واگذاری گلخانه به متقاضیان / پرداخت وام با بازپرداخت ۶ ساله + جزییات

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ | ۲۱:۴۳ ب٫ظ
واگذاری گلخانه به متقاضیان / پرداخت وام با بازپرداخت ۶ ساله + جزییات تسهیلات مورد نیاز احداث این شهرکها از محل صندوق توسعه ملی فراهم شده است

به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار، معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک‌های کشاورزی گفت: تاکنون ۱۱۰۰ هکتار زمین برای احداث گلخانه در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار حوزه آب و خاک قلم ماندگار، سید رحمت الله پریچهر با اشاره به اینکه ایجاد و ساماندهی شهرک‌های گلخانه‌ای و آماده سازی زیرساخت‌های تولید مانند تأمین آب، برق، گاز، خیابان کشی، قطعه بندی و دیوار کشی در دستور کار این شرکت قرار دارد، افزود: تسهیلات مورد نیاز احداث این شهرکها از محل صندوق توسعه ملی فراهم شده است و ۷۰ درصد تسهیلات به صورت وام با بازپرداخت ۶ ساله در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

وی گفت: ۳۰ درصد از سرمایه مورد نیاز برای احداث گلخانه‌ها آورده کشاورز است و سود تسهیلات نیز در مناطق توسعه یافته ۱۴/۵ درصد و در مناطق کمتر توسعه یافته ۱۰ تا ۱۱ درصد است.

معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک‌های کشاورزی تاکید کرد: بازپرداخت تسهیلات بانکی پس از سه سال یعنی از زمانی که واحد گلخانه‌ای به تولید اقتصادی می‌رسد، آغاز می‌شود.

پریچهر افزود: بر اساس برنامه ششم باید حدود ۱۶ هزار و ۷۰۰ هکتار واحد گلخانه‌ای ایجاد شود که ۴۰ درصد این برنامه از سطح مجتمع‌ها و شهرکهای گلخانه‌ای تأمین خواهد شد.

وی گفت: صرفه جویی و افزایش بهره وری آب مهمترین دستاورد انتقال کشت محصولات سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه‌هاست.

معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک‌های کشاورزی افزود: ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به کشت محصولات سبزی و صیفی اختصاص دارد که با احداث و توسعه گلخانه‌ها امکان انتقال این مزارع در ۴۰ هزار هکتار از گلخانه‌ها فراهم می‌شود.

پریچهر گفت: در فضای باز برای تولید سبزی و صیفی در هر هکتار حدود ۱۲ تا ۱۶ هزار متر مکعب آب مصرف می‌شود در حالی که بهره وری آب در گلخانه ۱۰ تا ۱۲ برابر کشت این محصولات در فضای باز است.

وی افزود: بر اساس برآوردهای انجام شده بطور متوسط برای تولید هر کیلو گوجه فرنگی در فضای باز ۴۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود در حالی که در گلخانه میزان مصرف آب به کمتر از ۴۰ لیتر کاهش می‌یابد.

معاون فنی و اجرایی شرکت شهرکهای کشاورزی گفت: میزان تولید محصول گوجه فرنگی در یک هکتار گلخانه ۱۰ برابر میزان تولید این محصول در فضای باز است.

پریچهر افزود: اگر فقط کشت گوجه فرنگی و خیار را از فضای باز به گلخانه منتقل کنیم بیش از ۳ میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی می‌شود و در هر دوره کشت نیز حدود ۴۰۰ تن گوجه فرنگی و ۳۵۰ تن خیار تولید خواهد شد.

وی گفت: در هر هکتار گلخانه نیز برای ۶ تا ۱۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود و یکی از بخش‌هایی است که می‌تواند به عنوان افزایش اشتغال مورد نظر قرار گیرد.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار