجرا گردید و طی آن سامانه خودکار روشن کردن مشعل نیز طراحی و ساخته شد که از ویژگی های مهم آن، برگشت هزینه های انجام شده در کمتر از یک ماه است.

تعمیرات اساسی ۴ کارخانه در مناطق نفت ¬خیز جنوب به صورت هم زمان
تعمیرات اساسی چهار کارخانه تقویت فشار گاز آسماری اهواز ۵، تقویت فشار گاز مایع مارون ۵، ایستگاه تقویت فشار گاز کوپال بنگستان و واحد مشترک گاز مایع ۷۰۰  به صورت همزمان در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب انجام شد. تعمیرات اساسی این ۴ کارخانه با فعالیت طاقت فرسای ۲۰۰ نفر از گروهها و واحدهای عملیاتی کارکنان خدوم در مدیریت تعمیرات تجهیزات صنعتی و ماشین آلات فرآیندی اجرا شدت که علاوه بر صرفه جویی ۳۰ روزه در تعمیرات اساسی در کارخانه های مذکور، از هدر رفتن روزانه ۵۶ میلیون فوت مکعب گاز نیز جلوگیری به عمل آمد.

رونمایی از پنج قلم کالای راهبردی ساخت داخل
به همت مدیریت تدارکات و امور کالای شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب پنج قلم کالای ساخت داخل رونمایی شد. این تجهیزات شامل جایگاه شیرفرازآوری، لوله های جریانی بدون درز، روتورکامل کمپرسورگازی سولارC-16،  مته صخره ای ۸ و ۱/۲ اینچ و جریان سنج کامپیوتر S600 که با حمایت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و توسط شرکت های داخلی بخش خصوصی بومی سازی شده است.

ساخت گل حفاری فوق سنگین توسط مناطق نفت خیز جنوب
کارشناسان معاونت حفاری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب موفق شدند در اقدامی نوآورانه، گل حفاری فوق سنگین را برای اولین بار در کشور ساخته و مورد استفاده قرار دهند. با استفاده از مدل های علمی و تجربه ی زیاد کارشناسان شرکت، ماده ای به نام “سی وای مکس” به همراه چند افزودنی دیگر مورد استفاده قرار گرفت و گل مورد نظر با وزن ۱۷۴pcf و شرایط رئولوژی مناسب آماده گردید که با استفاده از آن بر جریان چاه های پرفشار غلبه می کند.

امضای ۶ قرارداد از طرح نگهداشت و افزایش توان تولید ۲۸ مخزن
در راستای سیاست های کلان بخش بالادستی صنعت نفت، مدل جدید قردادهای نفتی را برای توسعه ۲۸ مخزن از میادین تحت راهبری خود اجرایی کرد و در مرحله اول، قرارداد توسعه ۶ مخزن با برندگان مناقصات امضا شد. ارزش تقریبی این شش قرارداد ۴۴۰۰ میلیارد تومان است که با امضای آنها اجرای طرح توسعه مخزنهای منصوری آسماری و رامشیر به شرکت اویک و مخازن گچساران خامی، لالی آسماری، کبود و نرگسی به ترتیب به شرکتهای  ملی حفاری ایران، پتروگوهر فرا ساحل کیش، حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس و حفاری دانا واگذار شدند. پیمانکاران ۳ بسته قراردادی نیز شامل مارون۱۴ ، زیلایی و سیاهمکان امروز در کمیته فنی بازرگانی و کمیته مناقصات مشخص شدند که ارزش قراردادهای آنها سه هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است که بعد از اخذ مصوبات لازم از هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران کارها به صورت رسمی واگذار خواهد شد.

انجام تعمیـرات اساسی واحد یک کارخانه گاز و گاز مایـع ۷۰۰ 
تعمیرات اساسی واحد یک کارخانه گاز و گاز مایع ۷۰۰ (NGL700) توسط مدیریت تعمیرات تجهیزات صنعتی و ماشین آلات فرآیندی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با موفقیت انجام شد. در اجرای این پروژه، ۳۸دستگاه تجهیز ثابت، ۲۶دستگاه الکتروموتور، ۲۴ دستگاه گیربکس، ۲ دستگاه پمپ، ضخامت سنجی خطوط لوله گاز، شیر آلات مختلف، شیرهای ایمنی، صفحات سوراخ دار، مورد تعمیرات اساسی قرار گرفت. اجرای این پروژه با توجه به برنامه ریزی زمانبدی می بایست طی ۴۵ روزکاری انجام می شد که به دست توانای متخصصین داخلی و نیروهای بومی و با وجود شرایط نامناسب جوی در مدت ۱۹ روز  بدون هیچگونه حادثه و در شرایط کاملاً ایمن صورت پذیرفت.

نوسازی و راه‌اندازی دکل مکشی ۱۰۴ در مناطق نفت خیز جنوب
با تلاش و کوشش کم نظیر کارکنان باتجربه، متخصص و سخت‌کوش مدیریت تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه‌های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، دکل مکشی ۱۰۴ در مدت ۳ماه نوسازی، تجهیز  و آماده عملیات شد. کاربری انحصاری این دکل با توان ۲۵۰ اسب بخار و حداکثر عمق عملیاتی ۱۲۰۰۰ فوت جهت زنده‌سازی و جریان دادن چاه های دارای رشته‌های مغزی “۷/۸-۲و”۱/۲-۳ جهت برداشت و مکش فشار هیدروستاتیک ستون چاه و عملیات زنده‌سازی (Liquid Lifting) می‌باشد که با استفاده از Swabbing cap مربوطه برای چاه‌های دارای رشته مغزی “۱/۲-۴ نیز قابلیت استفاده را دارد.

ساخت اَبَرسازه های فرآورشی با همکاری سازندگان داخلی
برج گوگرد زدا که یک محصول با طراحی، مهندسی و ساخت کاملا ایرانی است، برای نصب در مجتمع صنعتی شماره ۳ شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون ساخته شد. ساخت سه برج گوگردزدای نفت با هدف احداث تسهیلات لازم  برای فرآورش و شیرین سازی روزانه ۸۰ هزار بشکه نفت ترش مخزن آسماری مارون در واحدهای بهره برداری مارون ۳ و ۵ برنامه ریزی شد که اولین برج گوگردزدا پس از ساخت و انجام آزمایش در واحد بهره برداری مارون ۵ مستقر و دومین برج به مجتمع صنعتی شماره ۳ مارون منتقل شد تا بر روی فنداسیونی متناسب با شرایط برج نصب گردد، مراحل ساخت و آزمایش برج سوم نیز درحال انجام است.

تعمیر ۱۰۰۰ عدد انواع شیرآلات و تسهیلات سرچاهی در مناطق نفت‌خیز جنوب
با تلاش و کوشش کارکنان با تجربه، متخصص و سخت‌کوش مدیریت تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تعداد ۱۰۰۰ عدد انواع شیرآلات وتسهیلات سرچاهی تعمیر و بازسازی گردید.  این تجهیزات شامل انواع شیرآلات و تسهیلات سرچاهی معیوب برگشتی از دکل‌های حفاری/ تعمیراتی و چاه‌های تولیدی شرکت‌های بهره‌بردار در اندازه‌ها و فشارهای مختلف ۳۰۰۰ و ۵۰۰۰ پام عملیاتی بوده که در کارگاه تعمیرات سرچاهی واحد خدمات فنی چاه‌ها تعمیر گردید و پس از انجام موفقیت‌آمیز تست‌های کارگاهی، مجدداً در چاه‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

  امضای قرارداد مطالعات جامع مخازن شش گانه مناطق نفتخیزجنوب
قرارداد مطالعات جامع مخازن شش گانه (پارسی، هفتکل، لب سفید، بینک، منصورآباد و نرگسی) شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب امضا شد. میزان نفت در جای این میادین شش گانه معادل ۲۸٫۵ میلیارد بشکه متعارفی و ضریب بازیافت متوسط نهایی آنها ۲۶ درصد است و با نتیجه مطالعات جامع مخازن شش گانه، روزانه ۱۶۳ هزار بشکه نفت به ظرفیت تولید شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب افزوده می شود. ارزش ریالی قرارداد مطالعات جامع شش گانه ۱۲۷ میلیارد و ۴۵۳ میلیون ریال است و بخش ارزی آن نیز  ۲ میلیون و ۸۸۰ هزار یورو می¬باشد و مدت اجرای قرارداد برای مطالعات جامع میادین پارسی، هفتکل و لب سفید۲۴ ماه و برای میادین منصوری، بینک و نرگسی ۱۵ ماه است.

بهره برداری از طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک(کمپوستینگ)
برای نخستین بار در کشور طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک(کمپوستینگ) در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با موفقیت اجرا شد و به بهره برداری رسید. این طرح که در راستای حفظ و صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست به طور آزمایشی در حفاری یکی از چاه های میدان نفت‌سفید و در منطقه حفاظت شده زیستی به اجرا در آمد، نتایج موفقیت آمیزی داشته است. اجرای این طرح در کاهش آلودگی های ناشی از پسماند حفاری و صرفه حاصل از بازیافت خاک، آب و مواد مورد استفاده در حفاری به طور چشمگیر موثر بوده و می توان این روش را در حفاری های آینده بویژه در سایر مناطق حفاظت شده مورد استفاده قرار داد.

مشارکت همه جانبه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت های تابع در مدیریت بحران سیل استان خوزستان
شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت های تابع، از ابتدای سال جاری و همزمان با بالا آمدن سطح رودخانه های دز، کرخه و کارون و بروز سیلاب در خوزستان در دوجبهه امدادرسانی به مردم و مراقبت از تاسیسات و راهبری تولید نقش آفرینی کردند. با وجود این که بسیاری از تاسیسات و خطوط لوله شرکت های بهره برداری نفت و گاز کارون، مارون و مسجدسلیمان دچار آبگرفتگی شده و یا در محاصره سیلاب قرار گرفتند اما با تلاش و کوشش شبانه روزی همکاران، تولید، توزیع و صادرات نفت خام از ابتدای سال جاری تا کنون مطابق برنامه ابلاغی شرکت ملی نفت ایران به طور ۱۰۰ درصدی محقق شد. صنعت نفت با هم افزایی دستگاه های اجرایی استان خوزستان آنچه را که در توان داشت به میدان آورد و در هر دو جبهه با موفقیت اقدامات لازم را انجام داد. از جمله اقدمات انجام شده می توان به اعزام صدها دستگاه ماشین آلات سنگین و راهسازی، احداث سیل بند در حاشیه رودخانه کارون در منطقه فاز۳ کوی ملت(کوروش)،‌ استحکام سیل بند های الهایی، استقرار  ۸ دستگاه پمپ تراک جهت رفع آبگرفتگی مناطق مختلف اهواز، کارون و باوی، توزیع بسته های فرهنگی و مشارکت در ارایه خدمات بهداشت روانی  به خانواده های سیل زده، توزیع کمک های کارکنان صنعت نفت جنوب به مناطق سیل‌زده الهایی، حمیدیه و شهرستان کارون در چند مرحله، بازگشایی جاده قدیم اهواز- خرمشهر، تخلیه ۷۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی دشت آزادگان و برگزاری پایگاه سلامت بهداشت و روان در کمپ های محل استقرار سیل زدگان اشاره کرد.

انتهای پیام/
آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار