میزگرد

همه آنچه جلگه خوزستان را کانون گرد و غبار کرد

تاریخ انتشار: یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۰۸:۵۲ ق٫ظ
همه آنچه جلگه خوزستان را کانون گرد و غبار کرد میزگرد “بررسی علل و عوامل شکل گیری کانون های ریزگرد و ظهور این پدیده در خوزستان” با هدف بررسی تاریخچه ایجاد این کانون ها در جلگه خوزستان و روند تشدید پدیده گرد و غبار در استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار، این میزگرد با حضور احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، دکتر علیرضا زراسوندی، مدیر مرکز تحقیقات منطقه ای ریزگردها و عضو هیات علمی دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر بهنام کرمی، پژوهشگر و فعال اجتماعی حوزه محیط زیست و هژیر کیانی، فعال محیط زیست و نماینده شبکه سمن های محیط زیست خوزستان برگزار شد.

در آغاز، مدیر مرکز تحقیقات منطقه ای ریزگردها به تشریح سابقه و ریشه تاریخی پدیده ریزگردها در جهان و ایران پرداخت و اظهار کرد: اسناد بسیار قدیمی وجود دارد که نشان می دهد منطقه خاورمیانه یکی از مناطق با پتانسیل  بالای وقوع پدیده گرد و خاک در دنیا بوده است. اولین سند علمی درباره گرد و خاک در جهان نیز که توسط هرودوت گزارش شده مربوط به مدفون شدن سپاه کمبوجیه در مصر است که نخستین حادثه ثبت شده گرد و خاک در دنیا است.

زراسوندی ادامه داد: به لحاظ زون بندی؛ مغولستان در آسیای میانه، منطقه خاورمیانه و سپس صحرای صاحارا در آفریقا به ترتیب نخستین تا سومین مناطق دنیا از نظر وقوع پدیده ریزگردها هستند، بنابراین به لحاظ تاریخی و پتانسیل های زمین شناسی، منطقه خاورمیانه دارای پتانسیل وقوع گرد و خاک است.

فاکتورهای تبدیل یک منطقه به کانون مستعد گرد و خاک

وی وجود سازندهای زمین شناسی فرساش پذیر و نقاط ارتفاعی پست، کم بودن حجم بارندگی، سست و مستعد بودن بافت خاک و وجود شرایط اقلیمی مناسب به ویژه باد غالب را چهار فاکتور مورد نیاز برای تبدیل شدن یک منطقه به کانون مستعد گرد و خاک عنوان کرد و افزود: از یک طرف، ایران به طور ذاتی روی کمربند گرد و خاک دنیا قرار دارد و از طرفی از چهار جهت دارای باد غالب است. خوزستان نیز از دو جهت باد غالب خاص خود را دارد و درحال حاضر وقوع گرد و غبار در استان ناشی از همین دو باد غالب است.

این استاد زمین شناسی در خصوص سابقه زمانی وقوع پدیده ریزگردها در خوزستان، تصریح کرد: در پروژه شناخت فاکتورهای فیزیک، شیمیایی گرد و خاک در خوزستان که در سال ۸۹ به سفارش سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری دانشگاه تهران انجام دادیم، متوجه شدیم حدود ۲۰ تا ۲۵ سال قبل از سال ۸۹ نیز در خوزستان کدهای ۰۶ و ۰۷ هواشناسی که حاکی از وقوع پدیده گرد و خاک است، گزارش شده بود.

زراسوندی ادامه داد: در همین زمینه پرسشنامه ای در شهرهای آبادان و خرمشهر در بازه سنی ۱۰۰ سال میان افراد توزیع شد و برخی افراد کهنسال شرکت کننده، از وقوع پدیده گرد و خاک در حدود ۹۰ سال قبل خبر داده بودند. بنابراین کشور ایران ذاتا روی کمربند گرد و خاک قرار دارد اما در این بازه های تاریخی  در خوزستان سالانه یک یا دو مرتبه و آن هم از کانون های گرد و خاک مشخص پدیده گرد و خاک بروز می کرد. مناطق سرخه، خزرج و ام الدبس در غرب شوش، منطقه کوپال در شمال شرق اهواز و مناطقی از امیدیه و غیزانیه کانون های سنتی و قدیمی گرد و خاک در خوزستان بودند که در بازه های زمانی ۱۰۰ سال قبل تا پیش از ۳۰ سال قبل سالانه یک یا دو بار موجب بروز پدیده گرد و خاک در خوزستان می شدند.

وی افزود: این مناطق در آن زمان به عنوان کانون های گرد و خاک شناخته شده بودند اما خاک این مناطق دارای رطوبت و شرایط بارندگی خوب نیز بود. در آن زمان، کانون های گرد و خاک خارج از ایران در کشور عراق نیز شناخته شده بودند. کشور عراق از نظر سیاسی وضعیت خوبی داشت و مانند کشور ایران، مناطق و کانون های گرد و خاک کشور خود را می شناختند و اقداماتی جهت کنترل  این مناطق نیز انجام می دادند. پس در این بازه زمانی، کانون های گرد و خاک چه در داخل ایران و چه در کشور عراق شناخته شده بودند و تعداد وقوع پدیده گرد و خاک در سال نیز کم بود.

اقدامات اشتباهی که موجب تشدید گرد و خاک شد

مدیر مرکز تحقیقات منطقه ای ریزگردها ادامه داد: در آن بازه زمانی به علت اینکه بروز پدیده گرد و غبار، فرآیندی کاملا لیتوژنیک و زمین زاد بود؛ تعداد وقوع این پدیده در سال شاید یک یا دو مورد بود. بنابراین فرآیند بروز این پدیده به صورت انسان زاد نبود و طبیعت بود که موجب شکل گیری این پدیده می شد اما کارهای غلط گذشته و اشتباهات زیست محیطی، در طول سالهای بعد متوقف نشد و تکرار این اقدامات اشتباه و تقابل با محیط زیست موجب تشدید این فرآیند شد.

زراسوندی اظهار کرد: هر چند حجم کم بارندگی مهمترین فاکتور برای تبدیل شدن یک منطقه به اراضی مستعد گرد و خاک است، اما در طول این سال ها با انجام اقدامات اشتباهی نظیر گرفتن رطوبت از خاک به صورت انسان زاد، فرآیند شکل گیری پدیده گرد و خاک تشدید شد. در خوزستان، فاکتورهای لازم مانند وجود باد غالب را از گذشته داشتیم اما اقداماتی مثل کاهش دبی رودخانه های جاری در استان، عدم تامین حق آبه تالاب ها و فعالیت های عمرانی فاقد نگاه زیست محیطی و بدون ارزیابی زیست محیطی منجر به نتایجی شد که هم اکنون شاهد آن هستیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از کانون های گرد و خاک در خوزستان به علت فعالیت های عمرانی تشکیل شده اند، تصریح کرد: درک چنین موضوعی نیاز به تفکر ندارد. شاید در بازه ای از زمان کشور نیازمند فعالیت های عمرانی و اقتصادی بود اما پس از انجام این فعالیت ها باید تبعات ناشی از آنها اصلاح می شد که این کار انجام نشد و چنین شرایطی برای ما ایجاد کرد. تقریبا ۷۰۰ هزار هکتار اراضی مستعد گرد و خاک در خوزستان وجود دارد و از ۳۵۰ هزار هکتار کانون های فعال گرد و خاک استان، حداقل ۱۲۲ هزار هکتار از آن کانون های کاملا جدید هستند که در مناطقی نظیر شرق اهواز قرار دارند.

این استاد زمین شناسی اثرگذاری کانون های جدید گرد و خاک در بروز پدیده ریزگردها را بیشتر از اثرگذاری کانون های قدیمی داخلی دانست و در تشریح علل این وضعیت، عنوان کرد: کانون های جدید گرد و خاک در استان خوزستان فعالتر، موقت و نزدیک به جمعیت های انسانی هستند. اگر این کانون ها در فاصله طولانی از سکونتگاه های انسانی قرار داشتند، شاید مشکل چندان خاصی ایجاد نمی کردند اما کانونی با فاصله ۳۰ کیلومتر از اهواز که دارای گستره جمعیتی بیش از یک میلیون نفر است، به طور طبیعی بیشترین درگیری و آزار را در بروز پدیده گرد و خاک برای این شهر ایجاد می کند.

خوزستان، آلبومی از مشکلات زیست محیطی است

زراسوندی بیان کرد: در خوزستان آلبومی از مشکلات زیست محیطی داریم و قدرت انتخاب نداریم، یعنی سازمان حفاظت محیط زیست و شهروندان با چندین فاکتور زیست محیطی در استان مواجه هستند، بنابراین باید رفع این مشکلات را اولویت بندی کرد. مهمترین حوزه در مسائل زیست محیطی، حوزه سلامت است.

وی ادامه داد: با توجه به اقداماتی که دولت اکنون در سطح حدود ۴۰ هزار هکتار از کانون های فوق بحرانی گرد و خاک در خوزستان برای مقابله با پدیده ریزگردها انجام می دهد، شاید مردم فکر کنند که با این اقدامات معضل ریزگردها کاملا حل و تمام خواهد شد. متاسفانه برخی نیز به این تصور در ذهن مردم دامن می زنند. واقعا از این مساله نگران هستم که این اقدامات دولت به پایان برسد و پس از آن با وقوع مجدد پدیده ریزگردها مردم بگویند که با وجود تمامی این اقدامات باز هم مشکل گرد و خاک را داریم و هیچ اتفاقی نیافتاده است.

مدیر مرکز تحقیقات منطقه ای ریزگردها افزود: اکنون ۳۵۰ هزار هکتار کانون فعال گرد و خاک در خوزستان وجود دارد؛ نباید به مردم القا شود که با کنترل و مهار حدود ۴۰ هزار هکتار از کانون فوق بحرانی گرد و خاک در اطراف اهواز، پدیده گرد و غبار کاملا حل خواهد شد. بازه زمانی اقدامات کنونی دولت در این کانون گرد و خاک یک سال است؛ آیا در این یک سال ارتفاع نهال به ۳ متر یا عرض بوته ها به ۵ متر می رسد؟ خیر، چنین چیزی امکان ندارد.

وی اظهار کرد: اقداماتی که اکنون دولت جهت مهار پدیده ریزگردها در خوزستان در دست اجرا دارد، در یکی از کانون های گرد و خاک خوزستان انجام می شود و ممکن است یک کانون دیگر نیز فعال شود، پس باید وضعیت کانون های گرد و خاک استان را به صورت کامل در نظر گرفت.

انتقال آب بین حوضه ای، برای مقصد و مبداء زیان بار است

زراسوندی گفت: محیط زیست در بحث توسعه، همراه توسعه است. اینکه می گویند محیط زیست مانع توسعه است، صحیح نیست. بر اساس یافته های علم زمین شناسی و محیط زیست، انتقال آب بین حوضه ای، هم برای حوضه مقصد و هم برای حوزه مبداء زیان بار است و روند مرسوم و طبیعی زیست محیطی منطقه را به هم می ریزد. انتقال آب بین حوضه ای از رودخانه های خوزستان نیز صددرصد در شکل گیری پدیده گرد و خاک موثر است. متاسفانه بحث حق آبه محیط زیست در گذشته در کشور ما اصلا مطرح نبود و وجود نداشت. حق آبه زیست محیطی تالاب یا رودخانه ها حداقل حجم آبی است که این عرصه ها برای حفظ حیات خود نیاز دارند؛ هر گونه فعالیت عمرانی در مسیر توسعه نیز به شرط در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی و تامین حق آبه حوضه های پایین دست می تواند انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه انتقال آب بین حوضه ای از لحاظ زیست محیطی هم حوزه مبداء و هم حوزه مقصد را دچار مشکل می کند؛ اظهار کرد: در سال های گذشته حتی ۷۰ تا ۸۰ مورد وقوع پدیده گرد و غبار در سال را در خوزستان داشتیم و همچنان در رسانه ها و گاهی از زبان برخی فعالان محیط زیست اعداد عجیب و غریبی از سهم منشاء داخلی و خارجی در بروز پدیده گرد و غبار در خوزستان منتشر می شود در حالی که اداره هواشناسی طبق داده های خود می تواند اعلام کند که در هر سال چند مورد پدیده گرد و غبار با کد خارجی و چند مورد پدیده گرد و غبار با کد داخلی گزارش کرده است.

مشخص کردن سهم منشاء گرد و غبار جز با داده های هواشناسی مقدور نیست

این استاد زمین شناسی ادامه داد: بر اساس این آمار ارائه شده از سوی اداره هواشناسی می توان سهم عوامل خارجی و عوامل داخلی در بروز پدیده گرد و غبار در یک سال خاص را اعلام کرد که کاری بسیار راحت و طبق داده های هواشناسی قابل محاسبه است. بنابراین مشخص کردن سهم منشاء داخلی و منشاء خارجی در بروز این پدیده به صورت دل بخواهی و بر اساس حجم توده و بر اساس هیچ آیتمی جز داده های هواشناسی مقدور نیست. با تکیه بر فراوانی وقوع پدیده گرد و غبار و کدهای هواشناسی می توان سهم این عوامل را در بروز پدیده ریزگردها در یک سال خاص مشخص کرد.

زراسوندی افزود: از سال ۸۶ تاکنون مدام اعدادی از سهم عوامل داخلی و خارجی در بروز پدیده ریزگردها در خوزستان اعلام می شود در حالی که باید تکلیف این موضوع به روش یاد شده روشن شود. ممکن است در یک سال سهم عوامل داخلی در بروز این پدیده از عوامل خارجی بیشتر باشد اما مسلم است که با توجه به گستردگی باد غالب و فرآیندهای مخرب در محیط زیست، در حال حاضر کشور ایران بیشتر متاثر از عوامل خارجی گرد و خاک نسبت به عوامل داخلی است.

فرق بین “گرد و خاک” و “گرد و غبار”

وی با بیان اینکه از گذشته دو بازه سنتی تابستانه و زمستانه در بروز پدیده گرد و خاک وجود داشته است، تصریح کرد: کشور ایران در عین حال که متاثر از عوامل خارجی گرد و خاک است، به علت فعالیت کانون های داخلی نیز درگیر پدیده گرد و خاک می شود.

مدیر مرکز تحقیقات منطقه ای ریزگردها ادامه داد: هرچند سهم عوامل و کانون های داخلی گرد و خاک در بروز پدیده ریزگردها نسبت به سهم عوامل خارجی کمتر است اما باید شدت پدیده ریزگردها، میزان دید افقی در هنگام وقوع این پدیده و فاصله کانون ها از گستره های جمعیتی را زمانی که پدیده گرد و خاک ناشی از عوامل داخلی است، در نظر گرفت و دخالت داد. پدیده ناشی از کانون‌های محلی و کانون های داخلی را “گرد و خاک” می نامیم و پدیده ناشی از کانون‌های خارجی نیز “گرد و غبار” نام دارد.

زراسوندی بیان کرد: جنس ذرات گرد و خاک یا گرد و غبار به تفکیک منشاء خارجی و منشاء محلی با مطالعاتی که صورت گرفت، کاملا مشخص شد. زمین شیمی، کانی شناسی، بافت و جنس خاک برای پدیده ریزگردهای ناشی از عوامل داخلی با این پدیده زمانی که ناشی از عوامل خارجی است، تفاوت دارد. ترکیب کانی شناسی ذرات گرد و خاک در هنگام وقوع پدیده گرد و خاک با منشاء داخلی ترکیب نمک و سولفات است و علت این امر این است که برخی از کانون های گرد و خاک در خوزستان در گذشته سیستم محیط آبگیر بودند و البته به صورت ذاتی خاک مناطق شرقی اهواز دارای نمک بیشتری است.

وی ادامه داد: بافت خاک در زمان وقوع پدیده ریزگردها با منشاء محلی نسبت به منشاء خارجی سنگین تر است. زمانی که در ترکیب خاک سولفات و کلریت وجود داشته باشد، به طور طبیعی حمل متال هایی مانند نیکل، وانادیم و … راحت تر است. زمانی که گرد و خاک با فاصله طولانی تری از سکونتگاه ها خیزش کند؛ ذرات خاک دارای چگالی بالا، قابلیت حمل پیدا نمی کنند و تنها عناصر با چگالی پایین قابل حمل خواهند بود.

این استاد زمین شناسی در خصوص تجارب سایر کشورهای درگیر پدیده گرد و خاک در کنترل و مهار این پدیده، تصریح کرد: استرالیا یکی از کشورهای موفق دنیا در بحث کنترل گرد و خاک است، بنابراین نباید استرالیا را فراموش کنیم. کشور چین نیز از دیگر کشورهای موفق در این زمینه است و ظاهرا در ۲ تا ۳ میلیون هکتار از اراضی خود توانسته اقداماتی انجام دهد. این تجارب را باید در ۳ فاز مطالعه، مانیتورینگ و کنترل و مدیریت دنبال کنیم.

در زمینه پدیده گرد و خاک مدیریت ریسک وجود ندارد

به گزارش ایسنا؛ دکتر بهنام کرمی، پژوهشگر و فعال اجتماعی حوزه محیط زیست نیز در این نشست با اشاره به تاخیر در اعلام منشاء پدیده های گرد و خاک از سوی سازمان هواشناسی اظهار کرد: در خصوص سهم عوامل داخلی یا خارجی در بروز پدیده گرد و خاک باید به سازمان هواشناسی استناد کرد اما این سازمان همیشه شهامت نداشته تا به صورت آنی منشاء پدیده های گرد و غبار یعنی داخلی یا خارجی بودن منشاء این پدیده را اعلام کند. در نهم و دهم بهمن ماه سال ۹۳ وقوع پدیده گرد و خاک با منشا داخلی را شاهد بودیم اما سازمان هواشناسی نتیجه بررسی منشاء این پدیده را ۲۱ بهمن ماه آن سال اعلام  کرد که این امر جای سوال است زیرا وقتی تصاویر ماهواره ای موجود است، به سرعت می توان منشاء این پدیده را مشخص کرد.

وی ادامه داد: در صورتی که سازمان هواشناسی در سال ۹۳ در همان دهم بهمن ماه منشاء پدیده گرد و خاک را اعلام می کرد شاید می توانستیم اقداماتی انجام دهیم تا دیگر این پدیده را در سال ۹۵ نداشته باشیم. اعلام به موقع یک بحث علمی می‌تواند به اقدامات پیشگیرانه کمک کند. در زمینه حوادثی همچون پدیده گرد و خاک در کشور تنها مدیریت بحران ایجاد کرده ایم و مدیریت ریسک وجود ندارد و حتما باید بحرانی رخ دهد تا مدیریت بحران ورود کند اما در مدیریت ریسک به راحتی با بهره‌گیری از داده‌های موجود می‌توان با درصدی از خطا، اتفاقات را حتی تا صد سال آینده پیش‌بینی کرد.

این فعال محیط زیست تصریح کرد: عنوان و پررنگ کردن نقش و سهم منشاء خارجی در بروز پدیده گرد و خاک دارای اهدافی بوده است تا از اقدامات بازدارنده جلوگیری شود زیرا اقدامات بازدارنده هزینه‌زا هستند و به هر حال این هزینه‌ها را متولیان این عرصه که مستقیما دولت ها هستند، نخواستند بپردازند و اکنون این هزینه‌ها را مردم می‌پردازند.

کرمی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست در تمام دولت‌ها، یک حیاط خلوت بوده است، عنوان کرد: اینکه مدیریت ریسک فاقد کوچکترین نقشی در تصمیم‌گیری‌ها است، از چالش‌های بزرگ کشور در حوزه زیست محیطی است. وظیفه مدیریت ریسک، پیش‌بینی و جلوگیری و ارائه راهکار است در حالی که مدیریت بحران تنها تقابل و واکنش نشان دادن در هنگام بروز حوادث است.

هر اقدامی در جلگه باید همسو با شرایط جلگه باشد

وی با اشاره به داشته‌های محیط زیستی و طبیعی خوزستان از جمله وجود پنج رودخانه بزرگ و جلگه بودن منطقه گفت: در آمایش سرزمینی برای خوزستان حتما باید ویژگی اقلیمی استان و جلگه بودن تمام ۶۵ هزار کیلومتر مربع مساحت آن در نظر گرفته می‌شد. در جلگه‌ها اجازه انجام هر کاری را نداریم و هر اقدامی در جلگه باید همسو با شرایط جلگه باشد، در غیر این صورت باید منتظر عواقب ناشی از آن بود.

این پژوهشگر محیط زیست بیان کرد: یکی از بزرگترین کانون‌های گرد و خاک خوزستان منطقه اطراف هندیجان است که در حوضه آبریز رودخانه زهره و جراحی قرار دارد. متاسفانه ما داشته‌های طبیعی خود را نادیده گرفتیم و این داشته‌ها را حفظ نکردیم. کار کردن با زیست بوم، مستلزم داشتن الفبای زیست بوم است. در حوضه‌های اکولوژی و هیدرولوژی الفبای زیست بوم، نیاز آبی زیست محیطی است اما در هیچکدام از پروژه‌ها به هیچ عنوان این موضوع را در نظر نگرفتند.

کرمی افزود: مهندسان مشاور این گونه پروژه‌ها شاید فاقد دانش آبی زیست محیطی هستند. در بحث نیاز آبی زیست محیطی هم نیاز اکولوژی و هم نیاز هیدرولوژی مطرح است. اکثر این مهندسان مشاور تنها بحث هیدرولوژی را مدنظر قرار می‌دهند و اصلا اکولوژیست نیستند ‌یعنی آنچه برآورد کرده‌اند، رقمی برای هیدرولوژی است. متاسفانه در بحث نیاز آبی اکولوژی غفلت کرده‌ایم و اکنون نتیجه آن غفلت را با پیامدهای اقداماتی که در خوزستان مثلا تحت عنوان توسعه انجام شد، مشاهده می‌کنیم.

چرا تالاب هورالعظیم را خشک کردند؟

وی با اشاره به روند تخریب تالاب هورالعظیم در حدود ۷ سال گذشته، عنوان کرد: در خوزستان میدان نفتی آزادگان به صورت مشترک با عراق وجود دارد. این میدان جهت افزایش استخراج نفت اولویت‌گذاری شد و محل فعالیت شرکت نفتی در میدان آزادگان نیز در حوضچه شماره ۳ تالاب هورالعظیم بود که دارای یک متر عمق آب بود. با وجود برخورداری ایران از دانش حفاری و استخراج نفت در اعماق خلیج فارس و با وجود اینکه مجموعه نفت حاضر به استخراج در عمق یک متر آب شده بود، پیمانکاران این مجموعه در هورالعظیم باید پاسخگو باشند که چرا یک تالاب را این گونه جهت کسب سود قطعی که اکنون چندین برابر آن هزینه و ضرر می‌دهیم، خشکاندند؟

این پژوهشگر محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر در این آشفته‌بازار مسائل زیست محیطی در خوزستان، احیای این تالاب از مهمترین کارهای ارزنده‌ای است که اجرا می‌شود، افزود: اگر وضعیت ۱۲۷ هزار هکتار بخش ایرانی تالاب هورالعظیم مانند ۱۰ سال گذشته ثابت می‌ماند، ریزگردهایی که از عراق به سمت خوزستان در حال حرکت بودند، در این تالاب نشست می‌کردند.

کرمی گفت: در کشور ایران دانش بیابان‌زدایی از ۸۰ سال قبل وجود داشت. در بازه‌های زمانی گذشته پدیده گرد و خاک در خوزستان به صورت سنتی بود اما از سال ۸۲ این پدیده اپیدمی شد و اکنون با اپیدمی گرد و خاک مواجهیم. علل این امر دیگر اتفاقات طبیعت و محیط زیست نیست بلکه این علل، اقداماتی است که در محیط زیست انجام دادیم و منجر به اپیدمی شدن این پدیده شد. در طول هشت سال جنگ تحمیلی، حمل و به کارگیری ماشین‌آلات، ادوات و اسلحه‌های سنگین موجب تخریب بافت خاک و از بین رفتن ساختار مولکولی خاک شد و دیگر منطقه مستعد گرد و خاک بود اما در عین حال رطوبت خاک منطقه حفظ می‌شد. در آن زمان مانند سدسازی‌های گسترده انجام نشده بود یا به بهره‌برداری کلان نرسیده بودند.

وی بیان کرد: سیلاب، شریان حیات جلگه خوزستان است و راه حل قطعی حل پدیده ریزگردها گردهمایی مدیران سدها در خوزستان و اتخاذ تصمیم به منظور کاهش میزان تولید برق در نیروگاه‌ها یا تولید برق همزمان با تامین نیاز آبی رودخانه‌ها و رهاسازی حق‌آبه‌ها است.

اقلیم خوزستان تغییر کرده است

این فعال محیط زیست با اشاره به افزایش دما در پی تغییر اقلیم خوزستان اظهار کرد: تغییر اقلیم در خوزستان زودتر از برنامه ۲۰۲۵ اتفاق افتاده است؛ در این برنامه پیش‌بینی شده بود دمای هوا در خوزستان تا سال ۲۰۲۵، ۲ درجه افزایش یابد که اکنون ۱٫۷ درجه آن محقق شده است.

کرمی بیان کرد: بسیاری از نقاط خوزستان فاقد رطوبت هستند. در صورت وزش باد غالب با جهت مستقیم از این کانون‌ها، ریزگرد تولید نمی‌شود و یا در صورت تولید، این ذرات در فواصل کم نشست می‌کنند. در صورتی که اگر باد غالب بر فراز کانون‌های گرد و خاک حالت طوفان به خود بگیرد، ذرات گرد و غبار از ۳۰۰ متر تا ۱۵۰۰ متر بالا می‌روند. اکنون وزش باد با سرعت ۱۰ تا ۱۵ متر بر ثانیه توانایی فعال کردن کانون‌های گردوخاک را دارد یعنی تا این حد خاک ما از نظر رطوبتی و پوشش گیاهی فقیر شده است. کشاورزان نیز به علت عدم تامین حق آبه رودخانه‌ها و از دست رفتن رطوبت خاک، کشت و زرع در اراضی خود را رها کرده‌اند.

وی با بیان اینکه برخی انتقادات نسبت به سازمان حفاظت محیط زیست اشتباه است، تصریح کرد: انتقاداتی که اکنون دوستان ما به رییس سازمان حفاظت محیط زیست وارد می‌کنند، اشتباه است. این افراد راه درست انتقاد از خانم ابتکار را نمی‌دانند زیرا فاقد سواد زیست محیطی هستند و تنها سواد سیاسی دارند و به سیاسی بودن شخصیت خانم ابتکار انتقاد وارد کرده و به محیط زیست حمله می‌کنند زیرا رییس سازمان حفاظت محیط زیست یک فرد سیاسی است. از نظر محیط زیستی خانم ابتکار دارای نواقص بسیاری است که این افراد از آن‌ها مطلع نیستند. اینکه نمایندگان مجلس خوزستان با ماسک در جلسه حاضر شوند هیچ مشکلی از خوزستان حل نمی‌کند و نمی‌تواند هیچ حقی را برای خوزستان ادا کند.

کدام یک از نمایندگان خوزستان در مجلس مشاور محیط زیستی دارد؟

این فعال محیط زیست ادامه داد: این همه فارغ‌التحصیل محیط زیست بیکار در خوزستان وجود دارد اما کدام یک از نمایندگان خوزستان در مجلس مشاور محیط زیستی دارد؟ نمایندگان ما هیچ‌گونه تخصصی در هیچکدام از حوزه‌های کاربردی محیط زیست ندارند و این امر ضعف محسوب می‌شود. در هیچ دوره‌ای نمایندگان ما مشاور زیست محیطی نداشتند تا بتوانند پیش‌بینی اتفاقات زیست محیطی را از آن طریق داشته باشند.

کرمی عنوان کرد: اقدامات مجموعه نفت در خشک کردن تالاب هورالعظیم به اندازه‌ای گسترده و فاجعه‌بار بود که ما فعالان حوزه محیط زیست، طرح آماک (جمع‌آوری گازهای همراه با نفت) را فراموش کردیم. فعالان محیط زیستی به علت این اقدامات، مجموعه نفت را مورد هجمه قرار دادند و از دیگر اقدامات نفت در آلایندگی و شکل‌گیری کانون‌ها غافل شدند.

وی افزود: اشتباه دیگری که به اسم آبگیری تالاب‌ها در خوزستان انجام می‌شود، تخلیه پساب‌ها در تالاب‌ها است. آبی که به اصطلاح به تالاب‌ها هدایت می‌کنیم، دارای سموم کشاورزی و پساب‌های صنعتی است. میزان تبخیر و تعریق سالانه در خوزستان ۲۱۰۰ میلی‌متر است یعنی یک استخر با عمق ۲ متر آب در طول یک سال خشک می‌شود. پس وضعیت تالاب شادگان که ارتفاع آب آن در برخی نقاط ۵۰ سانتی‌متر است را باید در نظر بگیریم که البته این آب هم در واقع پساب است. با تبخیر این آب یا همان پساب، یک لایه پفکی در بستر تالاب ایجاد می‌شود و زمانی که به گرد و خاک تبدیل شود، فاجعه‌ بعدی رخ می‌دهد.

رشد فزاینده بیماری‌ها در خوزستان حاکی از اتفاقات بدی است

این پژوهشگر محیط زیست اظهار کرد: قرار بود وزارت بهداشت وضعیت آلودگی پدیده ریزگردها به مواد شیمیایی و فلزات سنگین را اعلام کند که متاسفانه هنوز اعلام نکرده است. این عدم اعلام به معنای آلوده بودن گرد و خاک به این ترکیبات و فلزات و صحیح بودن گفته‌های ما است. رشد فزاینده بیماری‌ها در خوزستان نیز حاکی از اتفاقات بدی است که در حال رخ دادن است. زمانی تنها بخشی از بیمارستان شفا به بیماران سرطانی اختصاص داده می‌شد اما اکنون در حال احداث بیمارستان برای بیماران سرطانی هستند که این امر نشانگر شیوع موجی از بیماری‌های مختلف در استان است. احداث یک بیمارستان برای بیماران سرطانی خبر خوبی نیست. در ریه تمام خوزستانی ها هاگ یا بذر قارچ وجود دارد، ریه های تمام مردم آسیب دیده است. این امر واقعیتی است که مسائل زیست محیطی به استان تحمیل می کند.

سازمان حفاظت محیط زیست موفق نبوده است

به گزارش ایسنا؛ هژیر کیانی، نماینده شبکه سمن های محیط زیست خوزستان، نیز در این نشست ظهار کرد: جلگه تعریف خاص خود را دارد و حق آبه جلگه خوزستان کاملا مشخص بوده است. سدسازی ها و مسدود کردن حق آبه های جلگه خوزستان سبب فراهم شدن شرایط لازم برای بروز پدیده ریزگردها شد و اکنون راه حل اساسی مشکل ریزگردها، رهاسازی حق آبه رودخانه ها و تالاب های خوزستان در قالب یک برنامه جامع و نه یک برنامه موقت و کوتاه مدت است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد سازمان حفاظت محیط زیست در کشور ایران، علی رغم تمام تلاش هایی که شده، موفق نبوده است؛ به ویژه در خوزستانی که وابستگی درآمدهای دولت به منابع نفتی و سایر منابع آن کاملا مشخص است، هیچ عقلی سالمی نمی تواند بپذیرد که برای مثال جهت حفظ حیات تالاب از فعالیت های نفتی در هورالعظیم جلوگیری و تاسیسات نفتی مستقر در تالاب جمع آوری شود.

دبیر انجمن دوستداران محیط زیست خوزستان بیان کرد: مطالعات زیست محیطی وابسته به دولت و بدون مشارکت سازمان های مردم نهاد و مردم نمی تواند حقایق پدیده ها و مسائل زیست محیطی را به مردم بگوید و ملاحظات جناحی و سیاسی نیز موجب می شود نتیجه مورد نظر محقق نشود.

کیانی با تاکید بر لزوم مشارکت مردم و سمن ها در طرح های مهار و مقابله با ریزگردها عنوان کرد: با نهالکاری می توان حداقل ۵۰ هزار هکتار از کانون های فعال گرد و خاک در خوزستان را به نوعی مهار کرد اما تکلیف حدود یک میلیون هکتار اراضی مستعد گرد و خاک چه می شود؟

وی با اشاره به حذف مردم و سمن ها از تمام مراحل طرح ضربتی برای مهار یکی از کانون های فوق بحرانی گرد و خاک، گفت: آیا مطالعاتی در زمینه تاثیر گذاری کاشت گونه کهور در مهار کانون های ریزگرد انجام شده است؟

این فعال محیط زیست روش “نقش بندی خاک” را یکی از شیوه های سازگار و همسو با طبیعت به منظور مقابله با پدیده گرد و خاک عنوان و اظهار کرد: در این شیوه هم می توان از مشارکت جوامع محلی استفاده کرد و هم اقداماتی با هزینه کمتر و ظرفیت اراضی بیشتر انجام داد. “نقش بندی خاک” در بسیاری از کشورهای دنیا انجام شده و نسبت به نهالکاری بسیار موثرتر بوده است. این در حالی است که اداره کل منابع طبیعی خوزستان بارها اعلام کرد که حتی یک ریال اعتبار برای نگهداری از نهال هایی که در سال ۹۴ در برخی کانون های گرد و خاک کاشتند، به آنها اختصاص نیافته است.

بسیاری از مسائل خوزستان تحت تاثیر مساله هورالعظیم قرار گرفته است

وی اظهار کرد: از اوایل دهه ۸۰ همزمان با آبگیری سد کارون ۳ پدیده گرد و غبار در خوزستان تشدید شد و به دنبال آن احداث سدهای دیگری در برنامه قرار گرفت. بنابراین سدسازی های متعدد، بستن حق آبه های تالاب ها و رودخانه ها و جلگه خوزستان و تلاش دولت برای دستیابی به چند دلار بیشتر در محدوده هورالعظیم و خشکاندن این تالاب، از عوامل شکل گیری کانون های گرد و خاک و بروز پدیده ریزگردها در خوزستان شد.

دبیر انجمن دوستداران محیط زیست خوزستان با بیان اینکه مساله هورالعظیم به یک غائله در استان خوزستان تبدیل شده است، تصریح کرد: بسیاری از مسائل خوزستان تحت تاثیر مساله هورالعظیم قرار گرفته و هورالعظیم ابزاری برای سوءاستفاده جناح هایی شده که اکنون ریزگردسواری می کنند. در اعدادی که سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه آبگیری هورالعظیم ارائه می دهد، جای تردید وجود دارد زیرا در حوزه طبیعت نمی توانیم به صورت دقیق آماری از آبگیری های ۷۰ درصدی دهیم.

آنچه بر سر تالاب های بین النهرین آمد

به گزارش ایسنا؛ احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، نیز در این نشست اظهار کرد: سال گذشته با بررسی و تحقیق بسیار زیاد به اطلاعات خوبی از کشورهای عراق، ترکیه، سوریه و ایران و اتفاقاتی که در اکوسیستم این مناطق ایجاد و منجر به مصیبت ریزگردها شده، دست یافتیم. در این راستا دو کتاب انگلیسی نیز به زبان فارسی ترجمه شد که دارای اطلاعات خیلی خوبی بودند.

وی ادامه داد: تصاویر ماهواره ای از تالاب های شمال بصره و جنوب عراق که به تالاب های بین النهرین معروف است، نشان می دهد که سال ۱۹۸۸ و حتی ۱۹۹۰ میلادی مجموع سطح عرصه تالابی در کشور عراق بین یک میلیون تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار بود. در این زمان مساحت تالاب هورالعظیم حدود ۳۵۰ هزار هکتار بود که یک سوم آن یعنی ۱۲۷ هزار هکتار در خاک ایران قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به جنگ کویت و عراق در سال ۱۹۹۱ میلادی و به دنبال آن حمله آمریکا به عراق برای آزادسازی کویت تصریح کرد: نیروهای ارتش آمریکا در ۲۵ بهمن سال ۶۹ به عراق حمله کردند و به سمت بغداد در حال پیشروی بودند که همزمان نیروهای شیعه ساکن در جنوب عراق با نیروهای ارتش آمریکا وارد مبارزه شدند و پس از اتفاقاتی  که به دنبال آن رخ داد با حمله دولت عراق به این شیعیان، حدود ۹۰ هزار نفر از شیعیان متواری شدند و حداقل ۷۰ هزار نفر از آنان در مجموعه تالاب های بین النهرین مخفی شدند.

لاهیجان زاده ادامه داد: دولت عراق که از مبارزه نظامی با شیعیان ساکن شده در این تالاب ها به نتیجه نرسید، سوزاندن نیزارها و بمباران این تالاب ها را آغاز کرد و در سال ۱۹۹۲ اقدام به احداث کانالی بسیار بزرگ به طول ۵۰ کیلومتر و عرض ۲ کیلومتر کرد، این کانال به کانال صدام مشهور است . دولت عراق در این سال تخلیه آب مجمع تالاب های بین النهرین را به صورت تعمدی آغاز کرد و حتی کانال دیگری حفر کرد تا بخش انتهایی تالاب هورالعظیم به کانال صدام متصل شود.

وی افزود: با ادامه روند تخلیه آب تالاب های بین النهرین از طریق کانال صدام، تقریبا در سال ۲۰۰۰ میلادی بیش از ۷۰ درصد تالاب های بین النهرین و همچنین بر اساس گزارش بین المللی تا ۹۰ درصد این تالاب ها کاملا خشک شد. البته ممکن است که در برخی نقاط خشک شده این تالاب ها هنوز رطوبت وجود داشته اما آبی برای اهالی جهت حفظ معیشت و صیادی در این تالاب ها وجود نداشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ادامه داد: فاجعه ای که در سال ۲۰۰۰ میلادی در مجموعه تالاب های جنوب کشور عراق رخ داد، یکی از بزرگترین و مهم ترین فاجعه های زیست محیطی بوده که از سوی سازمان ملل با از بین رفتن صدها هزار هکتار از جنگل های آمازون مقایسه شده است؛ یعنی خسارات ناشی از خشک شدن این تالاب ها با خسارت ناشی از نابود شدن بخش زیادی از جنگل های یکی از مهمترین اکوسیستم های محیط زیستی دنیا به نوعی برابر دانسته شد.

لاهیجان زاده بیان کرد: در فاصله خشک شدن بخش زیادی از تالاب های بین النهرین، دولت ترکیه نیز پروژه بزرگی به نام گپ ( GAP ) آغاز کرد و تصمیم گرفت که حداقل ۹۰ میلیارد مترمکعب آب از رودخانه های دجله و فرات را ذخیره کند و اجازه خروج این آب از مرزهای ترکیه را ندهد؛ کشور ترکیه به شدت این پروژه را پیگیری کرد.

وی ادامه داد: دولت ترکیه، سد آتاتورک با ظرفیت ۴۴ میلیارد مترمکعب آب را به بهره برداری رساند. ظرفیت سد آتاتورک تقریبا معادل مجموع ظرفیت مخازن تمام سدهای ایران است. این سد جزو معدود سدهایی است که وسعت دریاچه آن را در تصاویر ماهواره ای به راحتی می توان مشاهده کرد. همچنین دولت ترکیه احداث یک سد با ظرفیت بسیار زیاد دیگر را در حال اجرا دارد که به زودی به بهره برداری می رسد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: با بهره برداری از این سد، میزان خروج آب از رودخانه های دجله و فرات به سمت عراق تا حدی کاهش می یابد و کشور عراق امکان کشاورزی را از دست می دهد و حداقل ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به علت نبود آب در عراق دیگر قابل کشت نخواهد بود. از نظر بین المللی اختلافات بسیاری بین دولت های عراق و ترکیه در خصوص پروژه های سدسازی ترکیه وجود دارد که این اختلافات منجر به اخذ یک تصمیم در سازمان ملل شد.

لاهیجان زاده ادامه داد: بر اساس این تصمیم، دولت ترکیه متعهد شد همواره رهاسازی ۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه آب از سد آتاتورک برای کشور عراق را محفوظ نگهدارد. این حق آبه به علت اختلافات سیاسی بین دو کشور ترکیه و عراق هیچ وقت رعایت نشده و حتی در کتاب های سازمان ملل ذکر شده که گاه میزان ورودی از سد آتاتورک به عراق به ۱۰۰ مترمکعب بر ثانیه می رسد.

وی به سدسازی های کشور عراق روی رودخانه های دجله و فرات اشاره و اظهار کرد: مشابه سدسازی های ترکیه، سدهایی نیز در عراق و سوریه روی رودخانه های دجله و فرات در حال احداث است. البته از نظر طبقه بندی و حجم مخزن این سدها، کشور ترکیه در صدر است و پس از آن به تدریج عراق و سوریه قرار می گیرند. در حال حاضر آورد رودخانه های دجله و فرات به مجموعه تالاب های بین النهرین به حداقل رسیده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ادامه داد: حتی در فصول پرآب نیز آبی از رودخانه دجله و فرات به مجموعه تالاب های بین النهرین جریان پیدا نمی کند. علاوه بر تمام موارد ذکر شده، از سال ۲۰۰۴ خشکسالی های شدیدی در منطقه داشته ایم. در سال ۱۳۸۸ اوج خشکسالی ها را در ایران تجربه کردیم و این خشکسالی در منطقه موجب شد که بیش از ۹۰ درصد تالاب های بین النهرین خشک شود.

لاهیجان زاده گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته، تا قبل از سال ۲۰۰۸ تعداد کانون های ریزگرد در کشور عراق کمتر از ۳۰ نقطه بود. سال ۲۰۰۸ تعداد این کانون ها به صدها نقطه افزایش یافت. وجود رطوبت در منطقه  حائز اهمیت بسیار زیادی بود و عامل اساسی در مهار ریزگردها هنگام وزش بادهایی که از صحاری عربستان، جنوب غرب و شمال غرب عراق و همچنین اردن و سوریه می وزیدند، محسوب می شد.

وی ادامه داد: عرصه ۱٫۵ میلیون هکتاری تالاب های عراق و رطوبتی که در این منطقه وجود داشت، در جلوگیری از بروز ریزگردها بسیار موثر بود. از سوی دیگر در ۳۰ سال گذشته دمای هوا در برخی نقاط عراق ۲ تا ۳ درجه افزایش یافت. در ایستگاه بستان میانگین دما در سه سال گذشته بین ۲٫۵ تا ۳ درجه و در اهواز بین ۲ تا ۲٫۵ درجه سانتی گراد افزایش یافته است که هر درجه افزایش دما می تواند تغییرات بزرگی ایجاد کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: افزایش دمای ۲ درجه ای به عنوان عامل تشدیدکننده پدیده ریزگردها موجب شد تا سایر خاک های منطقه رطوبت خود را به سرعت از دست دهند و مستعد پدیده گرد و غبار شوند. بنابراین در کشور عراق نزدیک به ۲ میلیون هکتار از اراضی در چند سال تبدیل به کانون گرد و  غبار شد و همچنین رطوبت خاک این منطقه از دست رفت و به ۵۰ درصد کاهش یافت. در ایستگاه بستان در ۲۰ سال گذشته  ۷۰ تا ۹۰ درصد رطوبت کاهش یافته است.

لاهیجان زاده با تشریح روند کاهش دما و رطوبت در ایستگاه بستان در ۲۰ سال گذشته گفت: تا سال ۹۱ تعداد روزهای متولی که در ایستگاه بستان در فصل تابستان دمای هوا به ۵۰ درجه سانتی گراد می رسد، حتی به یک ماه می رسید. از سال ۹۱ به بعد ممکن است که آبگیری هایی که در منطقه انجام شده، موجب کاهش مجدد میانگین دمای هوا در این ایستگاه شده باشند.

چگونه دریچه ها روی هورالعظیم بسته شد؟

وی در خصوص علل تشکیل کانون های داخلی گرد و خاک در خوزستان اظهار کرد: همزمان با سدسازی های ترکیه، عراق و سوریه روی رودخانه های دجله و فرات و خشک شدن مجموعه تالاب های بین النهرین در عراق اقدامات مشابهی به صورت کم و بیش در ایران انجام شد. از سال ۸۹ شرکت نفت دریچه خروجی ۲ و ۳ تالاب هورالعظیم را مسدود کرد و موجب شد گستره ای ۵۰ تا ۶۰ هزار هکتاری از تالاب هورالعظیم خشک شود و علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی و اکوسیستمی در تالاب، معیشت مردم منطقه را دچار مشکل کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: همچنین سد کرخه جهت تامین حق آبه دائمی تالاب هورالعظیم احداث شد. حداقل آورد این سد ۵ تا ۵٫۵ میلیارد مترمکعب پیش بینی شد اما متاسفانه در بالادست سد در استان های ایلام، لرستان، کرمانشاه و کردستان که سرشاخه های رودخانه کرخه در این استان ها قرار دارد، بدون توجه به اینکه در پایین دست رودخانه کرخه، سد بزرگی وجود دارد که اگر حداقل ۳ میلیارد مترمکعب آب در آن وجود نداشته باشد فاقد ارزش می شود، اقدام به صدور مجوزهای متعدد برداشت آب کردند.

لاهیجان زاده ادامه داد: این استان ها با صدور مجوزهای متعدد برداشت آب که شامل آب زیرزمینی می شد، موجب کاهش آورد سد کرخه شدند. در سال گذشته وزارت نیرو در مورد علت کاهش آورد سد کرخه نتایج نشان داد که ۱۴ درصد عامل کاهش آورد کرخه ناشی از کاهش بارندگی و تا ۴۹ درصد  عامل کاهش آورد این رودخانه ناشی از برداشت های غیرمجاز و مجاز در حوضه آبریز کرخه در بالادست سد کرخه است. برداشت های غیرمجاز از بالادست رودخانه کرخه حتی به نصب موتورهای بیشمار چه به صورت مجاز و چه به صورت غیرمجاز کشیده شد و حتی علاوه بر این برداشت های مجاز و غیرمجاز، سدی به نام سد سیمره در بالادست رودخانه و سد کرخه احداث کردند که این سد عاملی برای کاهش ورودی به کرخه شد و حتی سد دیگری نیز در دستور کار داشتند که اکنون متوقف شده است.

وی بیان کرد: از نظر علمی دلایل انسان زاد تشکیل کانون های گرد و خاک و بروز پدیده ریزگردها در ایران مشابه این دلایل در کشورهای خارجی یعنی ترکیه، عراق و سوریه است. ترکیه جهت جلوگیری از خروج ۹۰ میلیارد مترمکعب آب از دجله و فرات، پروژه های سدسازی خود را شروع کرد اما در کشور ما بر سرشاخه های رودخانه ها در بالادست، سدسازی و برداشت های مجاز و غیرمجاز زیادی انجام شد.

روند تبدیل هندیجان به یکی از کانون های گرد و خاک خوزستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به کاهش آب رودخانه زهره در سال های اخیر عنوان کرد: در زمستان سال ۹۳ و همچنین سال ۹۵ رودخانه زهره در مقطع زیدون به سمت هندیجان کاملا خشک شد که اتفاقی بی سابقه حداقل در ۵۰ سال گذشته است. رودخانه زهره حتی در خشکسالی های سال های گذشته کامل خشک نشد. رودخانه زهره با طغیان هایی که داشت تمام دشت هندیجان را دارای آب می کرد و موجب می شد که هم منطقه به مرتع تبدیل شده و هم خاک منطقه مرطوب شود اما متاسفانه اکنون هندیجان یکی از کانون های گرد و خاک خوزستان است.

لاهیجان زاده تصریح کرد: طغیان رودخانه مارون در هر سال موجب می شد که دشت رامشیر و همچنین منطقه منتهی به شمال تالاب شادگان کاملا مرطوب شود و حق آبه تالاب شادگان را کاملا تامین کند .طغیان های رودخانه کارون نیز از طریق نهر مالح و نهر بحره به تالاب شادگان هدایت می شد و پوشش آب و آبگیری  این تالاب را در فصولی که به سمت گرما می رفت، تضمین می کرد.

وی بیان کرد: پوشش آب عرصه شرق و جنوب شرق خوزستان همیشه توسط رودخانه های مارون، جراحی، زهره و بعضا رودخانه کارون تامین می شد و حتی در صورت عدم طغیان این رودخانه ها، بارندگی ها می توانستند تثبیت این عرصه ها را انجام دهند. در سال ۹۳ هیچ بارندگی در این عرصه نداشتیم و این موضوع علاوه بر اینکه نزدیک به ۱۰ سال است هیچکدام از رودخانه های استان طغیانی ندارند، موجب بروز پدیده گرد و خاک شد به این صورت که وزش باد جنوب شرق بر فراز این عرصه ها که در فصل زمستان شدت پیدا می کند، موجب خیزش گرد و خاک می شد و عدم بارندگی نیز موجب می شد که این عرصه ها نتوانند تثبیت شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ادامه داد: در پاییز سال ۹۳ بارندگی نداشتیم و همین وضعیت موجب بروز مصیبت ریزگردها در بهمن ۹۳ شد. بارش ها در پاییز ۹۵ نیز تقریبا از ۲۰ آذر آغاز شد که بسیار جزئی بود و فایده ای نداشت و چگونگی وقوع پدیده گرد و خاک را در دی ماه و بهمن ماه و به ویژه در بهمن ماه شاهد بودیم.

لاهیجان زاده با بیان اینکه اکوسیستم خوزستان اکوسیستمی کاملا وابسته به رودخانه های جاری در جلگه خوزستان است، عنوان کرد: هر گونه دستکاری در آورد رودخانه های منتهی به جلگه خوزستان می تواند منجر به مشکلات پیش بینی نشده شود؛ هیچکس نمی توانست تصور کند که پدیده ریزگردها روزی ۵ نیروگاه خوزستان را در چند ساعت از مدار خارج کند.

وقتی وضعیت تالاب هورالعظیم، دامن خوزستان را گرفت

وی اظهار کرد: در سال های گذشته قبل از شدت گرفتن بحث ریزگردها و خشک شدن تالاب هورالعظیم، زمانی که مشکلات ریزگردها یا مسائل تالاب ها را در جلسات مطرح می کردیم، بسیاری از افراد که عمدتا تصمیم گیرنده بودند، تصور می کردند که این مشکلات مربوط به اداره محیط زیست است و به ما می گفتند چرا چنین مسائلی را در این جلسه مطرح کنید و بروید با ابزارهای قانونی خود این مسائل را پیگیری کنند. واقعیت این است که این افراد نمی دانستند روزی وضعیت تالاب هورالعظیم، دامن خوزستان را می گیرد و تبدیل به معضل اقتصادی، اجتماعی و بروز بسیاری از مسائل می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با تاکید بر لزوم بهره برداری پایدار از اکوسیستم های محیط زیستی گفت: یکی از مشکلات ما در این ایران این است که هیچوقت حاضر نیستیم تجارب تلخ و موفق کشور های دیگر را الگو قرار دهیم مگر اینکه سرمان به سنگ بخورد و بابت این تجربه ها خسارت دهیم. در دهه ۸۰ میلادی دنیا به این نتیجه رسید که جهت حفظ اکوسیستم های محیط زیستی هر گونه دستکاری در اکوسیستم ها باید به صورت پایدار انجام شود اما متاسفانه ما این تجارب را الگو قرار نمی دهیم و پله پله آنها را تجربه می کنیم و زمانی تصمیم گیری می کنیم که جبران خسارت آن غیرممکن است.

لاهیجان زاده بیان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، میزان آب شیرین خروجی سالانه اروندرود به خلیج فارس در دهه ۸۰ میلادی ۹۰ تا ۱۱۰ میلیارد مترمکعب بود. اروندرود حاصل رسیدن رودخانه های کارون و دجله و فرات به هم است؛ اکنون خروجی آب از اروندرود به خلیج فارس به یک چهارم رقم یاد شده و حدود ۲۵ میلیارد مترمکعب رسیده است که همین موضوع موجب افزایش شوری خلیج فارس و اثرگذاری در تولید گونه های آبزی شده است.

سازمان حفاظت محیط زیست در بحث ریزگردها مظلوم واقع شد

وی با اشاره به انتقادات نسبت به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص پدیده ریزگردها تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در بحث ریزگردها مظلوم واقع شد زیرا تفکری به ویژه از سوی رسانه ها به مردم القا شد که درست نبود و مردم تصور کردند که سازمان حفاظت محیط زیست باید در این قضیه ورود کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ادامه داد: بنابراین سازمان حفاظت محیط زیست واقعا در این زمینه مظلوم واقع شده است. سازمان حفاظت محیط زیست تنها ارگانی است که دستگاه های نظارتی بالادستی بسیاری بر عملکرد آن نظارت می کنند و تمام مسائل و فعالیت های این سازمان رصد می شود تا این دستگاه ها بدانند که آیا سازمان حفاظت محیط زیست به وظایف خود عمل می کند یا نه. بدین ترتیب سازمان حفاظت محیط زیست در حد توان و امکانات و قوانینی که در اختیار دارد، در تمامی مسائل مربوط به ریزگردها ورود کرده است.

لاهیجان زاده افزود: در هر حوزه ای از مساله ریزگردها مستندات سازمان حفاظت محیط زیست کامل است و اگر این مستندات کامل نبود اطمینان پیدا کنید که دستگاه های نظارتی بسیار سریعتر از تشکل ها و یا رسانه ها متوجه تخلف سازمان حفاظت محیط زیست می شدند.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار