هفتم آبان فرصتی برای تجلیل از کارکنان صنعت نفت در حادثه فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید 

تاریخ انتشار: سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ | ۱۷:۰۲ ب٫ظ
هفتم آبان فرصتی برای تجلیل از کارکنان صنعت نفت در حادثه فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید  هفتم آبان ماه سالروز فوران و آتش سوزی چاه ۱۴۷ رگ سفید فرصتی برای تجلیل از حماسه آفرینی های کارکنان صنعت نفت است که در پی وقوع این حادثه با بسیج امکانات، همتی بلند و عزمی جزم نهایت توان خود را برای مهار این چاه که در نوع خود کم نظیر بود، به کار گرفتند. 

قلم ماندگار/ خوزستان:

به گزارش قلم ماندگار به نقل از روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران در روز این حادثه تلخ، زنده یاد فرزاد ارزانی و زنده یاد محمد سلیمی دو تن از مردان  خستگی ناپذیر و بی ادعای صنعت نفت جان به جان آفرین تسلیم و  نشان دادند که سختکوشان این صنعت در راه اعتلای کشور مردانه تا پای جان ایستاده اند.
کارشناسان و صاحبنظران نفتی حادثه فوران و آتش سوزی چاه ۱۴۷ رگ سفید در گستره عملیاتی مناطق نفتخیز جنوب را در نوع خود با توجه به فشار و شرایط  مخزن کم نظیر ارزیابی کردند که هنگام حفاری این چاه در هفتم آبان ماه سال ۱۳۹۶  اتفاق افتاد.
فوران ها بسته به فشار، دما، سیال، حجم گاز و موقعیت جغرافیائی محل چاه متفاوت و از پیچیدگی خاصی برخوردارند و برای کنترل فوران هر چاه نیاز به برنامه ریزی و بسیج امکانات و تجهیزات منحصر به همان فوران است، هر چند در تعاریف شیوه مهار مشابهت دارد و به هم نزدیک است.
فوران و آتش سوزی چاه ۱۴۷  با توجه به فشار بالای گاز میدان نفتی رگ سفید از جمله حوادثی بود که در نوع خود منحصر به فرد و مهار آن نیازمند محاسبات دقیق مهندسی، دانش فنی و  کارشناسان و کارکنانی کارآزموده و مجرب بود که متخصصان صنعت نفت به خوبی توانستند در نتیجه هم افزایی و بکارگیری ظرفیت های موجود از نظر توان  عملیاتی و  پشتیبانی به نحو مطلوب به آن عینیت بخشند.
در این روز متخصصان صنعت نفت با تشکیل کمیته بحران و بسیج تجهیزات و امکانات لازم و هم‌ افزایی پیوسته عملیاتی، پشتیبانی و سایر بخش‌ های شرکت‌های ملی مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری و با نظارت مستقیم وزیر نفت و مدیران  و مسئولان شرکت ملی نفت ایران عملیات مهار و کنترل چاه در دستور کار قرار گرفت و پس از ۵۸ روز تلاش مداوم و شبانه روزی چاه سرکش در پنجم دی ماه ۹۶ مهار و ایمن سازی شد.
صنعت حفاری در جهان در ردیف صنایع پرخطر و توام با ریسک بالا است و هر چند رعایت استانداردها، ضوابط و مقررات ایمنی در این صنعت در پیشگیری و یا کاهش حوادث بسیار موثر است اما با این اوصاف با توجه به شرایط و رفتار چاه ‌های نفت و گاز بروز حوادث در ستیز با طبیعت ناشناخته اجتناب ناپذیر می باشد.
فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید اولین و آخرین فوران در صنعت نفت جهان نبوده و نیست و این صنعت هر از چند گاه شاهد بروز فوران های ناشی از نشت نفت و گاز به هنگام حفاری است که بیشتر این فوران ها پیش از هر گونه مخاطراتی در محیط کار مهار و مواردی نیز از کنترل خارج و حادثه آفرین می شود.
مهارگران صنعت نفت در عملیات مهار چاه ۱۴۷ رگ سفید همزمان دو شیوه بستن چاه از سطح و کشتن آن از عمق را   با استفاده از چاه انحرافی در دستور کار قرار دادند و در این عملیات پیچیده فنی با وجود به کارگیری راهکارهای کلاسیک، ابداعی و ابتکاری عملیات مهار از سطح میسر نشد و در نهایت این عملیات با هدایت متخصصان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران و به کارگیری دستگاه حفاری ۹۳ فتح پس از ۳۴ روز حفاری مستمر سرانجام در عمق مورد نظر  در ساعت   ۲۰ و ۴۵ دقیقه شامگاه پنجم دیماه شعله چاه سرکش ۱۴۷ به طور کامل خاموش شد.
این موفقیت که در سایه همدلی و انسجام نیروهای متخصص صنعت نفت بدست آمد بار دیگر توان، تخصص و تجربه کم‌نظیر مهارگران ایرانی را در کنترل فوران چاه های پرفشار به رخ کشید و این حماسه در روز شمار صنعت نفت ماندگار گردید.
انتهای پیام/
آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار