هیچ گونه واگذاری در عرصه محوطه تاریخی شوش انجام نشده است

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۵ ب٫ظ
هیچ گونه واگذاری در عرصه محوطه تاریخی شوش انجام نشده است [ad_1] شوش ـ ایرنا ـ مسئول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش گفت: هیچ گونه واگذاری در عرصه محوطه تاریخی شوش انجام نشده و نمی‌شود زیرا امکان واگذاری عرصه ملی و جهانی وجود ندارد. علی درویشی روز یکشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر واگذاری […]

[ad_1]


شوش ـ ایرنا ـ مسئول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش گفت: هیچ گونه واگذاری در عرصه محوطه تاریخی شوش انجام نشده و نمی‌شود زیرا امکان واگذاری عرصه ملی و جهانی وجود ندارد. علی درویشی روز یکشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر واگذاری سه هکتار از زمین های عرصه محوطه شوش حد فاصل چهار راه شوش تا میدان تعزیه به شهرداری به منظور ایجاد فضای سبز با طرحی بلند مدت برای تبدیل آن به فضای تجاری و تخریب آن افزود: هر از چندی خبر تخریبی رسانه‌ای می‌شود که در اغلب آن‎ها حفاران غیرمجاز یا مالکان شخصی مقصر نیستند بلکه این آسیب‌ها از سوی دستگاه‌های مسئول در حوزه عمران شهری رخ می‌دهد.
مسئول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش ادامه داد: با وجود این که در حوزه شهر شوش به دلیل قرار گیری محوطه ۳۸۰ هکتاری جهانی شوش و حریم ۷۰۰ هکتاری آن این درگیری بسیار شدید است اما به صراحت اعلام می‌شود هیچگونه واگذاری در عرصه شوش انجام نشده و نمی‌شود زیرا امکان واگذاری عرصه ملی و جهانی وجود ندارد.
وی تاکید کرد: همچنین در رای شورای فنی تاکید شده است که افزودن این سه هکتار به فضای سبز به صورت کاشت چمن و با افزودن یک لایه خاک دست ریز بدون تغییر توپوگرافی است و کاشت هرگونه نهال ممنوع است و در این فضا مبلمان شهری قابل حمل و بدون پی ثابت قرار گیرد.
درویشی با بیان این که با انجام طرح فوق و تبدیل فضای مرده به فضایی پرتردد به ایجاد امنیت محوطه نیز کمک می‌شود توضیح داد: این گونه طرح‌ها که منافاتی با حفظ اثر نداشته و از طرفی به تعامل میان میراث و حوزه شهری کمک می‌کنند باید مورد استقبال دوستداران میراث و متخصصان این حوزه قرار گیرند.
وی تصریح کرد: میراث فرهنگی و مظاهر آن شامل تپه‌های باستانی، بافت تاریخی شهری، اموال منقول و… یادگار گذشتگان و شناسنامه فرهنگی یک ملت هستند که خود سطری از میراث بشری است که حفظ و حراست از این میراث فرهنگی در وهله نخست وظیفه مردم و سپس دولت‌ها است.
محوطه تاریخی شوش در سی و نهمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در ژوئیه ۲۰۱۵ به ثبت جهانی رسید. پرونده میراث فرهنگی شوش شامل کاخ شائور، آپادانا، دروازه شرقی، هدیش، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد جامع شوش و مجموعه بناهای دوره اسلامی، تپه‌های آکروپول و قلعه فرانسوی‌ها است.
۷۱۶۴/۶۰۶۸
خبرنگار: عاطفه جوادی**انتشار: محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار