واکنش سازمان آب و برق خوزستان به یک خبر ایرنا/ وزارت نیرو مقصر عقب ماندگی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نیست

تاریخ انتشار: شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۶:۴۸ ب٫ظ
واکنش سازمان آب و برق خوزستان به یک خبر ایرنا/ وزارت نیرو مقصر عقب ماندگی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نیست [ad_1] اهواز – ایرنا – سازمان آب و برق خوزستان در واکنش به خبر ‘خلف وعده وزارت نیرو طرح ۵۵۰ هزار هکتاری را سه سال عقب انداخت’ در تاریخ ۲۴ اسفند پاسخی ارائه کرده است. به گزارش ایرنا در پاسخ سازمان آب و برق خوزستان آمده است: وزارت نیرو مقصر عقب افتادگی طرح ۵۵۰ هزار […]

[ad_1]


اهواز – ایرنا – سازمان آب و برق خوزستان در واکنش به خبر ‘خلف وعده وزارت نیرو طرح ۵۵۰ هزار هکتاری را سه سال عقب انداخت’ در تاریخ ۲۴ اسفند پاسخی ارائه کرده است. به گزارش ایرنا در پاسخ سازمان آب و برق خوزستان آمده است: وزارت نیرو مقصر عقب افتادگی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نیست و طبق اطلاعات ارائه شده توسط وزارت جهاد کشاورزی، به رغم صدور مجوز مرحله نخست طرح برای ۳۱۲ هزار هکتار از این اراضی، مجری طرح تا کنون حدود ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی را تجهیز و تسطیح کرده و مابقی در حال اجراست.
در ادامه آمده است: این دولت مجوز صادر شده برای انتقال آب به بوشهر از رودخانه زهره را به شدت کاهش داده و از ۳۵ مترمکعب برثانیه به ۲ مترمکعب برثانیه رسانده است. بنابراین مجوز ۳۵ مترمکعب انتقال آب از زهره واقعیت ندارد. ضمنا این مجوز با توجه به شرایط خاص رودخانه زهره نیز در حال بازنگری است.
بر اساس این گزارش، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با انتقاد از خلف وعده وزارت نیرو در اختصاص آب به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی رهبری، گفته بود: تاخیر در اختصاص آب، باعث عقب ماندگی سه ساله در این طرح شده است و به رغم تاکید و پیگیری ها و عزم ملی که برای اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی رهبری اتفاق افتاده، وزارت نیرو هنوز مجوز اختصاص آب را به صورت رسمی امضا نکرده است.
طرح احیای ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان و ایلام موسوم به طرح رهبری، سال ۱۳۷۵ در سفر مقام معظم رهبری به خوزستان مصوب شد. این طرح به عنوان بزرگترین طرح تاریخ کشاورزی کشور در قالب بهبود روشهای آبیاری و زهکشی و تسطیح اراضی معرفی شده است.
از سال ۱۳۸۷ این طرح به ۵۵۰ هزار هکتار (۵۰۰ هزار هکتار خوزستان و ۵۰ هزار هکتار ایلام) کاهش یافت که در سال ۱۳۹۲ به دنبال سفر ریاست جمهوری به خوزستان شتاب گرفت و ۱٫۵ میلیارد دلار ازمحل صندوق توسعه ملی برای اجرای آن تصویب شد.
فاز نخست این طرح به مساحت ۳۰۰ هزار هکتار اجرایی شده اما وزارت نیرو با تامین آب فاز دوم تا کنون موافقت نکرده است.
۷۱۵۱/۶۰۶۴
خبرنگار: نادره وائلی زاده** انتشار دهنده: محسن بهاروند

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار