انتظارات مردم خوزستان از رئیس‌جمهور آینده

پایتخت اقتصاد در تب بیکاری / به خوزستان هم‌فکر کنید

تاریخ انتشار: سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۳ ق٫ظ
پایتخت اقتصاد در تب بیکاری / به خوزستان هم‌فکر کنید پایتخت اقتصاد ایران در تب بیکاری است، به خوزستان هم‌فکر کنید.

به گزارش قلم ماندگار، این روزها تب داغ انتخابات در اکثر مناطق کشور در حال بالا گرفتن است و در کنار انتخابات شوراها، بحث انتخابات ریاست جمهوری و رای دادن به آنها در حال بابا گرفتن است

استان خوزستان به‌واسطه ظرفیت‌های بیکران اقتصادی و گردشگری همواره از چشم دولت‌ها دورمانده است و هیچ توسعه مثبت و مناسبی را در خود ندیده است

وجود مشکلات معیشتی و اقتصادی فراوان در پایتخت نفت ایران، جولان بیکاری و داشتن بالاترین آمار خودکشی در کشور و حتی خاورمیانه از آمار تکان‌دهنده‌ای است که این استان سراسر ظرفیت را در خود فروبرده است.

وجود کارخانه‌ها و صنایع مختلفی که جوانان این استان از آن بی‌بهره مانده‌اند باعث روی آوردن این افراد به دامن خانواده و همچنین مهاجرت به استان‌های دیگر برای شغل شده است، جوانانی که در عین استعدادهای فراوان در استان خود باید اسیر بی‌تدبیری مسؤولان و ناملایمت مدیران غیربومی باشند.

با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری؛ بازار وعده‌ها در حال بالا گرفتن است و این امر تا حدود زیادی در بین کاندیداها جنبه تبلیغاتی داشته و خوزستان در تب نداری و بیکاری می‌سوزد.

وجود مشکلات زیست‌محیطی از دولت گذشته تاکنون، ایجاد سد گتوند با کوه‌های نمک و هجوم روزانه ریز گردها به این استان امان را از تنفس و ریه‌های مردم این دیار گرفته و زمینه مهاجرت را فراهم کرده است.

با این‌حال مردم خوزستان از کاندیدای خود انتظاراتی را دارند و امیدوارند این افراد با توجه به این امور کمی گام مثبت برای توسعه و رفع مشکلات بیکران این استان بردارند.

*سهم جوانان خوزستانی از چاه‌های نفتی تنفس فلرهای سمی است

ابراهیم امروز اظهار کرد: هرچند که دولت‌های گذشته تاکنون در سفرهای خود از خوزستان با تعریف و تمجید یاد می‌کنند ولی عملاً تاکنون هیچ حرکت مثبتی در پی فریادها و شور انتخاباتی خود انجام نداده‌اند.

این جوان خوزستانی افزود: جوانان بااستعداد خوزستانی باوجود داشتن توانایی‌های فراوان همواره از داشتن شغل و درآمد مناسب غافل مانده‌اند و ذر حسرت داشتن یک آینده و شغل در انتظار آمدن روزهای خوب هستند، روزهایی که در پی بی‌تدبیرهای صورت گرفته هرروز بدتر از دیروز خود است.

وی ادامه داد: تنها سهمی که جوانان و مردم خوزستان از چاه‌های نفتی و پالایشگاه‌های خود دارند، تنفس گازها و فلرهای سمی است که در هوا رها می‌شود و سود ان را مدیران و کارمندان غیر خوزستانی مشغول به کار در این اماکن می‌برند.

*فرزند جانبازان ایذه‌ای در حسرت یک شغل ساده

وحید یکی از شهروندان ایذه‌ای گفت: فرزند جانباز اعصاب و روانی هستم که ۳۰ سال است افتخار مجروحیت و جانبازی در راه وطنش را دارد، پدری که به‌مانند سایر رزمندگان برحسب تکلیف و وظیفه شرعی گام در میدان مبارزه با دشمن گذاشت.

این شهروند ایذه‌ای ادامه داد: رزمندگان دیروز برای خاکشان و ارزش‌های بالای دینی و ملی خود بدون هیچ‌گونه ادعا و شعاری پا در میدان مبارزه برای کشورشان گذاشتند ولی امروز می‌بینیم که عده‌ای در قالب دولت‌ها به‌عنوان خادمان مردم و خون شهدا پا در عرصه سیاست گذاشتند و با در اختیار داشتن بودجه‌ها و بیت‌المال هیچ عملی انجام نداده و تنها شعار می‌دهند.

وی بابیان اینکه تنها تغییراتی که قابل‌لمس و مشاهده است یکی در کابینه‌ها و یکی نیز در افزایش نرخ بیکاری و وضعیت محیط‌زیست خوزستان است تصریح کرد: متأسفانه در کنار تمام اقشار جامعه، امروز در دولت‌ها نه حرمتی به نفس‌هایی داده می‌شود که میراث دار جنگ هستند و بوی باروت می‌دهند و نه به یادگارانی که با درد پدر دیده به جهان گشوده و امروز در حسرت بیکاری هستند.

این فرزند جانباز ایذه‌ای ادامه داد: من به‌مانند صدها فرزند جانباز ایذه‌ای دیگر چندین سال است با مدرک لیسانس در حسرت یک شغل هستم، ولی افسوس که از یک‌سو برخی از حرف‌ها در جامعه در مورد فرزندان جانباز و اولویت داشتن آنها برای شغل زده می‌شود و از سوی دیگر این قشر نیازمندی شدید به شغل دارد.

*بحران محیط‌زیست و اقتصادی خوزستان را در نوردیده است

یکی از شهروندان آبادانی گفت: با توجه به اینکه در قطب انرژی و اقتصاد کشور قرار داریم همچنان قطعی‌های برق و نبود فرصت‌های شغلی و اقتصادی مردم این استان را عذاب می‌دهد.

علیرضا ادامه داد: متأسفانه قدرت خرید شهروندان این دیار پایین آمده و این به‌گونه‌ای است که مردم خوزستان با توجه به سابقه دیرینه خود در دست و دل بازی و توجه به اجناس لوکس و مدرن امروز در اغلب مناطق به دنبال اجناس با قیمت پایین هستند و این نشان از تأثیرات مستقیم مشکلات موجود در اقتصاد دارد.

وی بیان کرد: مردم خوزستان سزاوار استشمام بوی خاک و خوردن ریز گردها نیستند و در کنار مشکلات اقتصادی و بیکاری جوانان خود، درد ریز گردها را نیز به جان خریده‌اند و دولت با وعده کاشت نهال می‌خواهد به جنگ غول‌های خاکی که از آسمان مهمان می‌شوند برود.

*آب در کوزه، تشنه‌لبان جزیره / سهم ما از دریاچه سد مردن است

یکی از شهروندان دهدزی نیز در رابطه با مشکلات وجود در منطقه خود گفت: سال‌هاست که مردم بخش بالادست رود کارون اسیر میلیون‌ها مترمکعب آب دریاچه سد کارون ۳ هستند و این در حالی است که مشکل آب و تشنگی در کنار این رود به از مشکلات اصلی این مردم است.

اسدی تصریح کرد: مشکل نبود جاده و ناتمام بودن پل سادات حسینی باعث شده است که از بارج های پرخطر، کند و حادثه‌ساز به‌صورت اجباری استفاده کنیم و برای انتقال بیماران اورژانسی خود نیز با مشکل مواجه باشیم.

وی با اشاره به غرق شدن چند تن از بستگان خود در آب دریاچه سد کارون ۳ خاطرنشان کرد: متأسفانه تنها سهمی که مردم ما از این آب‌دارند غرق شدن و مردم است و ظاهراً دولت‌ها تنها ما را برای این کار رها گذاشته‌اند ولی برای استفاده آشامیدنی و کشاورزی رو به نابودی خود در کنار دریاچه محرومیم.

*نخل‌های خشک پیکر / شادگان تشنه

عدنان در رابطه به مشکلات و نیازهای شهرستان خود گفت: انتظار داریم که رئیس‌جمهور جدید بتواند اقدامی برای رفع مشکلات کشاورزی و بی‌آبی ما کند، ما باوجود داشتن نخیلات فراوان نیازمند توجه دولت‌ها برای ادامه حیات کشاورزی خود هستیم.

این شهروند شادگانی بیان کرد: متأسفانه مشکلات بی‌آبی و شور بودن آب مصرفی در زمین‌های شوره‌زار باعث خشک شدن نخل‌های منطقه شده است و سالانه شاهد ادامه یافتن این مساله هستیم.

استان خوزستان با توجه به اقلیم منطقه‌ای خود همواره نیازمند نگاه جدی دولت‌ها بوده و مردم این استان انتظار دارند که رئیس‌جمهور منتخب نگاه اساسی و به دور از شعار برای حل مشکلات داشته باشد.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار