پای درد و دل کارآفرین موفق خرمشهری؛ هزار وعده خوبان یکی وفا نکرد

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۷:۴۰ ب٫ظ
پای درد و دل کارآفرین موفق خرمشهری؛ هزار وعده خوبان یکی وفا نکرد [ad_1] خرمشهر – ایرنا – کارآفرین موفق خرمشهری تولید کننده گل و گیاه زینتی ، این روزها به جای فروش فلافل و فست فود، کارآفرین موفق شده و زمینه اشتغال دیگران را نیز فراهم کرده است. وارد روستای حدود دو سه هزار نفری حفار شرقی که بشوی، آدرس مجتمع گلخانه ای را از هرکدام از […]

[ad_1]


خرمشهر – ایرنا – کارآفرین موفق خرمشهری تولید کننده گل و گیاه زینتی ، این روزها به جای فروش فلافل و فست فود، کارآفرین موفق شده و زمینه اشتغال دیگران را نیز فراهم کرده است. وارد روستای حدود دو سه هزار نفری حفار شرقی که بشوی، آدرس مجتمع گلخانه ای را از هرکدام از شهروندان این روستا که بپرسی، تو را به محل این گلخانه راهنمایی می کند.
وقتی وارد فضای کار ‘جواد کعبی ‘ جوان خلاق خرمشهری که بشوی، بوی گل و طراوت روح و جسم آدمی را نوازش می دهد.
جواد کعبی کارآفرینی که کار خود را از فروش فست فود و فلافل به تولید گل و گیاه تغییر داده و این روزها محل کارش در روستای ‘ حفار شرقی’ به یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان خرمشهر مطرح است، در گفت و گو با ایرنا روند کار خود را این گونه بیان می کند:کارم را از یک اغذیه فروشی ساده و فروش ساندویچ و فلافل شروع کردم و به دلیل علاقه شدیدی که به کار کشاورزی و کشت گل و گیاه داشتم، تصمیم گرفتم که کار خود را توسعه داده و به جای فروش اغذیه و فست فود، به تولید محصولات کشاورزی بپردازم.
وی با بیان اینکه در پنج سال و نیم گذشته با فروش کل دارایی اعم از خانه، زمین و مغازه یک زمین شوره زار در حفارشرقی به وسعت چهار هکتار به میزان سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال خریداری کرده است، می گوید: به رغم اینکه در این مدت هیچ سودی از این زمین عاید من نشد ولی ناامید نشدم و برای احیای این زمین تلاش کردم و در حال حاضر زمین را به ۱۳ هکتار توسعه دادم.
کعبی این جوان خلاق خرمشهری پس از ۵٫۵ سال تلاش و زحمت توانسته مجموعه تفریحی و تولیدی در حفارشرقی خرمشهر ایجاد کند و اشتغال ۱۴ نفر مستقیم و ۲۰ نفر غیر مستقیم را فراهم کند، شاغلان در این مجموعه به صورت عمده گل و گیاه خریداری کرده و در بازارها و یا دستفروشی عرضه می کنند.
کعبی گفت:پس از این مدت توانسته ام علاوه بر احداث گلخانه تولید گل و گیاه زینتی آپارتمانی، برای کشت سبزی و صیفی جات، یونجه، علوفه دام و نخیلات و انواع گونه های مرکبات سازگار با هوای منطقه نظیر ‘ پرتقال، لیموشیرین، شاتوت، توت نوری، انجیر ‘ زمینی را نیز آماده کرده و این محصولات را نیز تولید کند.
کعبی افزود:در حال حاضر ۵۵ نوع گل و گیاه زینتی آپارتمانی، ۱۸ نوع گل های بیرونی و ۲۵نوع نهال مثمر و کشت انواع خرما به میزان ۴۵۰ اصله در این مجموعه تولید می شود.
وی هزینه احداث گلخانه را ۱۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت:در این گلخانه نمای داخل، تصفیه آب و تجهیزات و بخاری دارا می باشد.
کعبی اظهار داشت:در این مجموعه علاوه بر گلخانه و تولید گل و گیاه، استخر ۵۰۰ متر مکعبی برای قایق سواری و صید انواع ماهی، باغ پرندگان و سالن پرنده ها و اسب سواری فراهم شده و برای بازدیدکنندگان نیز سیاه چادر بختیاری در معرض دیده عموم قرار گرفته است.
وی شمار بازدید کنندگان از مجموعه تفریحی ‘رویای مادر’ و گلخانه را روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر عنوان کرد و گفت:پنجشنبه و جمعه ها و روزهای تعطیل نیز بین سه هزار تا چهار هزار گردشگر از مجموعه تفریحی حفارشرقی دیدن می کنند.
کعبی درآمد ماهانه مجموعه تفریحی رویای مادر را بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون ریال خواند و گفت: برای توسعه گلخانه به وسعت یک هکتار به میزان ۱۰ میلیارد ریال وام تسهیلاتی نیاز دارم.
**** مسئولان به تعهدات خود عمل کنند
کعبی در این گفت و گو با گلایه از وعده های عمل نشده مسئولان برای توسعه طرح های خود نیز گفت:تاکنون نتوانسته ام، وام تسهیلاتی برای توسعه کار دریافت کنم و تنها از مسئولان، وعده توخالی شنیده ام.
وی با بیان اینکه تاکنون تسهیلاتی از بانک دریافت نکرده است، می افزاید:این مجموعه را با تلاش های چندساله و دارایی شخصی احداث کرده ام و با توجه به اینکه چندسالی است که به دنبال وام با بهره کم بوده ام و مسئولان قول دادند ازمحل اعتبارات ریاست جمهوری تا سقف سه میلیارد ریال اعتبار تخصیص دهند و تاکنون این موضوع نیز محقق نشده است.
کعبی افزود:سود تسهیلات اعطایی بین ۱۵ تا ۱۸ درصد است و با احتساب بازپرداخت آن بالای ۲۳ درصد می رسد و این برای توسعه کار به صرفه نیست.

**** توسعه مجموعه تفریحی رویایی مادر حفار شرقی در سال ۹۶
کعبی در بخش دیگری از این گفت و گو با تشریح برنامه های خود در سال ۹۶ در راستای توسعه مجموعه تفریحی رویای مادر حفارشرقی نیز، گفت:طرح احداث رستوران سنتی و پذیرایی غذاهای محلی و بومی، احداث سویت های اقامتی و توسعه گلخانه به میزان یک هکتار برای کشت گل های شاخه بریده، انواع سبزی و محصولات صیفی و کشت نخیلات تا یک هزار اصله در برنامه های توسعه ای است.
وی اضافه کرد:با توجه به استقبال بازدیدکننده ها و گردشگران به خصوص شهرهای آبادان، خرمشهر، ماهشهر، اهواز و شادگان، سال ۹۶ سوئیت های اقامتی و رستوران سنتی که مواد اولیه همچون برنج چمپا خوزستان، گوشت و مرغ بومی و سبز که مواد شیمیایی ندارد را به مشتریان عرضه می کنم.

*** قول مساعد مدیرجهادکشاورزی خرمشهر برای کمک به این کارآفرین
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرمشهر نیز در گفت و گو با ایرنا در خصوص برنامه های دولت برای حمایت از کشت گلخانه ای محصولات کشاورزی گفت:گلخانه پرورش گل و گیاهان آپارتمانی برادران کعبی به عنوان نخستین واحد تولیدی خرمشهر و شهرستان های همجوار می باشد که در سطحی معادل سه هزار متر مربع با سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری رسیده و برای افزایش تولیدات آن و افزایش سطح به ۱۰ هزار متر مربع پرونده متقاضی جهت اخذ تسهیلات بانکی در جریان می باشد.
محمد مطرودی افزود:توسعه کشت گلخانه ای از سیاست های حمایتی وزارت جهادکشاورزی با رویکرود اقتصاد مقاومتی است که به منظور استفاده حداکثری از منابع آب و خاک، کاهش هزینه های تولید و افزایش درآمدی تولید کنندگان این بخش اجرا می شود.
وی گفت:در این راستا مدیریت جهاد کشاورزی خرمشهر آمادگی کامل دارد تا متقاضیان احداث گلخانه و پرورش دهندگان این گونه محصولات را مورد حمایت های آموزشی، فنی و تسهیلات بانکی قرار دهد.
مطرودی شمار متقاضیان دریافت تسهیلات را هشت نفر خواند و گفت:این متقاضیان در حال اخذ مجوزهای لازم از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان می باشند که پس از آن، برای استفاده از تسهیلات بانکی به بانک های عامل معرفی می شوند.
وی مزایای کشت های گلخانه ای را، کاهش مصرف آب در واحد سطح، استفاده حداکثری از فضای گلخانه علاوه بر سطح ، مدیریت بهینه عوامل تولید مثل نور، دما و رطوبت عنوان کرد و گفت:کنترل و مدیریت آفات و بیماری های در فضای کنترل شده گلخانه ای و اشتغال پایدار و افزایش درآمد بهره برداران از دیگر مزایای کشت گلخانه ای است.
به گزارش ایرنا مجموعه تفریحی و گلخانه ای ‘رویای مادر’ در منطقه حفارشرقی ۴۵ روز گذشته با حضور مسئولان محلی افتتاح شد.
در حال حاضر این مجموعه با وسعت ۱۳ هکتار زمین دارای گلخانه تولید گل و گیاه زینتی، آپارتمانی، بیرونی ، انواع مرکبات، استخر ماهی و قایق سواری، اسب سواری، پرورش طیور زینتی و خانگی و پرورش شترمرع با مدیریت جواد کعبی اداره می شود و روزانه مورد بازدید دانش آموزان، گردشگران از شهرهای آبادان، خرمشهر و شهرهای جنوبی استان خوزستان قرار می گیرد.
۷۱۰۰/۶۱۲۵ خبرنگار:کمیله حجازی **انتشاردهنده:سیدبهادر حسینی
کانال خبری ایرنا خوزستان:irnaahvaz@
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار استان خوزستان به کانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپیوندید.

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار